Probleme respiratie dupa o viroza si secretie mare de mucus

25-06-2011
hamzaxxxl
Nu este medic/terapeut
hamzaxxxl
Buna ziua!

Acum 2 luni de zile am avut o viroza respiratorie.
A avut o evolutie extrem de rapida, intrucat de seara si pana dimineata eram deja praf, ca sa spun asa.
M-am trezit din cauza ca nu puteam respira bine si am fost la medicul de familie.
Mi-a spus ca nu e nimic grav, doar o viroza respiratorie. Mii-a prescris doxiciclina si mucosolvan, pe care le-am administrat conform indicatiilor medicului.
In cam 1 saptamana mi-a trecut si viroza, totul era ok.

Insa de atunci am ramas cu o productie mare de mucus... pur si simplu simt ca organismul imi produce mucus foarte mult si trebuie sa-mi suflu nasul de cateva ori bune pe zii, si la un moment dat simt parca ca nu pot respira la maxim. Si am momente cand nu pot respira bine, incerc sa respir la maxim, sa-mi umplu plamanii cu aer si nu reusesc intotdeauna. Nu e atac de panica, ca sunt calm si nu ma agit.
Doctorul de familie mi-a zis ca sunt urmari de la viroza, insa mi-a spus ca nu e nimic grav, o sa treaca cu timpul.

Mi-a recomandat mucosolvan, a spus ca ajuta mult in aceste situatii. Si mi-a mai spus sa fac exercitii de respiratie, adica sa incerc sa respir profund si sa expir.

Totul e in regula daca iau mucosolvan, acum iau forma retard : 1 capsula pe zii, asa mi-a recomandat farmacistul.
Daca iau mucosolvan simt ca pot umple plamanii cu aer si nu mi se infunda nasul, nu am senzatie ciudate de flegma in gat.

Insa daca nu iau, iarasi am senzatia aceea de sufocare... de parca nu primesc destul aer.

Am fost fumator, insa nu am fumat mult timp, doar cam 5 ani de zile. Si ultimul an ca si fumator l-am petrecut incercand sa ma las de fumat, ceea ce am si reusit.

Sunt nefumator de 1 an si 1 luna, sa fie aceste secretii abundente de mucus si pentru ca se curata plamanii dupa experienta cu fumatul???

Ce imi recomandati??? Sa iau in continuare mucosolvan? Exsta ceva din plante cu efect ca mucosolvanul sau?

Va multumesc anticipat.

Cu respect,

Petrisor Nicolae
1 comentarii
1
29-06-2011, ora 04:45
hamzaxxxl
Nu este medic/terapeut
hamzaxxxl
Buna ziua! Imi raspunde si mie va rog, un domn doctor sau o doamna doctor? Va multumesc mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evoluția unei viroze - semne de suprainfecție bacteriană
  •