Probleme la inghitit

13-01-2012
veleno
Nu este medic/terapeut
veleno
De vreo doua saptamani ma confrunt cu o problema.Cand inghit simt ca si cum in gat ar fi un corp strain care nu coboara, si la fiecare inghitire il simt acolo.Ca o bula de aer la nivelul gatului ce este acolo vesnic la fiecare inghititura.Nu este o problema dureroasa dar e foarte deranjanta.Sincer va spun ca inca nu am ajuns si pe la medic.Initial nu i-am dat importanta.Am zis ca va trece..m-am mai uitat pe internet si se manifesta oarecum ca o laringita mai ales ca o perioada am avut si refluxul ala gastro faringian dar zilele astea am urmat un tratament cu siropuri pt tuse si pt curatarea cailor respiratorii si nu am vazut nicio ameliorare.A patit cineva sau a auzit de asemenea problema?ma gandesc ca o fi vreo glanda sau nu mai etanseaza epiglota caile aeriene de cele digestive si de asta o simt ca o bula de aer.Accept ori comentariu atata vreme cat are legatura cu problema pusa de mine.Va multumesc.
6 comentarii
0
13-01-2012, ora 23:35
Dr. Ana-Maria Apostol
ORL - Otorinolaringologie, Bucuresti
Dr. Ana-Maria Apostol
Buna-ziua, eu zic ca ar fi defapt "omuletul" (lueta) de vina. La inceputul vietii el este mic, dar datorita resriratului pe gura mai des acest omulet se mareste si se lungeste ajungind pina in baza limbii si poate sa dea simptomatologia asta: senzatia de corp strain de care nu mai scapi. Acest lucru s-a intimplat de la obstructia nazala pe car probabil o aveti si care va obliga sa respirati mai mult pe gura. Noaptea nu ati observat ca sforaiti mai mult decit alta data? Asta se intimpla tot de la respiratia proasta la nivelul nasului. DEci cauza principala este nasul, acesta trebuie sa fie desfundat. Dar acest comentariu este bazat pur si simplu pe niste supozitii date de simptomatyologia descrisa de dvs. Ca sa fim corecti in punerea unui diagnostic si unui tratament trebuie sa mergeti la un medic ORL.
0
15-01-2012, ora 22:31
veleno
Nu este medic/terapeut
veleno
Iti multumesc pentru raspuns dar nu cred ca e vorba de omulet.Senzatia e undeva mult mai jos, de fapt chiar imediat dupa epiglota.Acum pe langa senzatia aia de corp strain in gat uneori se manifesta si ca o strangulare ca si cum cineva mi-ar obtura venele ce duc sangele la cap.E deosebit de salnica senzatia, nedureroasa dar foarte deranjanta.Saptamana asta o sa consult si un medic sa vad din ce cauze poate fi.
0
16-01-2012, ora 16:30
Dr. Ana-Maria Apostol
ORL - Otorinolaringologie, Bucuresti
Dr. Ana-Maria Apostol
Poate fii si de la tiroida. Tiroidita este o boala f frecventa si se diagnostigheaza destul de tirziu in viata. Poti sa ai un nodul tiroidian sau tiroidita autoimuna. Dar tiroidita se manifesta si cu alte manifestari clinice generale care sa denote ori o hipertiroidie ori o hipotiroidie. E greu sa pui un diagnostic doar asa prin niste vorbe. E f important sa te duci un doctor sa te vada.
0
16-01-2012, ora 16:48
veleno
Nu este medic/terapeut
veleno
Mi am luat o trimitere la ORL initial.Daca cei de acolo vor constata ca nu e de domeniul lor ii rog sa-mi faca trimitere la endocrine.Intre timp voi face si niste analize complete pentru ca sincer sa fiu ma simt rau per total ca stare generala. Am 25 de ani.Pana la urma trebuie sa ajungi si pe la spital in decursul unei vieti.
0
17-01-2012, ora 17:50
Dr. Ana-Maria Apostol
ORL - Otorinolaringologie, Bucuresti
Dr. Ana-Maria Apostol
Starea asta de rau a ta denota si mai mult ca ar fi de la tiroida. Mult succes iti doresc.
0
10-01-2015, ora 15:06
aalexandru
Nu este medic/terapeut
aalexandru
Desi au trecut vreo 3 ani, sunt curios, care era cauza?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.