Probleme cu urechile

81 comentarii 1 2 3
0
01-08-2009, ora 19:04
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna ziua!Malformatia congenitala de pavilion auricular cu atrezie(astuparea intrari in conductul auditiv extern este un handicap pt.persoana respectiva, din punct de vedere estetic si functional=hipoacuzie de transmisie sau mixta, ceea ce impiedeca orientarea in spatiu(pacientul nu-si da seama cu exactitate de unde vine sunetele, pe starda-risc de accidente, in familie, la locul de munca, iar la scoala nu poate urmari cursurile cum trebuie= intarziere in educatie.Solutia cea mai potrivita=indepartarea chirurgicala a resturilor auditive si reconstructia pavilionului auricular cu silicon si fixarea unei proteze auditive BAHA, tot chirurgical, in spatele urechii afectate(VEZI revista "PRAIN"Cu stima, dr.ELENA LATCAN
0
03-08-2009, ora 09:38
gixi
Nu este medic/terapeut
gixi
Buna dimineata!Multumesc tare mult d-nei dr LATCAN pt. informatii.As dori sa va intreb daca la virsta de
40 ani se mai poate face aceasta operatie, am inteles ca e mai dificil (ceva cu tesuturile, cum ca nu ar mai fi
la fel de elastice ca in copilarie).Va rog frumos imi puteti spune o adresa de mail sau un nr de tlf., la care
as putea sa va contactez ptr. eventuale informatii.Va multumesc inca o data.Am uitat sa ma prezint, sunt
GICA.O zi buna in continuare.
PS:STITI CUMVA EU AS PUTEA BENEFICIA DE ACEA PENSIE SAU INDEMNIZATIE PTR PERS. CU DIZABILI-
TATI FIZICE, M-AS INCADRA.?
0
04-08-2009, ora 08:57
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna ziua, Gica.La 40 de ani esti inca f.tanara, si oricum operatia de reconstructie protetica cu silicon a urechii nu are contraindicatie de varsta.Deci poti beneficia de acest tratament si te poti incadra si in categoria de persoana cu disabilitati, mai ales ca malformatia de ureche cu atrezia-astuparea- conductului auditiv extern este insotita si de hipoacuzie unilaterala.Mai multe date despre mine gasesti pe www.latcan.ro=email si nr.de telefon.Sanatate multa.dr.E.LATCAN
0
08-08-2009, ora 13:27
misa11
Nu este medic/terapeut
misa11
buna ziua!
am o nepotica, in varsta de 4 ani, care nu aude decat sunetele foarte, foarte ascutite.din nastere e asa.va rog sa ma sfatuiti ce as putea face, unde sa merg pentru a se stabili corect diagnosticul, ce sanse sunt sa auda vreodata.va multumesc.
0
08-08-2009, ora 15:50
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna ziua.E dreu, numai din declaratiile unui copil de 4, sa ne dam seama ce problema de auz are.Trebuie efectuata o audiograma tonala sau si alte investigatii mai complexe ale auzului.Daca are o audigrama tonala si de pe ea reise ca fetita aude doar sunetele f.ascutite, inseamna ca are o hipoacuzie de transmisie, si este rezolvabila mai usor decat una cu afectarea nervului=hipoacuzie neurosenzoriala.Va rog sa-mi trimiteti pe mail-vezi www.latcan.ro, o copie dupa audiograma.De asemenea este important de stiut daca copilul a facut otite dese sau daca chiar i-au curs urechile.O simpla operatie de vegetatii adenoide ii poate reda auzul, sau am intalnit sinuzite maxilo-etmoidale si la copii de 3 ani si jumatate.Scrieti-mi va rog istoricul fetitei pe e-mail privind ce boli a mai avut, daca a racit sau raceste des, sau ma puteti contacta pe mobil=0723237430.Cu stima, dr.e.latcan
0
08-09-2009, ora 18:32
yrm
Nu este medic/terapeut
yrm
Buna ziua! I
In urma cu 10 ani am avut o sinuzita si am facut o punctie si am scapat de ea! Anul acesta am racit de 7 ori! Intre timpt mi-am facut un rmn cerebral din care a rezultat o sinuzita maxilara cronica si sfenoidala! Astazi am fost la orl datorita faptului k m-am cam saturat sa fiu racita lunar si mi s-a dat un tratament cu avelox, rynocort si joi urmeaza sa fac o punctie! Care sunt riscurile unei punctii? Am tot vazut pe internet ca cea mai urata complicatie a sinuzitei este meningita si acum stau cu teama ca infectia sa nu se imprastie in alta parte ! Se poate intampla asa ceva ? Cam care este recuperarea ? Cate zile ? Exista vreun alt risc inafara de recidiva? Se face anestezie ? Astept cu nerabdare un raspuns ! Multumesc mult si sper sa imi raspundeti pana joi!
0
08-09-2009, ora 22:14
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna ziua!
TRATAMENTUL SINUZITEI SUPURATE-5 ETAPE:
Trebuie inlaturate si cauzele care determina si intretin o sinuzita=
1)infectie cu microbi =tratament cu antibiotic, antialergic, antiinflamator, conform antibiogramei(secretie nazala, exudat faringian)
2)tratament chirurgical al deviatiei de sept, rinita alergica, polipoza nazala, amigdalita cronica, carii dentare, vegetatii adenoide
3)fizioterapie(aerosoli, ultrasunete reci, cromoterapie), repetarea RADIOGRAFIEI DE SINUSURI ALE FETII
4), si daca in sinusuri mai este puroi mult=punctii sinuzale, care nu sunt periculoase, daca sunt efectuate corect.Daca dupa 12 punctii sinuzale pe aceeasi parte, tot iese puroi=
5)OPERATIA DE SINUZITA=scoaterea mucoasei sinuzale=in ea sunt cantonati microbii care produc puroiul sinuzal, operatie urmata de spalaturi sinuzale cu ser fiziologic, antibiotic, antialergic.Urmeaza apoi intarirea organismului prin vitaminoterapie, imunoterapie, tratament balnear, la munte, mare sau in salina.
0
10-09-2009, ora 10:13
nadiad
Nu este medic/terapeut
nadiad
buna ziua. am facut un RMN cranian si totul a iesit OK, asa au spus cei de la clinica unde s-a efectuat investigatia. dar m-au intrebat daca am plombe metalice sau alte metale in corp, am spus ca nu dar am uitat ca aveam un stift metalic sub o coroana, il am acolo de 9 ani si eram asa de obisnuita cu asta ca am uitat complet. am tot citit despre asta pe net, credeti ca a influentat cu ceva imaginile? nu am ajuns inca le medicul neurolog care m-a trimis la RMN si cred ca o sa ajung doar peste vreo 3 saptamani fiind ft aglomerat.multumesc mult!
0
11-09-2009, ora 18:04
yrm
Nu este medic/terapeut
yrm
Am si eu o intrebare in cazul in care ieri am facut o punctie pe partea stanga oare tb k simptomele sa se inbunatateasca? Pt ca in continuare fac febra 37.2, iau avelox redoxon, oscillococcinum si cu toate astea nasul este tot la fel de infundat si plus de asta mai si tusesc incontinu! Am tot citit pe net si o importanta complicatie poate aparea adik meningita! Daca totusi am facut punctie in continuare sunt predispusa la aceasta complicatie?

Multumesc mult si astept cu nerabdare un raspun !!!!!
0
19-04-2010, ora 09:51
janapopescu
Nu este medic/terapeut
janapopescu
Buna ziua. Am o fetita de 2 ani jumate careia din luna ianuarie nu i se mai desfunda nasul, indiferent de tratament. Respira pe gura noaptea, are somnul foarte agitat, si se chinuie sa respire. Am fost la ORL-ist
si am primit tratament cu aerius si nasonex. Diagnosticul a fost rinita alergica dar nu s-a uiat sa vada cum sta cu polipii desi i-am semnalat simptomele. Nasonex nu i-am dat, la indicatiile medicului pediatru, spunandu-mi ca poate sangera pe nas (poate ca am gresit?) si am mai fost la alt ORL-ist si am primit tratament pt 7 zile cu biorinil 3*1 puf/zi in fiecare nara, sumetrolim, nurofen, mucosolvan junior si aerius. Diagnosticul a fost rinita adenoida cataracta cronica, sau cel putin asa am inteles din ce scrie dl. dr. A spus ca nu este inca caz de operatie pana mai creste, sa vada cum evolueaza polipii, poate se retrag.Dar cu o zi inainte de a termine tratamentul a inceput sa-i curga nasul si sa se infunde si mai tare. Noaptea nu mai poate dormi aproape deloc, chiar daca ii pun biorinil in doua-trei ore dispare efectul si se chinuie foarte tare sa respire. Ce as putea sa fac? As prefera un tratament cu aerosoli, pana ajunge la varsta operatiei, daca se poate, ca siropuri nu mai reusesc sa o fac sa le ia, si nici nu mai vreau sa-i dau, a si luat foarte multe in ultimul timp si sunt pline de chimicale si E-uri cancerigene care dau si alte reactii. Mentionez ca bronsita a facut doar o singura data, si otita tot o singura data, in rest faringite si laringite. Si mai mentionez ca frecventeaza cresa. Va rog sa ma ajutati cu un tratament cu aerosoli, ca sa o pot face sa respire mai usor macar noapte. Eu i-am mai facut cu ser fiziologic si flixotide de 0.5 mg, cand mai si tusea, dar nu stiu daca si in cazul acesta este bun. Va multumesc din suflet.
0
19-04-2010, ora 10:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se pune 1 fiola de ACC + 2-3 pic de ser. Efedrinat + 2 pic de Inhalant sau ulei de eucalipt
nasul se spala cu ceai de musetel si se aspira cu batista bebelusului.
Colargol de 1 % cate 3-4 pic in pozitie culcat.. de 3 ori pe zi.. pe nasul curat, aspirat
0
19-04-2010, ora 18:03
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna ziua, D.NA JANA POPESCU!E f.bun tratamentul indicat de dl.dr.FLUERARU!Tot respectul fata de dansul-e un f.bun medic ORL, dar e bine pt.copilul dvs., pt a nu secroniciza totul si a aparea si ale complicatii=otite, hipoacuzie, sinuzita, modificari ale scheletului fetei(, maxilarul, dintii impinsi inaint, respiratie orala in permanenta=laringite, penumpnii)=sa-l operati totusi de vegetatii adenoide(popular=polipi), vegetatii care nu au nici un rol bun in corp, ci doar sa dea complicatii-prea multe medicamente ii vor afecta stomacul, ficatul, rinichii.Operatia de polipi la copii se poate face de la varsta de 5 luni, sau la varsta de acum a copilului DVS., la 30 de zile de cand a facut febra peste 38grd-daca a facut-asa se procedeaza de obicei!Sanatate multa BEBE-ului DVS!
0
19-04-2010, ora 21:45
alpiscampionu2009
Nu este medic/terapeut
alpiscampionu2009
PT.DL.DR.FLUERARU
In urma cu aproape un an mi s-a pus dg.rinita cr., mica deviatie de sept, insuf.circul.vertebro bazilara, tinitus.In urma cu o sapt.am facut un puseu de hipertensiune(TA=150/90mmHg), eu avind de ani de zile TA=85-90/60mmHg.Acum TA s-a stabilizat la 120/90mmHg si am observat ca tinitusul s-a ameliorat semnificativ(de cand a crescut TA).Exista vreo legatura sau este doar o coincidenta(pt.tinitus urmez trat.cu betaserc si cavinton).Va multumesc.
0
20-04-2010, ora 09:29
janapopescu
Nu este medic/terapeut
janapopescu
Pt DL.DR. Flueraru
Va multumesc din suflet pt sfatul dvs. Am o mare incredere in dvs si in sfaturile dvs.
0
20-04-2010, ora 09:42
janapopescu
Nu este medic/terapeut
janapopescu
Pt D-na Dr. Elena Latcan
Va multumesc foarte mult pt raspuns si sfaturi. Intentia mea este sa o operez, numai ca trebuie sa gasesc un medic care sa faca operatia inainte de a implini 3 ani. Pana acum, din doi medici foarte buni, nici unul nu vrea. Dar azi mai merg la altul si sper sa reusesc. Si eu vreau sa o scap de chinul asta cu polipii, pentru ca am citit cate se pot intampla daca se amana prea mult operatia si este un chin pt ea. De ieri a inceput sa tuseasca, iar, si sa faca febra mare, 40grd, azi mergem la dr. sa vedem ce spune. Va multumesc inca odata pt ajutor. Cu multa stima.
0
06-05-2010, ora 01:30
emysem
Nu este medic/terapeut
emysem
PT.DL.DR.FLUERARU
Domnule doctor, de foarte multi ani ma confrunt cu o problema cu urechile. Problema mea este ca aud in urechile amandoua un sasait de genul sss... continuu si cu intensitate, fara intrerupere. De asemenea, ma deranjeaza foarte tare zgomotul de tramvai (mi-am schimbat serviciul din aceasta cauza), zgomotul masinii de spalat etc. Eu pot sa spun ca simt ce inseamna poluare fonica! De la o vreme simt ca mi-a scazut acuitatea auditiva, dar am zis ca odata cu inaintarea in varsta este firesc.Care sa fie explicatia acelui sss...tot timpul? Mentionez ca acum douazeci si ceva de ani am avut sinuzita cu tratament pe parcursul a cativa ani si 19 punctii in nas. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Va multumesc.
0
06-05-2010, ora 07:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
exista 2 posibilitati
1. din cauza sinuzitei si respiratiei proaste nazale.. safie afectata trompa lui Eustachii care duce aer spre timpan, acest lucru duce la un zgomot in urechi si la pocnit in urechi cand inghititi.
2. sa fie afectat nervul auditiv din cauza circulatiei.
Trebue sa faceti Timpanograma. si o Audiograma..
atunci o sa stim la ce nivel e problema si cum se trateaza.
0
06-05-2010, ora 11:01
emysem
Nu este medic/terapeut
emysem
PT.DL.DR.FLUERARU
Va multumesc pentru raspuns. Credeti ca tratamentul sinuzitei(1986) cu cloramfenicol (pe vremea aceea, la orice recidiva a inflamarii sinusurilor, primeam tratament cu cloramfenicol, efedrina si inhalant) a dus la aparitia acestui sasait in urechi, cloramfenicolul fiind un medicament ototoxic? Sau din cauza aterosclerozei vaselor de sange din zona urechilor? Acest sasait in urechi nu a avut un debut brusc, ci sa instalat in timp, la fel ca si scaderea acuitatii auditive. Ar trebui ca sa suplimentez aportul de vitamine C si E in alimentatie? Inca o data va multumesc pentru sfaturi si promptitudine.
0
06-05-2010, ora 14:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca e de la cloramfenicol sau NU.. o sa stii dupa ce faci audiograma.
depinde la ce nivel este pierderea auditiva..
0
16-05-2010, ora 19:23
janapopescu
Nu este medic/terapeut
janapopescu
Buna ziua Dl. doctor, revin din nou la dvs pt niste sfaturi. In urma cu 3 sapt. fetita mea de 2 ani jumate, a facut adenoamigdalita acuta si dupa 7 zile cu azitromicina de 100 (6 ml/zi) a facut pneumonie interstitiala urmand internare in spital. Acolo a primit tratament cu cefuroxime, hidrocortizon, aerosoli cu ventolin si bicarbonat, biotics. Rezultatul rdg pulmonare a fost: interstitiu infrahilar drept usor uccentuat. Avand secretiile nazale foarte purulente, i s-a facut exudat nazal, cred eu, adica ia luat secretie din nas cu o sonda si pe foaia de externare scrie asa: SLT-detritus celular, frecvente PNM, majoritatea alterate morfologic, rari coci gram in diplo, unii polimorfi. Dr. de familie mi-a spus ca ar fi avut pneumococ. Eu am mai cautat informatii pe internet dar nu am gasit nimic concludent sau nu am inteles eu. Va rog din suflet daca puteti sa-mi interpretati dvs aceste rezultate. Acum, dupa o saptamana de la tratament, mergand la cresa, a racit din nou, deja sunt disperata. Are doar nasul infundat, are secretii nazale cateodata galben-verzui, cateodata transparente sau albe. Nu tuseste, si m-am uitat in gatul ei si e usor rosu, nu foarte tare. La dr de famile n-am mai fost pt ca precis imi da antibiotic si a luat deja foarte mult si nu vreau sa-i mai dau. I-am dat 3 zile nurofen 5 ml/zi, si aerosoli cu ser fiziologic de 3 ori pe zi. In a patra zi am inceput cu efralgan in loc de nurofen, sinupret 15 pic/zi si aerosoli cu ser. Nasul e tot infundat, presupun ca polipii sunt din nou foarte inflamati. Ma puteti ajuta cu un sfat ca sa nu ajung din nou cu ea in spital? Mentionez ca dupa consultul a doi ORL-isti va trebui sa-i scot si amigdalele si atunci vom scapa si de polipi. Dar asta se va intampla abia in luna oct-nov, pt ca de amigdale nu o opereaza pana nu implineste 3 ani. Credeti ca un tratament homeopat o sa mi-o puna pe picioare, macar pana scapa de polipi?
Va multumesc mult de tot.
0
17-05-2010, ora 06:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. sunt sigur ca un tratament homeopat ar ajuta copilul.
Aerosoli cu ser. Fiziologic.. ( apa cu sare).. este unsuficient..
trebuie sa adaugati si 1-2 pic de ser. Efedrinat casa desfunde nasul+ 2 pic de ulei volatil de eucalipt.
nasult trebuie aspirat si dupa de administrat Colargol de 1% 2 pic la 8 ore in pozitie culact( se prepara in farmacie).
Analiza nu e concludenta.. NU a esit flora patogena
puteti repeta secretia nazala.
Adaugă un comentariu / răspuns
81 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.