Prozac bun in depresie insotita de anxietate?

24-05-2018
bibi13
Nu este medic/terapeut
bibi13
Buna ziua.Am si eu o intrebare, poate ma ajuta cineva!Cat timp poti sa iei prozac (luni, ani) si daca e bun in depresie insotita de anxietate?Multumesc.
47 comentarii 12 Înainte ›
2
24-05-2018, ora 15:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
E bun. Sotul meu ia de 20 de ani si i s-a zis ca trebuie sa ia toata viata.
O sa mai ai remisii, iar mai iei, iar remisii.
Sotul meu nu are efecte secundare de la el.
2
24-05-2018, ora 16:04
bibi13
Nu este medic/terapeut
bibi13
Multumesc mult.Numai bine!
1
24-05-2018, ora 16:34
bibi13
Nu este medic/terapeut
bibi13
Dna Clara, va rog mult, spuneți mi daca ia tablete orodispersabile, cele care se dizolva, si daca le ia dimineața sau seara.Mulțumesc din suflet.
1
24-05-2018, ora 17:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Dimineata. Zice el, ca sa aiba mai multa energie. Le lasa sa se topeasca pe limba.
Cu placere. Sa fii sanatoasa!
2
24-05-2018, ora 18:11
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna ziua
Eu recomand Prozac și am pacienți cărora le merge f bine dar le recomand seara pt că are un ușor efect sedativ
1
24-05-2018, ora 20:16
Vernus
Nu este medic/terapeut
Vernus
In Romania Prozacul original este orodispersabil.Cum e mai bine sa il iei cu apa adica il inghiti sau sa le topesti pe limba sau sa le lasi sa se dizolveè in pahar cu apa?Cum e mai recomandat, mai bine?Si inca ceva:Prozac da energie?
1
25-05-2018, ora 04:57
bibi13
Nu este medic/terapeut
bibi13
Buna dimineata.Va multumesc dle dr.Matusa Ion-Calin.Si eu il iau seara.Daca il iau dimineata, toata ziua sunt somnoroasa si nu pot face mare lucru.Intr-adevar dorm bine, dar iau si xanax.Eu il dizolv in putina apa.Va doresc o zi frumoasa si numai bine.
2
25-05-2018, ora 08:55
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Cu mare drag oricând
1
27-08-2018, ora 19:02
bibi13
Nu este medic/terapeut
bibi13
Buna ziua.Dl doctor Matusa Ion credeti ca e bine sa iau si xanax si anxiar in acelasi timp?Asa am primit si sunt zile in care imi fac bine, dar sunt si zile in care ma simt cumplit.Sa fie de la boala sau nu e buna combinatia?Multumesc din suflet.Numai bine.
1
29-09-2019, ora 11:02
bibi13
Nu este medic/terapeut
bibi13
Bună ziua. Am nevoie de ajutorul dvs. Sau de un sfat. Iau prozac de foarte mult timp și pentru ca nu m am simțit bine, dl dr mi a dat alventa(venlafaxina). Primele zile a fost bine, dar după ce am luat 10 zile, mi a fost atât de rău, încât am crezut ca o sa mor. Am luat iar prozac, dar nu ma simt bine deloc. Sa trec iar pe alventa sau sa măresc doza de proza? Nu știu dacă ma puteți ajuta, dar poate totuși cineva a pățit asa ceva și îmi da un sfat. Mulțumesc mult. Zi frumoasă.
1
29-09-2019, ora 11:07
bibi13
Nu este medic/terapeut
bibi13
Se poate ca prozacul sa nu și mai facă efect?
1
29-09-2019, ora 12:09
bibi13
Nu este medic/terapeut
bibi13
Am citit pe forum despre effectin. Se pare ca trebuie sa iau 2 tablete pe zi. Ceea ce eu nu am făcut. Am sa încerc asa și sper din suflet sa fie bine. Numai bine.
1
30-09-2019, ora 10:12
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna ziua
Nu se ia xanax și anxiar fac același lucru sunt din aceeași clasă.Incercati efectin 75 mg 2x1/zi, in prima săptămână ontableta dinubeata
1
30-09-2019, ora 11:33
bibi13
Nu este medic/terapeut
bibi13
Multumesc dl doctor.Am inceput sa iau efectin.Astazi e prima zi cand am iesit din casa, fara sa-mi fie teama.Am luat 1 tableta de 75 mg dimineata.Sa nu iau si diseara?Zi frumoasa va doresc!
1
18-06-2020, ora 17:14
bibi13
Nu este medic/terapeut
bibi13
Buna seara.Dna Clara, va rog mult, am mevoie de jutorul dvs.Ati spus ca sotul dvs ia prozac.Si eu iau de multi ani, dar se intampla sa nu ma simt bine (din cauza unor probleme inevitabile, decese in familie, sot bollnav, acum pandemia).Si atunci ma sperii si incerc alte medicamente.In capul meu este ideea ca daca iei mult timp prozac, el nu isi mai face efectul.Acum de 2 saptamani iau cipralex si ma simt mai rau.As trece, din nou, pe prozac, dar mi-e teama ca nu isi face efectul.Dupa 2 saptamani cipralexul ar fi trebuit sa dea ceva semne de bine, zic eu.Medicul meu, un om deosebit, dar probabil satul de starile mele, imi sa ce ii spun eu.Daca cer cipralex, imi scrie cipralex, daca cer prozac, dupa ce ma face cu ou si otet imi da prozac.Dar nu m-a lamurit niciodata daca prozacul isi pierde din efect luat ani de zile.De regula sunt o pacienta cuminte, numai ca am multe intrebari.Pe langa prozac mai iau xanax de 0, 5 , 2 pe zi si seara cand nu pot dormi iau si anxiar.Astea ma ajuta.Problema e prozacul.Ce sa fac???Va rog din suflet, poate ma ajutati dvs cu un sfat.Pentru mine face ffff mult.Multumesc mult si numai bine.
2
18-06-2020, ora 19:57
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca ati inceput Cipralex, mergeti pe Cipralex. In 2-4 saptamani isi face efectul. Daca ati reincepe Prozacul iar ar trebui sa stati 4 saptamani. Acum si dv. aveti probleme reale cu care va confruntati. Timpul le va rezolva pe toate. Nu neaparat antidepresivul. Cred ca e normala starea dv. Aveti putina rabdare si veti depasi tot.
1
18-06-2020, ora 20:25
bibi13
Nu este medic/terapeut
bibi13
Offff, am luat la ora 18 prozacul. Cipralexul îl luam dimineața, și astăzi nu am luat. Problema este ca pana marți trebuie sa fiu cât de cât bine pentru ca merg la părinți și acolo trebuie să fiu bine. Sora mea a murit acum în an și eu am grija sa le fie bine. De la cipralex dorm mult la prânz și când se face ora 18, din obișnuință simt ca trebuie sa iau medicamentul. Și atunci iau xanax. Sincer, eu as lua iar prozac, dar este, oare, adevărat ca dacă iau mult timp nu își mai face efectul? Dl dr mi a spus ca atunci când ma simt rău să cresc doza! Chiar nu știu cum sa fac. Fără antidepresiv nu pot. Problema este care e mai bun pt mine!! Va mulțumesc din suflet.
1
18-06-2020, ora 20:41
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna seara

V am.msi răspuns și mai sus NU mai luat XANAX și ANXIAR vă faceți rău singura mai sunt și slte medicamente nonbenzodiazepinice care merg pe anxietate.
Legat de PROZAC puteți lua 60 mg/ zin maxim
1
18-06-2020, ora 20:45
bibi13
Nu este medic/terapeut
bibi13
Bună seara dl doctor. Combinația xanax anxiar, seara, ma ajuta. Cat despre prozac voi creste doza. Mulțumesc din suflet. Seară frumoasă și numai bine.
1
18-06-2020, ora 20:48
bibi13
Nu este medic/terapeut
bibi13
Dl doctor o întrebare și ma retrag. Prozac ul poate fi luat toată viata? Se poate ca după mult timp sa nu își mai facă efectul? Va rog, ajutați ma sa îmi scot asta din cap și totul va fi ok. Când o sa ma simt rău voi lua 2 tablete. Va mulțumesc mult.
1
18-06-2020, ora 21:52
bibi13
Nu este medic/terapeut
bibi13
Am primit un răspuns pe alt forum, care zic eu, e bun. Renunțat la anxiar și preferabil luat xanax mai mult când e nevoie și când nu e bine mărită doza de prozac. Am aruncat tot anxiar ul, am aruncat și cipralex ul și rămân pe xanax și prozac, doze puțin mai mari pana voi depăși greul. Va mulțumesc amândurora din suflet și va doresc numai bine. Doamne ajuta la toată lumea.
1
25-06-2020, ora 11:13
bibi13
Nu este medic/terapeut
bibi13
Răspuns pt dna Clara. Va mulțumesc din suflet pentru ajutor. După ce mi ați spus de cipralex, am rămas cu gândul la el, chiar dacă mi s a spus sa rămân pe prozac. A doua zi am întrat de pe Facebook pe un profil psycovid unde sunt f mulți psihologi care acorda consultații la telefon. Am dat peste o minune de doamna care mi a găsit un psihiatru la mine în oraș. M a primit după masa și mi a spus ca trebuie sa trec pe cipralex dacă prozac ul nu ma mai ajuta. Seară am luat o tableta de 10.Adoua zi am luat dimineața. Și îl iau în fiecare dimineață. Încep sa simt puțin câte puțin efectul și acum fac și psihoterapie. Mai iau xanax de 0, 5 la prânz și seara. Va mulțumesc mult pentru ajutor și va doresc multa sănătate și numai bine.
2
25-06-2020, ora 14:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Si noi va dorim multa sanatate si numai bine!
2
28-06-2020, ora 09:07
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Schimbarea medicației antidepresie in timp scurt nu face altceva decât să desensibilizeze receptorii pe care acționează și să nu mai avem răspuns terapeutic
1
19-12-2020, ora 12:12
bibi13
Nu este medic/terapeut
bibi13
Sărbători fericite și numai bine tuturor.
1
13-10-2023, ora 11:27
Miama
Nu este medic/terapeut
Miama
Bună ziua! Ma poate ajuta cineva sa îmi spună dacă prozacul îngrașă? M am saturat de câte kg m am îngrășat de a lungul timpului de la antidepresive. Și facă da stări rele majore la începutul tratamentului.. mi e frica sa îl încep. Dar m am saturat și de gândurile nașpa de la anxietate.
1
14-10-2023, ora 08:07
Psiholog Predan Valentina
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Predan Valentina
Buna dimineata,

Tratamentul psihiatric este prescris in functie de simptomele dvs si ca durata in functie de severitatea simptomatologiei, daca este deja cronicizata. De exemplu putem avea o boala fizica cronica si luam toata viata tratament sa o stabilizam si sa ne adaptam viata cu ea, sau a fost depistata inainte de a deveni cronica si atunci se ia un timp de, tratamentul medicamentos. Medicul dvs psihiatru va poate raspunde la aceasta intrebare pentru ca dansul/dansa va evaluat si va monitorizat privind evolutia afectiunii. In ceea ce priveste tipul medicatiei psihiatrice, tot medicul dvs psihiatru va va raspunde.
1
14-10-2023, ora 20:43
Placebo10
Nu este medic/terapeut
Placebo10
Oficial:

Prozac maxim 3 luni
Benzodiazepine (xanax, etc.) maxim 1 luna

Scrie inclusiv pe prospect.

In realitate, prozac nu bate placebo pe depresie, asa ca il iei degeaba. In afara de castrare chimica, nu vei obtine alte efecte. Benzodiazepina ajuta la somn maxim 7-14 zile, apoi omul doarme mai prost decat dormea initial. De aceea pe prospect scrie maxim 30 de zile cu tot cu perioada de scadere a dozei.

Nu inteleg de unde ideea cu luatul pe viata. Nu au fost testate aceste droguri decat pe termen de 1 luna.

Recomand Ketamina in loc de prozac. Antidepresivele au iesit din patent, asa ca s-a bagat ketamina in locul lor. Costa 6700$/luna in USA si 3000ron/luna in Romania. Nu bate placebo nici ea, a luat bataie in 6 din 7 studii de la placebo dar macar nu dauneaza si ajuti si compania farmaceutica sa castige un ban cinstit. Recent s-au bagat ciuperci halucinogene pentru depresie la pretul de 25.000$/3 doze. In cateva luni vor aparea in Romania. Pe ciuperci inca nu avem studii nici pro nici contra, nu stim daca bat sau nu placebo dar cert e ca nu dauneaza si vei avea o experienta unica. Daca tot vrei sa te apuci de bagat droguri pe viata, baga dinalea bune, nu mizerii. Placebo oricum nu il bate nimeni.

Recent a aparut in farmacii inamicul numarul unu al psihiatriei: Placebo. S-a constatat ca si daca omul e constient ca ia un placebo, tot isi face efectul. Astfel au aparut in farmacii de cativa ani pastile placebo la care scrie si pe cutie ca e placebo. Comparativ cu drogurile enumerate aici, placebo nu are efecte secundare si nu da dependenta. Mai si bate aceste droguri cu cateva procente si faci si economie la bugetul de stat, ca tot avem deficit 5.5%.
1
24-11-2023, ora 12:15
Miama
Nu este medic/terapeut
Miama
Știe cineva cât durează acomodarea cu prozac? Sunt în a 4 a zi...și tot am amețeli nasoale și furnicături în corp...și stare de panica..normal..stările di anxietate ca pentru asta îl iau
1
25-11-2023, ora 06:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Luati Anxiar sau Xanax in paralel, o luna. Acomodarea dureaza 2-4 saptamani.
Adaugă un comentariu / răspuns
47 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: