prognatism mandibular

180 comentarii 1 2 345 6 Înainte ›
0
23-10-2011, ora 03:53
Alinutza240382
Nu este medic/terapeut
Alinutza240382
Buna ziua...as dori sa aflu si eu mai multe informatii despre domnul dr. nicolescu...pe google nu se gasesc prea multe..:)))...as vrea sa stiu cit de experimentat este...cam cite operatii bimaxilare are la activ...urmeaza sa fac o operatie si el mi-a fost recomandat de catre ortodont...as vrea totusi sa mai aud pareri...ma cam sperie ideea ca operatia va fi facuta intr-unul din spitalele din Romania..cu totii stim cit de bine stam la categoria asta...multumesc anticipat..
0
24-10-2011, ora 10:35
nicpitic
Nu este medic/terapeut
nicpitic
Buna Alinutza,

Dupa cum ai vazut sunt destul de multe postari referitoare la operatiile pe care le-a facut dl dr Nicolescu. Eu am facut o operatie de avansare madibulara care este un adevarat succes.

Intr-o postare mai veche am scris chiar si despre Spitalul Sf. Maria:

"Spitalul la care opereaza dr. Nicolescu este Spitalul Sf. Maria din Bucuresti. Personalul medical este minunat, iar conditiile din spital sunt mai bune chiar si decat cele de la unul privat. Vei ramane surprisa cand mergi la acest spital si vei vedea cat este de curat, dotat, iar oamenii iti zambesc."

Succes!
0
24-10-2011, ora 11:35
capsunel
Nu este medic/terapeut
capsunel
Buna Alinutza,

Eu m-am operat la Dr-ul Nicolescu insa operatia mea a fost diferita de ce urmeaza sa faci tu eu mi-am montat un disjunctor si pot spune ca sunt ff multumita, de fapt nu am cuvinte sa-i multumesc pt ce a facut. Operatia a fost o reusita si m-am recuperat mai repede decat a fost preconizat. Spitalul e foarte curat si pesonalul ff atent cel putin cel de la terapie intensiva. M-am operat la spitalul Sf. Maria si costurile internarii ai fost suportate de casa de asigurari de sanatate. Acum depinde de tine ce vei alege dar iti mentionez faptul ca Dr-ul mi-a lasat impresia ca partea financiara nu-l intereseaza e un om care face munca din placere si cu multa pasiune si responsabilitate. Am vazut si cateva cazuri in cabinetul sau de persoane operate de ceia ce urmeaza sa faci tu si sincer aratau superb, eu voi face operatia asta abea dupa un an.
Multa bafta si sanatate
0
24-10-2011, ora 19:18
ioana.lesc
Nu este medic/terapeut
ioana.lesc
Am fost si eu pana la urma la Dr Nicolescu si nu mi-a lasat o impresie prea buna. Pe langa faptul ca am asteptat 1 ora, desi aveam programare si mi-am platit consultatia (apropo este in jur de 200 lei), nu a putut sa mi raspunda la niste intrebari simple legate de numarul de interventii de care am nevoie sau ce anume ar trebui modificat (mandibula / maxilar). Sfatul sau a fost sa revin si sa ii spun ce vreau, ori nu mi se pare un raspuns corespunzator din partea unui medic. Nu este vorba de o operatie estetica si nu cred ca cineva face de placere aceste interventii, daca nu ar trebui. Nu stiu mai departe daca este un bun chirurg sau nu, insa atitudinea lasa mult de dorit.
0
24-10-2011, ora 19:39
capsunel
Nu este medic/terapeut
capsunel
E adevarat faptul ca astepti pana intri dar eu am pus pe seama faptului ca e un Dr bun si are multi pacienti si el vorbeste cu fiecare in parte si explica tuturor de aceea programul lui se decaleaza pana la sfarsitul zilei. Te gandesti ca noi venim si pune intrebari de tot felul si vrem raspunsuri, in legatura cu faptul ca nu ti-a raspuns la toate intrebarile tale nu stiu ce sa zic dar ma mir pt ca pe mine ma lamurit de la prima consultatie. Dar la urma urmi noi ne alegem chirurgul dupa bunul plac si dupa criteriile noastre. Consultatia pe mine ma costat 100 lei si sper ca ai fost cu radiografiile la prima consultatie.Si totusi ai mai mers si in alta parte? Ce parere ti-ai facut de restul?
0
24-10-2011, ora 19:52
ioana.lesc
Nu este medic/terapeut
ioana.lesc
Da, am fost cu radiografiile si m-a costat 200 lei. Nu stiu sa ti spun de ce a fost mai mult sau daca preturile s-au majorat recent. O cunostinta mi-a recomandat un alt doctor, la care o sa merg saptamana viitoare. Am auzit, la fel, ca este foarte bun si ca operatiile sale au fost un succes. O sa va spun cum a fost dupa consultatie. :) Stiu ca sunt medici foarte buni, dar haideti sa fim seriosi, la orice am spital am merge, pana la urma operatia, anestezia si celelalte consultatii se platesc, mai mult sau mai putin 'oficial'; vorbim in final de mii de euro. Asa ca, daca tot platesc foarte multi bani, desi nu ar trebui, macar sa am parte de un tratament si o atitudine pe masura :)
0
24-10-2011, ora 20:09
capsunel
Nu este medic/terapeut
capsunel
Ai mare dreptate dar ti-am zis eu sunt ff multumita pana in momentul de fata de atitudinea lui si de operatia facuta deja. Azi mi-am pus si aparat dentar arat ca robocop dar ce sa fac daca alta varianta nu e. Peste un an cu aproximatie voi face si eu interventia mare sunt optimista si nerabdatoare. Mult succes si te rog sa ne zici si noua ce ai mai rezolvat.
0
25-10-2011, ora 10:57
nicpitic
Nu este medic/terapeut
nicpitic
Eu am facut operatia de avansare mandibulara acum 10 luni si pot sa spun ca dl dr Nicolescu si echipa sa sunt niste profesionisti adevarati. A fost o operatie complexa si recuperarea a fost foarte grea. Intre timp mi-am scos si aparartul dentar. Vreau sa va spun ca de cand m-am operat viata mea chiar s-a schimbat si ii multumesc domnului doctor pentru minunea pe care a facut-o.
Intr-adevar dl doctor este foarte aglomerat, dar isi trateaza pacientii cu foarte multa grija si profesionalism. Pot sa spun acest lucru datorita faptului ca mi-am incheiat in totalitate tratamentul (ortodontic + chirurgical). Avand in vedere ca aceste operatii functionale au si implicatii estetice si nu numai, mi se pare corect ca dl dr sa intrebe "ce vrei de la acesta operatie?", el neuitand in acest timp scopul acestei operatii.
Au fost zile in care si eu am asteptat chiar daca aveam programare, nu este neaparat placut, dar se intampla... mai peste tot. Au fost zile in care am avut programare la cabinet la ora 9 pm; cred ca acest aspect spune multe despre devotamentul lui pentru pacienti.
In ceea ce priveste partea materiala, pot sa spun ca dupa 1 an si 9 luni tratamentul (orotontic +operatie) m-a costat cateva mii de euro, dar totusi putin pentru complexitatea acestuia si comparativ cu ale lucrari care se fac in cabinete. Dar este o "investitie" pe viata care nu prea cred ca poate fi cuatificata.
0
25-10-2011, ora 17:01
capsunel
Nu este medic/terapeut
capsunel
Buna, , nicpitic" :)

Ma bucur mult chiar daca nu te cunosc ca ai trecut cu bine peste operatie si asta ma face sa fiu si mai optimista si sa-mi doresc mai mult sa ma operez. Eu sunt incantata atat de Dr.Nicolescu cat si de D-na Dr. Ciocotisan (ortodonta).
Acum rabdare imi mai trebuie ca de restul are cine sa se ocupe si chiar sunt profesionisti.
0
25-10-2011, ora 17:14
nicpitic
Nu este medic/terapeut
nicpitic
Buna capusunel :)

Trebuie sa fii foarte optimista! Rezultatele vor aparea si vei fi multumita de ele. Eu, cel putin, mi-am schimbat si atitudinea dupa ce am trecut printr-o asemenea operatie. Noua mea infatisare imi da prilej de bucurie in fiecare zi. Conteaza foarte mult... mai ales pentru o femeie. Sfatul meu este sa asculti doar de doctori si sa nu cauti prea multe informatii pe google, etc. Asta am facut eu si m-am ingrozit inainte de operatie. Si nu era cazul.
Succes!!
0
01-11-2011, ora 21:48
Alinutza240382
Nu este medic/terapeut
Alinutza240382
Ideea era sa aflu cit mai multe detalii pt faptul ca eu personal am de ales intre doi doctori, unul din Ungaria(care are foarte multe operatii la activ si destul de multa experienta, plus studiile facute in strainatate) si dl. dr. Nicolescu.iar pe mine ma avantajeaza mult mai mult o operatie facuta in bucuresti...mi-ar fi foarte greu sa bat drumul pina in Ungaria, sa merg apoi la controale si tot asa...operatia in sine nu ma sperie chiar dc stiu ca e o opratie destul de serioasa..imi doresc foarte mult, de foarte mult timp sa o fac...doar ca as vrea sa fiu sigura unde si cine o va face...sa am incredere in doctor...asta e tot ce conteaza pt mine.din pacate nu am primit decit citeva pareri de la 2 persoane operate de dr.Nicolescu...speram la mai multe...:(...o zi buna tuturor!
0
02-11-2011, ora 17:24
Chimere
Nu este medic/terapeut
Chimere
Buna ziua,
Alinutza, mi-ai putea spune numele doctorului din Ungaria?
M-ar interesa foarte mult...
Multumesc anticipat.
0
02-11-2011, ora 18:26
nicpitic
Nu este medic/terapeut
nicpitic
Alinutza,

Sa stii ca si eu mi-am dorit sa fac aceasta operatia intr-o tara straina (Israel), deoarece mi-am spus ca este o operatie mult prea complexa si doctorii de la noi "nu ar avea suficienta experienta" si conditiile din spital lasa de dorit. A fost o idee preconceputa. Am vorbit chiar la 3 clinici, dar nu mi-a raspuns nimeni.
Dl dr Nicolescu opereaza chiar si la Istanbul. Nu stiu daca mai opereaza si in alte tari. Iar educatia si experienta lui profesionala sunt foarte bogate.
Eu iti recomand sa faci operatia in tara, deoarece vei fi nevoita sa mergi zilnic, timp de vreo 1 saptamana, dupa operatie. Ulterior vizitele s-au mai rarit.

Succes, oricare e decizia ta!
0
02-11-2011, ora 21:36
Alinutza240382
Nu este medic/terapeut
Alinutza240382
@Chimere:numele lui este Jozsef Piffko..cauta-l pe google...:)).@nicpitic:asta este si motivul pt care nu as fi vrut sa fac operatia in ungaria...prea multa bataie de cap si ii chinui si pe ai mei...asta una la mina si doi...ma gindesc ca ortodonta mea nu mi-ar fi recomandat pe dr Nicolescu dc nu ar fi 100% sigura ca omul chiar stie ce face...plus ca a mai trimis la el citeva cazuri, pe care le-a rezolvat cu succes...oricum 60% sint deja hotarita pt dr.Nicolescu(restul de 40% sper sa il capat in ianuarie cind o sa vad citeva din cazurile operate de el)... mi-au programat operatia in ianuarie...sper sa fie totul bine...:))..o zi buna
0
02-11-2011, ora 22:10
capsunel
Nu este medic/terapeut
capsunel
Alinutza mult succes si curaj indiferent un iti faci operatia si dupa sa nu uiti sa ne zici si noua cum a fost. Eu mai am o vesnicie mi se pare pana la operatie inca port sarmele astea. Apropo dupa cat timp de la montarea aparatului ai fost anuntata ca tre sa te pregatesti de operatia finala?
0
03-11-2011, ora 15:32
Chimere
Nu este medic/terapeut
Chimere
Alinutza, multumesc tare mult!
Bafta multa pentru operatie!
0
03-11-2011, ora 16:11
Alinutza240382
Nu este medic/terapeut
Alinutza240382
Multumesc frumos pt incurajari...@capsunel:eu am avut si putin noroc pt ca dintii mei erau foarte drepti, a trebuit doar sa ii aduca intr- o anumita pozitie...iar in ianuarie fac exact un an si 6 luni de cind mi l-am montat...acum sa vedem si cit o sa mai stau cu el post operator...dar sper ca nu foarte mult...asa ca rabdare...graba strica treaba...:)))...@chimere: bafta multa si tie!!!
0
03-11-2011, ora 16:34
nicpitic
Nu este medic/terapeut
nicpitic
Capsunel,

Eu am facut operatia dupa 1 an si 1 luna de trament ortodontic si la 7 dupa operatie am devnit alt om in momentul in care mi-au scos sarmele de pe dinti :). Acesta este motivul pentru care sunt foarte multimita de echipa de doctori care m-a tratat (Dr. Boboc + Dr. Nicolescu). Tot tramentul a durat doar 1 an si 8 luni, iar rezultatele sunt extraordinare.

Oricum rezultatele finale se vad cam la 3-4 de la operatie. Dar credeti-ma: MERITA!!

@Alinutza: sa stii ca a fost o alegere foarte buna de a face operatia in Romania. Nu prea este indicat sa stai pe drumuri dupa o asemenea operatie si nici nu ai starea necesara; sa stii ca am intalnit doctori stomatologi straini care au ramas uimiti de complexitatea operatiilor BMF care se fac in Romania. Suntem destul de avansati in acest domeniu, cu toate ca nu prea credem acest lucru.

Succes tutoror!! Si sa aveti foarte multa, multa rabdare!!!
0
07-11-2011, ora 10:36
Aly4
Nu este medic/terapeut
Aly4
Buna, fetelor.

Si eu ar trebui sa fac aceasta operatie, insa pentru moment nu am luat inca o decizie. Doctorul este de asemenea important, dar cred ca inainte ar trebui sa stiti exact riscurile si ce presupune perioada de recuperare. Am cunoscut pe cineva care a facut operatia si care mi-a aratat poze si mi-a impartasit intreaga experienta. Desigur, este foarte multumita, acum, dupa 1 an, dar eforturile si perioada de recuperare sunt foarte dificile. De aceea cel mai important este sa fii pregatita psihic, sa iti asumi riscurile operatiei si sa ai foarte multe persoane in jur care sa te sustina :). In plus, este necesar sa vorbiti cu cineva care a mai facut operatia si care va poate da detalii, pas cu pas, despre intregul proces, nu doar despre rezultat. Succes!
0
07-11-2011, ora 10:59
nicpitic
Nu este medic/terapeut
nicpitic
Aly4,
Asa cum ai vazut... sper, eu am scris si despre perioada de recuperare ca fiind foarte importanta si dificila. Si de aceea e nevoie de foarte mare rabdare + curaj deoarece nu te vindeci in cateva zile (asa cum credeam). Consider ca cel mai important este OBIECTIVUL acestei operaratii, ca daca stam sa ne gandim la fiecare etapa a perioadei post-operatorii si ne uitam la diferite filmulete de pe internet, NU mai facem aceasta operatie.
Intr-adevar trebuie sa fii foarte tare din punct de vedere psihic si chiar sa iti doresti acesta operatie. Crede-ma, momentele dificile din perioada post-operatorie se uita in momentul in care vezi rezultatele. Imi permit sa spun asta prin prima unei persoane care a facut o asemenea operatie. Am avut momente in care credeam ca nu ma mai fac bine, obosisem sa mananc doar mancare pasata, imi era foame, vorbeam greu, obosisem sa dorm doar pe spate, etc... Eram precum un bebelus care invata sa manance, sa vorbeasca. DAR acum sunt extraordinar de bine.
Am "suferit" si eu de frica dinainte operatiei si de asemenea de putina inconstienta si curiozitate, dar mi-am dorit aceasta operatie.
Succes!!
0
07-11-2011, ora 19:33
Alinutza240382
Nu este medic/terapeut
Alinutza240382
@Aly 4...iti dai seama ca inainte de a accepta sa fac aceasta operatie m-am interesat si de riscuri...am conturi facute pe toate site-urile, am vb cu oameni care s-au operat, comunic in permanenta cu ortodonta si chirurgul meu...consider ca am facut destule pt a ma informa in ce consta aceasta operatie si care sint riscurile ei, in ce consta recuperarea...acum sincera sa fiu conteaza si cit de puternica esti dpdv psihic si de cit de mult iti doresti aceasta operatie...eu una imi doresc foate tare sa fac aceasta operatie...mai conteaza si pregatirea pre operatorie...eu spre exemplu incerc sa maninc cit mai bio, merg la sala de 3 ori pe saptamina si iau vitamine..din experienta altora asta ajuta foarteee mult la recuperare...concluzia este: trebuie doar sa iti doresti sa faci operatia si doar asa vei trece mai usor peste recuperare...succes!
0
17-11-2011, ora 02:13
kisabel
Nu este medic/terapeut
kisabel
Dupa multa fuga la cabinete dentare, si vorbe jignitoare din partea colegilor, am decis ca voi cauta eu insumni problema.
Am tot navigat pe net si am tot cautat despre anomalii dentare, probleme mandibulare pana cand am dat de Prognatism mandibular.
Am 17 ani si am inteles ca ar trebui sa astep pana la 20-21 de ani pentru a face operatia:(
Intrebarea mea : Nu sar putea sa fac aceasta operatie la varsta de 17 ani ??
0
17-11-2011, ora 14:12
Chimere
Nu este medic/terapeut
Chimere
Buna Kisabel,
Eu am vazut ca domnul prof. Bucur a facut acest gen de interventie si unor persoane care aveau 17 ani... acum ramane de vazut daca tu ai incetat din crestere.
Daca esti din Bucuresti, mergi pana la Facultatea de Stomatologie si vezi ce ti se spune.
Bafta!
0
17-11-2011, ora 16:24
kisabel
Nu este medic/terapeut
kisabel
Problema este ca sunt din timisoara:D si ce sar intampla daca as face operatia si...as mai creste dupa??
0
17-11-2011, ora 17:12
Chimere
Nu este medic/terapeut
Chimere
Incearca sa mergi la Cluj, atunci. Din cate stiu eu aceste interventii se fac numal la Cluj si Bucuresti, in tara. Daca ai sa continui sa cresti, vei avea nevoie de o alta operatie de acest gen...Nu cred ca ti-ai dori sa treci prin operatia asta de doua ori in viata, caci este o operatie foarte complicata.
La Cluj, din cate stiu, prof. Urtila face aceste operatii.
0
19-11-2011, ora 08:28
Alinutza240382
Nu este medic/terapeut
Alinutza240382
Stie cineva cam cit costa o operatie bimaxilara?...as vrea sa stiu aproximativ...sa-mi pot face si eu o idee...sa stiu cu ce si cum ma pregatesc de op..@nicpitic...dc ma poti ajuta cu ceva detalii as fi vesnic recunoscatoare...multumesc anticipat
0
19-11-2011, ora 08:54
didi01
Nu este medic/terapeut
didi01
Alina te sfatuiesc sa te hotarasti asupra unui medic (din ce ai postat pe forum nu prea reiese asta ) si sa mergi sa il intrebi de pret ...preturile difera in functie de clinica pe care o alegi ex:daca alegi sa mergi in Ungaria sau Israel vei plati mult mai mult decat daca operatia o faci la facultatea de stomatologie de pe Plevnei unde am facut-o eu, nu crezi ?
cred ca la multe din intrebarile tale cele mai corecte raspunsuri ti le va da medicul care te va opera...inclusiv de pretul operatiei care nu are de ce sa fie un secret...mie mi s-a expicat absolut totul de la inceput.de la riscuri.perioada de recuperare... preturi..s.a.m.d...Bafta !!
0
19-11-2011, ora 08:59
Alinutza240382
Nu este medic/terapeut
Alinutza240382
Am scris intr-una din postarile mele ca m-am decis asupra chirurgului care va face operatia...asta unu la mina..si doi...eu nu sint in Romania...ma duc in ianuarie, cind am deja programare facuta la medic...dar pina atunci vroiam sa-mi fac o idee..cam cit m-ar putea costa...
0
19-11-2011, ora 09:46
Chimere
Nu este medic/terapeut
Chimere
Buna, Didi.
Cam cat te-a costat pe tine operatia la Fac. de Stomatologie?
0
19-11-2011, ora 10:15
didi01
Nu este medic/terapeut
didi01
facand referire doar la operatie.. aprox 1500 E ( a se citi printre randuri :) )...dar trebuie sa stii un lucru operatia in sine nu se plateste este decontata prin casa de asigurari ( sau cel putin se deconta in 2009 )
se platesc placutele de titan care iti vor fi implantate
Adaugă un comentariu / răspuns
180 comentarii 1 2 345 6 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Beneficiile alăptării asupra dentiției copiilor
  • Mușcătura strâmbă
  •