Prurit-secretii si miros neplacut

03-05-2008
lumynys
Nu este medic/terapeut
lumynys
Cam de un an ma confrunt cu un discomfort in zona genitala.Pe linga faptul ca e neplacut e si dureros.Simt dureri in timpul actului sexual (nu mereu), dar mincarimea si scurgerile ma devasteaza ca sa nu mai zic de acel miros ce nu-mi da pace.Am urmat de 2 ori tratamentul prescris de medic, imi trece si apoi apare.Credeti ca mai exista vreun remediu pentru mine?E grav ?As dori din suflet sa-mi puteti raspunde! Va multumesc!
9 comentarii
0
05-05-2008, ora 00:00
rapitzica
Nu este medic/terapeut
rapitzica
cred ca ar trebui sa schimbi medicul, sa mai consulti si altii, poate au alta parere.eu cred ca este vorba de o infectie.si eu am avut parte de mancarimi, crezand k e o ciuperca, dar ma iritam de la slip.du-te cu incredere la alt medic.succes
0
07-05-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Cel mai probabil aveti o infectie genitala si pentru a vedea despre ce este vorba trebuie sa va recoltati un examen de secretie vaginala, culturi col, Ag. Chlamydia si Mycoplasma/ Ureaplasma.In functie de cum ies rezultatele puteti urma si un tratament adecvat.
Toate cele bune.
0
07-05-2008, ora 00:00
lumynys
Nu este medic/terapeut
lumynys
Am facut o analiza a secretiei vaginale (PAPANICOLAU-MEDICUL M-A TRIMIS) si a reiesit ca ar fi o micoza. Am facut tratament cu Gynozol, de 2 ori, doar ca minunea tine cam o luna de la terminarea tratamentului., dupa care senzatiile neplacute reapar.Doamna Doctor, va multumesc din suflet pentru raspuns si cred ca voi face aceste analize! Dar daca e vorba de micoza, este grav? Trece sau nu definitiv?Recidiveaza?Tare mult imi doresc sa stiu aceste lucruri! Va multumesc! Multa sanatate!
0
08-05-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Candidoza apare in conditii de stress, slabirea imunitatii organismului, dupa administrare de antibiotice.De exemplu foarte multe femei insarcinate se confrunta cu aceasta candidoza.
Este deasemenea indicat ca si partenerul dumneavoastra sa se trateze.
Toate cele bune.
0
09-05-2008, ora 00:00
lumynys
Nu este medic/terapeut
lumynys
S-a tratat si sotul meu, dar eu tot nu scap odata si pentru totdeauna de aceasta neplacere.Ar fi bine sa fac spalaturi vaginale?Cu ce anume?Imi va trece?Mentionez ca fetita mea are 10 anisori si v-as intreba daca se transmite aceasta boala, daca e ereditar? V a multumesc din suflet doamna doctor ca v-ati oprit si la problema mea! Va doresc numai bine!
0
12-05-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Puteti face spalaturi cu apa bicarbonatata sau cu Tantum Rosa.Cel mai bine este sa faceti o cultura fungi din col pentru a vedea la ce este sensibila ciuperca pe care o aveti.Candida nu se transmite ereditar, doar ca o avem fiecare dintre noi si dupa cum v-am spus in conditii de slabire a organismului incepe sa infloreasca, dand acele simptome neplacute.
Multa sanatate.
0
12-05-2008, ora 00:00
lumynys
Nu este medic/terapeut
lumynys
Doamna doctor, va multumesc din suflet pentru ajutorul pe care mi l-ati dat! Pe viitor, cind mai apar nelamuriri, voi apela din nou la dumneavoastra! Va doresc numai bine!
0
11-06-2008, ora 00:00
andruta
Nu este medic/terapeut
andruta
ceva alb se scurge din vagin si are un miros neplacut.nu este nici lichid nicin solid.ce este.va rog dati un raspuns
0
17-02-2012, ora 20:32
lidia26
Nu este medic/terapeut
lidia26
am boli de ovare uneori, miros neplacut si mi-a aparut si doua alunele (asemanator cu alunelele) dar de culoarea pielii in zona vaginului :(... am fost la medic, mi-a prescris tratament dar inca nu lam facut :( pentru ca trebuie pe linga pastile sa mai iau si injectii... existra vreun tratament fara injectii pentru ca mie tare frica de ele :(.. ms mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce mă mănâncă pielea? (cauzele pruritului)
  • Legătura dintre alergii și sănătatea mentală
  • Femeile prezintă prurit mai rar decât bărbații
  •