Probleme la genunchi

08-05-2017
Bia Ioana
Nu este medic/terapeut
Bia Ioana
Bună ziua. Vin și eu cu o problemă, și dacă se poate să primesc un răspuns până mâine când ajung la un control de specialitate m-aș bucura mult.
Acum o săptămână m-am gândit că ar fi bine să fac puțină mișcare.Zis și făcut. Am început să alerg. Bineînțeles, fără încălzire înainte. Efectiv am alergat 3 zile la rând aproximativ 2 km pe zi. Fugeam 400m, mă întorceam brusc din drum și continuam. Ei bine am o săptămână de când nu pot să merg. Îmi "fug" genunchii, mă dor îngrozitor, mai ales noaptea când nu pot să stau în nici o poziție cu picioarele pentru că am dureri insuportabil, dacă mă ridic să merg simt ca un cuțit în picioare, în zona genunchilor și abia reușesc să îmi târâi picioarele. Nu pot îndrepta picioarele, mă fac cu lioton gel, dar când masez mă doare rău, nu pot să ating lateralul genunchilor nici cu o pană. Când direrile sunt insuportabile iau 2 pastile Paduden 200mg. Își fac efectul, nu mai e așa "vie" durerea vreo 3-5 ore. Dar după durerea revine la fel de ascuțită la ambele picioare. Poate fi vorba despre ruptură de ligamente? Precizez că nu mi s-a umflat deloc zona, singurul simptom este durerea continuă, incapacitatea de a merge fără a mă sprijini de ceva și senzația de fugă a genunchilor. Mulţumesc anticipat pt răspunsuri.
10 comentarii
1
08-05-2017, ora 17:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul: sex, varsta, greutate/inaltime, antecedente traumatice si de alta natura, eforturi practicate zilnic etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
08-05-2017, ora 19:17
Bia Ioana
Nu este medic/terapeut
Bia Ioana
Sex feminin, vârstă 23 ani, 1, 55 înălțime și 60kg.Nu am mai făcut sport sau exerciții fizice de ceva ani.Am un copil de 2 ani care îmi ocupă majoritatea timpului. Alte antecedente traumatice nu am.
1
09-05-2017, ora 19:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cu mare probabilitate este vorba despre un sindrom de supra-solicitare articulara: la cele 15 kg in exces, alergarea reprezinta un efort teribil de distructiv la adresa genunchilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-05-2017, ora 06:53
Bia Ioana
Nu este medic/terapeut
Bia Ioana
Mulţumesc frumos pt răspuns. Am fost ieri la control, mi s-a spus că am făcut tendinită. Am mâncat cele mai mari dureri din toată viața mea, în urma infiltraților în ambii genunchi. De durere nici nu am stat mult la taclale, nu știam cum să ies mai repede din cabinet. Însă știu că a spus că "azi o să te mai doară puțin de tot și mâine o să fi ca nouă", ceea ce nu prea cred, ieri după acele infiltrații când am ajuns acasă și am încercat să urc scările am fost la un pas de leșin din cauza durerilor. Nici azi nu e foarte ok, în continuare am dureri și nu pot să stau mai mult de 1-2 min în picioare. Oare o să mai dureze mult până când o să fiu "ca nouă"?
1
10-05-2017, ora 10:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Procesul de vindecare dureaza circa 2-3-4 luni.
Infiltratiile nu fac decat sa va induca senzatia ca totul este in regula.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-05-2017, ora 11:07
Bia Ioana
Nu este medic/terapeut
Bia Ioana
Ce frumos ați punctat "induc senzația". Dacă stau întinsă în pat e totul ok, când mă ridic apar durerile și merg șchiopatat. Acum nu înțeleg de ce nu mi-a spus și medicul curant aceste lucruri. Mi-a dat de înțelese că a făcut o mică magie și totul o să revină la normal la o zi după aceste infiltrații..Deci durerile o să le mai resimt mult timp de acum înainte și nici mersul nu o să fie perfect prea curând.? E ok dacă stau în pat, să nu forțez prea mult picioarele? Oricum nu pot să stau mai mult de 2 minute în picioare. Vă mulțumesc din nou pt timpul acordat și promptitudinea de care dați dovadă. Multă sănătate vă doresc.
0
03-06-2017, ora 13:52
catalin preda
Nu este medic/terapeut
catalin preda
buna ziua am 40 de ani 75 kg 1, 75 inaltime si muncesc cu gresie si faianta de 20 de ani, de 2 saptamani ma doare genunchiul drept de înnebunesc dar azi nu am putut nici sa indoi piciorul am crezut ca se rupe (muncesc in germania cu contract ) întrebarea mea este ce ar trebui sa fac, am mai fost la doctori (mau controlat doar cu mainilei si au vazut ca este Unflat)dar mi-au dat doar calmante deoarece le-am zis meseria mea.nu m-au trimis la rmn sau cum se chiama.va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat.Multumesc anticipat.
0
03-06-2017, ora 14:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este vorba, evident, de articulatii supra-solicitate (efort fizic excesiv).
Nu exista nimic in lume care sa permita continuarea fara suferinta a acestor eforturi fizice.
Din pacate, toti pacientii doar solicita medicamente care sa le permita continuarea eforturior, in prezenta unor articulatii distruse de efort. Este doar o iluzie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-06-2017, ora 15:23
catalin preda
Nu este medic/terapeut
catalin preda
Dar cu Operatie credeți ca se poate face ceva ?
0
03-06-2017, ora 16:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Desigur, poate fi vorba despre o leziune de menisc, ce poate provoca blocaj articular si durere. Acesta leziune se poata trata chirurgical (artroscopic).
Nici o operatie nu va va permite continuarea eforturilor asa dupa cum va doriti, in prezenta unor articulatii distruse de efort. Este doar o iluzie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: