Probleme relație iubita-prieteni (adolescenți)

30-04-2019
Iamenter
Nu este medic/terapeut
Iamenter
Pot spune că am o relație frumoasă (avem 20 de ani, proaspeți studenți), mici discuții controversate poate chiar zilnice, însă din punctul meu de vedere, normale.. cu iubita mea și încă 2 (un băiat și încă o fata) ne cunoaștem de foarte multa vreme (din grădiniță și gimnaziu) și abia acum, la 20 de ani, mi-am format o relație cu actuala mea iubita, însă, prietena și prietenul nostru, au început să aibă discuții, de genul: "nu ne mai baga in seamă", asta din cauza faptului că această domnișoară vorbea în fiecare moment prin mesaje, zilnic (fiind la facultăți diferite, in orașe diferite) rezumandu-se in special la convorbirea lor telefonică zilnica de 30-40 minute, eu, încă nu făceam parte din gașca până să fiu prezentat că fiind iubitul ei, deoarece ne înțelegeam, ne vedeam în oraș, și cam atât, m-am integrat destul de rapid, insa aceasta prietena, ia dat sfaturi repetate iubitei mele să mă lase, deoarece o să mă facă să sufăr (dar la început chiar o încuraja să aibă o relație cu mine) cu timpul au apărut vorbe, vorbe pe care i le-am prezis iubitei mele fix înainte cu o zi sa iasă la iveală. Simțeam ceva, de aceea i-am și zis.. fata pe care am considerat-o prietena, și încă o consider, deși, personal cred că mi-a greșit destul de mult, are o reputație destul de proasta in oraș, și satele/comunele învecinate, deoarece are o slăbiciune la băieți, in special la sexul oral, eu nu am judecat-o niciodata, chiar daca ne lasă acasă/în oraș că sa se duca sa practice aceste "pofte" cu persoane care își bat joc de ea, i am dat sfaturi, i am zis sa nu mai facă așa ceva, ne a plâns pe umăr, i am fost alaturi (in special iubita mea, care nu a stat doar 2-3 luni cu ea, ci ani), totul s-a rezumat la o discuție în care, i am zis, că sunt conștient că iubita mea nu ii mai poate acorda timp 24/24 sa ii scrie, deoarece vorbește foarte mult cu mine, dormim.in același pat, mâncăm din aceiași farfurie, și facem dus sunt același acoperiș, însă, nu poate avea pretenția să stea bot in bot mereu, atâta timp cât ea, majoritatea weekend-urilor in care venea, ieșea la 22:00, și plecă la 12 să își satisfacă plăcerile sau cum sa le numesc... Consider totul nedrept, eu i am ținut partea acestei fetițe in continuu fara de iubita și prietenul meu, dar am pus punct, i am zis tot ce ne deranja, oricum sunt mai multe probleme, una dintre ele, într-o seară m-am oferit sa o protejez de niste persoane rău intenționate, că mai apoi sa vina, după o zi, să mă izbească acele persoane, și ea sa se sperie daca nu a dat în mașină, deși știa că m a împins în fața, chiar nu ii pasa daca am pățit ceva.. macar de ochiul lumii, of... Pot spune că am o relație frumoasă (avem 20 de ani, proaspeți studenți), mici discuții controversate poate chiar zilnice, însă din punctul meu de vedere, normale.. cu iubita mea și încă 2 (un băiat și încă o fata) ne cunoaștem de foarte multa vreme (din grădiniță și gimnaziu) și abia acum, la 20 de ani, mi-am format o relație cu actuala mea iubita, însă, prietena și prietenul nostru, au început să aibă discuții, de genul: "nu ne mai baga in seamă", asta din cauza faptului că această domnișoară vorbea în fiecare moment prin mesaje, zilnic (fiind la facultăți diferite, in orașe diferite) rezumandu-se in special la convorbirea lor telefonică zilnica de 30-40 minute, nu știu ce să fac, sunt destul de disperat, nu as vrea sa își piardă o așa prietenie, nu vreau sa îmi pierd o așa prietenie, dar în ritmul asta... Chiar nu se poate, chiar nu știu ce să mai fac, cum sa abordam subiectul, greșesc eu cu ceva?

Vă mulțumesc de atenția acordată!
8 comentarii
0
30-04-2019, ora 11:43
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
@Iamenter: Buna ziua!
Ai scris mult si destul de incoerent (probabil din cauza incarcaturii emotionale), de nu prea am inteles unde e problema ta si cum te putem ajuta pe tine. Poti sa reformulezi putin si sa intrebi pe scurt, la ce anume doresti sa iti raspundem?
0
30-04-2019, ora 20:27
Iamenter
Nu este medic/terapeut
Iamenter
Îmi cer scuze de greșeli, sunt și din pricina faptului că am scris foarte târziu, dar și din simplul fapt că auto-corectia își face de cap.

In concluzie prietena iubitei mele ia reproșat mereu că nu îi mai acorda atenție din cauza mea, problema ce a rezultat stricarea prieteniei...

Va mulțumesc că v-ați făcut timp să citiți problema mea!
0
30-04-2019, ora 22:53
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Nu te scuza, pentru ca nu m-am referit la greseli de scriere, ci la incoerenta. Adica ai spus multe cuvinte, dar nu am inteles ce te supara pe tine personal. Nici acum nu inteleg in ce fel e supararea acelei prietene, o problema pentru tine? De ce e asa importanta parerea ei? Sau faptul ca a ales sa se certe cu partenera ta, acuzand-o ca petrece prea mult cu tine, iti pare un adevar si un repros firesc? Cat de firesc e ca o prietena sa se certe cu alta prietena pe astfel de motive? Si ce crezi tu ca poti face in problema lor? De ce ar trebui tu sa faci ceva? Prietena ta decide daca sa sufere sau nu, dupa asemenea reactii, cel putin ciudate. La ce te ajuta pe tine sa te superi pentru alegerea acelei prietene a partenerei tale?
0
01-05-2019, ora 02:31
Iamenter
Nu este medic/terapeut
Iamenter
Mă deranjează pentru că am considerat-o și eu o buna prietena, și, pentru că, au avut o prietenie frumoasa în trecut, eu am cazut la mijloc. Aș vrea că toată lumea se se înțeleagă in jurul meu, și să nu ne pierdem din prieteni.. Teoria mea ar fi că persoana respectivă este invidioasa deoarece aceleași reproșuri au fost spuse și în fosta relație a iubitei mele. Și aș vrea să știu de ce ar fi invidioasa, poate pentru că ea nu își poate face o relația din simplul fapt că are o reputație proasta... Sincer, nici eu nu înțeleg.
0
01-05-2019, ora 09:42
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
La ce te ajuta sa iti pui atatea intrebari, cand lucrurile sunt foarte simple si clare? Prietena voastra are dreptul sa renunte la prietenia cu voi, din propriile motive, rationale, realiste, sau nu. Ce nu vezi tu inca, este faptul ca problema nu e unde o cauti: nu e la prietena, ci la tine. In sensul ca tu ai vrea "ca toata lumea sa se inteleaga in jurul meu" - ori asa ceva, chiar e imposibil si e clar o asteptare nerealista. Tu nu poti influenta modul in care gandesc, simt, sau se comporta ceilalti. Poti influenta toate astea doar la tine - la propria persoana. Si asta e valabil pentru noi toti, nu e nimic iesit din comun in privinta ta. Ai o intoleranta la frustrare foarte ridicata, iar asta reiese din asteptarile tale de "liniste si pace" cu cei din jur. Chiar nu poate fi doar asa in relatia cu ceilalti. E firesc sa te doara deteriorarea unei relatii de prietenie, in care, la fel ca in orice relatie, ai investit timp si emotii. Dar e la fel de firesc sa accepti faptul ca nu din vina ta s-a deteriorat si ca oamenii din viata noastra vin si pleaca, la fel ca si emotiile. Nimic nu e pentru totdeauna si probabil asta te sperie, la fel ca pe noi toti (dar uitam si nu ne mai gandim la asta in mod constient, tot din frica). Dar "nimic nu se pierde, ci totul se transforma ".
Asteptarile acelei persoane erau si ele, total nerealiste. Si a cauta acum sa intelegi ce a fost in mintea ei si de ce a actionat asa, nu te ajuta, pentru ca e posibil sa nu poti inteleg vreodata. Fiecare e liber sa gandeasca si actioneze in propriul mod. Fiecare are dreptul sa intre, sau sa iasa dintr-o relatie atunci cand simte nevoia si nu cand si-ar dori ceilalti.
Iti recomand sa incepi un program psihoterapeutic, in care sa te cunosti mai bine, sa inveti sa iti gestionezi emotiile si sa iti schimbi gandirea care te aduce in astfel de dileme. Dar sa faci asta doar cand vei intelege si ve crede 100 % ca vei avea nevoie. Altfel va fi doar un sfat ce iti spun acum - si psihologii nu dau sfaturi, din mai multe motive, unul din ele fiind tocmai motivatia pacientului (nevoia lui 100 %) pentru schimbare.
0
02-05-2019, ora 02:54
Iamenter
Nu este medic/terapeut
Iamenter
Va mulțumesc de răspunsul dumneavoastra in maniera profesionista. Momentan nu cred ca ar trebui să mă duc la un control psihoterapeut, că sa mă cunosc cred că m-ar ajuta un test poligraf. Poate am dramatizat puțin situația, însă nu vreau sa ajungem in punctul in care sa nu avem nici un prieten.. Am avut destul de multi prieteni, am rămas doar cu unul, unul foarte fidel care nu m-ar trăda pe absolut nimic.. însă, cu restul m-am răcit, unii cu vicii periculoase, alții bârfitori, alții materialiști, am ajuns să mă împac cu toți, dar doar ii salut și stau la un grătar, consider că e mai bine așa. Am insistat, și am încercat să le fac sa se impace, mare greseala făceam, prietenii nu ar trebui sa fie invidioși, și nu te vorbesc pe la spate, așa că nu se merita.. Eu, personal, nu știu cum fac, dar mă bucur mai tare de reușită și a unui necunoscut de cat a mea.. In concluzie o să las lucrurile așa cum sunt, daca o fi, pe viitor, poate se vor împăca.. chiar și așa, cel mai mult timp îl petrec cu iubita mea in alt oraș, unde nici nu este ea, unde avem alții prieteni, desigur, și ei cu anumite defecte, pe care le avem majoritatea, însă nu așa grave..

Încă o dată, vă mulțumesc mult de opinie, destul de obiectiva, cel mai ok, i-aș recomanda ei un control psihic, fara nici o doza de răutate, însă nu as mai dori sa am un dialog după discuțiile auzite ieri..
0
02-05-2019, ora 10:38
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Raspund cu drag, atunci cand pot. Tu faci cum sti mai bine si asa e firesc sa fie. Prietena ta, va merge la psiholog doar daca va simti ea ca are ceva de schimbat - altfel, nu va face nimic. In ce te priveste, ori nu am inteles eu bine din ce ai scris, ori tu nu sti ce face testul poligraf :). Nu te ajuta la nimic acel test. E folosit in cu totul alte scopuri. Autocunoasterea si dezvoltarea personala se fac cu psihoterapie si atat timp cat va fi nevoie, nu cu un test.
Iti doresc echilibru si liniste in viata ta!
0
02-05-2019, ora 14:21
Iamenter
Nu este medic/terapeut
Iamenter
Știu foarte bine ce este testul poligraf, mă cunosc destul de bine, îmi cunosc destul de bine și aspectele pozitive dar și negative, însă nu as fi niciodată invidios pe un prieten.. asta e.. daca o fi sa ne împăcăm m-aș bucura, poate timpul o să le rezolve, poate ne vom maturiza intre timp și vom înțelege alt fel lucrurile.. până atunci mă rezum doar la un salut, chiar daca nu mi se răspunde. Va doresc o zi minunata !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul