probleme in gat

05-11-2009
vallentin
Nu este medic/terapeut
vallentin
salutari! am si eu o mica nelamurire care ma pune pe ganduri. de 4 ani de zile sunt operat de amigdalita si de ceva zile am observt ceva strain in partea dreapta.am mers la medicul de familie si mi-a spus ca posibil sa fie un abces si mi-a dat un antibiotic ciprofloxacina pe care il iau de o zi dar nu stiu ce sa fac! sa termin tratamentul sau sa merg la ORL? astept un raspuns! va multumesc
19 comentarii
0
05-11-2009, ora 19:34
vallentin
Nu este medic/terapeut
vallentin
vreau sa mai adaug ca nu ma doare, dar a crescut in volum si parca ar fi plina cu puroi, asa se vede.in plus am niste dureri in piept dar le am de ceva vreme si am urmat un tratament cu calciu, vitmine, magneziu si fier. durerea persista dimineata vreo 15 min in piept si la apasare. Sa aiba vreo legatura pieptul cu gatul? am fst la medik pentru fiecare in parte si ink iau tratament pentru gat.
0
05-11-2009, ora 21:44
marcher irina
Nu este medic/terapeut
marcher irina
buna ziua.ma numesc irina si as avea o intrebare.in urma cu 2 luni mi-am scos amigdalitele si de atunci tot timpu scuip din gat ceva albicios gros si tot timpu simt gatul imflamat.am luat antibiotice amoxicomp 1g.dar tot nu a-mi trce.va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat
0
06-11-2009, ora 11:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
valentin.
mergi urgent la ORL.

Irina!
in 2 luni ar fi trebuit sa se cicatrizeze locul amigdalelor. acea sercretie are alta origine.
trebue sa mergi la ORL.. sa se uite si in nas.. si sa vada unde este problema!
0
06-11-2009, ora 13:38
mariko
Nu este medic/terapeut
mariko
Buna ziua,
Am o problema destul de neplacuta, de cca.2 saptamani am probleme cu gatul, la inceput m-a durut, apoi am luat decasept, trachisan si septolet, nu toate deodata, durerea a trecut dar simt ca am o saliva groasa ca si cum ma innec cand inghit, nici nu pot respira in unele momente. Mi-e teama, parca am cva in gat. Va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac.Multumesc.
0
06-11-2009, ora 14:10
marcher irina
Nu este medic/terapeut
marcher irina
buna ziua De 4 luni de zile am inceput sa iau anticonceptionale yaz..si de atuncea nu mi-a mai venit ciclu.Am facut mai multe teste de sarcina si mi-au iesit negative.Am fost si la doctor si mi-a zis ca nui nici o problema sa astept ca o sa -mi vina.Dar cat sa astept?dumneavoastra credeti ca e normal?Va rog sa ma ajutati cu un raspuns
0
07-11-2009, ora 13:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
marcher.
nu e normal.. tre sa faci o ecografie.

marico.
mergi la ORL
0
18-04-2010, ora 22:46
marcher irina
Nu este medic/terapeut
marcher irina
Buna ziua.De cateva luni scuip tot timpu dimineata o flegma foarte groasa ca guma si alba daca mananc lactate si mai multa flegma scuip.Am luat tot felu de antibiotice si nu i-mi trece. Am fost si la ORL la control si la nas si mi-a zis ca nu am nimic.Nu pot sa i-mi dau seama de unde provine infectia asta.Va rog sa ma ajutati cu un sfat.Va multumesc
0
19-04-2010, ora 17:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
flegma.. NU e o infectie.
nu mai luati antibiotice aiurea.
in mod normal mucoasa nasului si a gatului secreta o mucoasa lichida.
pe o mucoasa inflamata si iritata.. aceasta mucoasa devine mai vascoasa si deranjaza.
regim alimentar strict fara acru, acidulat si fructe citrice
fara lapte si orez.. care maresc cantitatea de mucus,
ACC 3 pe zi
inhalatii, gargara.. de 2-3 ori pe zi.
0
24-04-2010, ora 18:58
ynnnna
Nu este medic/terapeut
ynnnna
Buna ziua.Sunt Ynnnna.Si eu am probleme cu flegma(secretiile)din gat care ma deranjaza foarte mult.Am luat 2 cutii cu ACC efervescent si tot nu o pot elimina.Copilul meu de 3 ani are si el aceleasi probleme, raceste f repede si facandu-i SNF i s-a gasit si streptococ auriu si candida in gat.Medicul de familie i-a prescris doar Augmentin pt streptococ.Ce ma sfatuiti? Multumesc !
0
24-04-2010, ora 19:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
va recomand sa faceti si Dvs. exudat faringian.
deasemenea trebue sa faceti un consult la Gastrologie.. mule din problemele faringelui sunt legate de problemele gastrice si de regimul alimentar
0
26-04-2010, ora 11:48
ynnnna
Nu este medic/terapeut
ynnnna
Multumesc mult pt raspuns !
0
26-04-2010, ora 18:32
pufulina
Nu este medic/terapeut
pufulina
buna ziua! va deranjez si eu cu o problema. am 31 de ani si in urma cu un an mi-am scos amigdalele (erau cazeoase), dar am ramas cu o sensibilitate in gat, in sensul ca am mai tot timpul fundul gatului iritat, iar in ultimul timp am un gust sarat in gura si un miros urat care simt ca vine din gat. limba e alba, permanent incarcata, oricat as curata-o. am fost la gastroenterologie, am luat o luna nexium, testul pentru helycobacter a iesit negativ. ma deranjeaza mai ales halena, dar si disconfortul permanent pe care il simt pe fundul gatului spre nas. simptomele se amelioreaza doar sub antibiotic gen cefort, azitromicina, claritromicina, ofloxacina, chiar si limba devine roz si mirosul urat dispare si simt gatul neinflamat, apoi simptomele revin. ce sa fac? deja ma gandesc la tot felul de boli grave, desi biopsia amigdalelor a iesit in regula. multumesc anticipat.
0
26-04-2010, ora 21:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o faringita atrofica legata de iritatia permanenta de la refluxul gastroesofagian.
trebue sa va schimbati regimul alimentar.
sa excludeti tot ce e acru, acidulat si citric...
sa luati redigest, reglacid, Lemn dulce. in cure cate 3-4 saptamani pana la 3 luni.
Inhalatii si gargara cu ceaiuri + uleiuri volatile de eucalipt si busuioc..
Speiuri locale, tab de supt.
Vit A uleioasa in nas cate 4 pic din 4 in 4 ore...
tratament local la ORL.. cu aerosoli si badijonari locale a mucoasei
0
05-08-2010, ora 11:50
sergiu26
Nu este medic/terapeut
sergiu26
Buna ziua domnule doctor. spuneti-mi va rog frumos cat este consultatia la dumneavoastra.as vrea sa merg si la dumneavoastra sa fac un control complet..ca nu mai suport.am mai scrie pe site..tot.pt.orl..mi-ati si dat un sfat...l-am.urmat.si.inca.il.urmez.dar simt ca nu mai suport si mai ales cu caldura aceasta.. de aceaa as vrea sa imi spuneti care ar fi returile pt niste controale amanuntite.. tot ce tine din caitatea nazala..bucala..bucala pana la plamani..bineinteles daca se poate multumesc si astept raspuns!
0
05-08-2010, ora 12:13
sergiu26
Nu este medic/terapeut
sergiu26
ma scuzati in legatura cu scrisul.. dar ma lupt cu tastatura...e pe moarte :D
0
05-08-2010, ora 12:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
CONSULTATIA ESTE 60 LEI.
0744196583 pentru programare
0
10-08-2010, ora 20:18
PCrisM
Nu este medic/terapeut
PCrisM
Buna!

Am o problema medicala la care nu am gasit raspuns/rezolvare: am observat in dreapta si in stanga in gat, dupa un fel de piele, niste puncte galbene. Am dat cu degetul si am scos de acolo ceva, ca un fel de grasime (ca si consistenta), urat mirositor. Am fost la ORL si mi s-a spus ca se mai aduna uneori acolo mancare sau se face ca un fel de puroi, dar nu ca cel de la infectii. Mi s-a spus sa fac exudat faringian si daca iasa vre-un microb, sa ma duc din nou; daca nu, sa iau pastile cu propolis si vitamina C (nu altceva pt. ca alaptez).

Intrebarea mea este ce ar putea fi, pentru ca nu cred ca e ceva normal.

Multumesc.
0
11-08-2010, ora 07:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o amigdalita cronica.. care logic trebuiea sa o rezolvati pana la nastere.
acum nu aveti alta solutie decart dupa fiecare masa sa faceti gargara cu ceaiuri de musetel + 4-5 pic de alcool iodat !!!
0
12-08-2010, ora 16:33
PCrisM
Nu este medic/terapeut
PCrisM
Mulutmesc. Nu am avut probleme inainte de sarcina. Pe perioada sarcinii am avut o data rosu in gat si dr. mi-a recomandat ca tratament tantum verde. Se pare ca nu am tratat atunci amigdalita.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.