Probleme grave gat si nas | Forumul Medical ROmedic

Probleme grave gat si nas

25-02-2013
Kostasman
Nu este medic/terapeut
Kostasman
Sunt solist de profesie, datorita deviatiei de sept nu pot respira corect, mereu folosesc picaturi nazale dar problema mai grava este ca atunci cand trebuie sa cant, nu pot ! Primele melodii sunt executate corect dupa care, treptat se instaleaza raguseala si oboseala(si din cauza respiratiei precare).Am totdeauna mici flegme in gat pe care daca nu reusesc sa le elimin, instantaneu imi provoaca raguseala.Am hotarat sa merg sa fac operatie de deviatie de sept, probabil prin care se vor rezolva o parte din problemele mele, trebuie sa precizez ca mai mereu sunt infundat in nas si sistemul meu imunitar este scazut iar eu sunt fumator. Nu este pentru prima oara cand mi se intampla dar de data asta observ ca dureaza prea mult. Antibioticile nu rezolva problema(byoparox sau oral augmentin). Sunt convins ca primul sfat este sa ma las de fumat, am facut pauza de 2 ani iar cand a fost sa fie sa nu pot canta, n-am putut, nu zic ca nu dauneaza si fumatul dar tind sa cred ca pe deasupra exista si alta problema pentru care caut leac
4 comentarii
0
25-02-2013, ora 13:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca intradevar vrei sa canti.. e nevoie de sacrificiu
te lasi pentru Toata viata de.. Bauturile acidulate, fructele citrice si mancarea acra, cu otet
toate provoaca iritatie cand trec prin faringe si provoaca si refluxul gastric care afecteaza si mai mult faringele+ indirect laringele
0
25-02-2013, ora 20:10
Kostasman
Nu este medic/terapeut
Kostasman
Multumesc foarte mult domnul doctor, pe langa aceste mici restrictii totusi exista si vreun leac(un ceai anume sau pastile) cu ajutorul caruia sa depasesc aceste momente grele prin care trec ? Nu stiu daca pot exprima in cuvinte ce inseamna pentru un solist acest chin, chiar daca de multe ori ascultatorii nu remarca
0
25-02-2013, ora 20:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ba da..stiu
am si eu un solist la iasi flueraru victor..se numeste cu trisonBand iasi
este foarte important regimul alimentar
ca si tratament... in starile acute tratamentul clasic /antibiotic, antiinflamator, tratament local.
in repaus...tratamente naturiste pentru problemele gastrice si faringiene
cum se fac tratamente locale gasesti pe forum
inhalatii, aerosoli, aromoterapie, gargara, tab de supt si spreiuri pt.faringe
0
25-02-2013, ora 21:58
Kostasman
Nu este medic/terapeut
Kostasman
Va multumesc ca mi-ati citit randurile si mi-ati dat sfaturi, sa va dea Dumnezeu sanatate.Am sa caut sa ma documentez
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: