Psihoterapie: exista viata dincolo de... pantece!

21-11-2013
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Se spune că doi copilaşi în burta mamei vorbeau unul cu celălalt.
- Tu crezi în viaţa de după naştere?
- Desigur! După naştere trebuie să urmeze ceva... Probabil că ne aflăm aici tocmai pentru a ne pregăti pentru ceea ce urmează.
- Ce prostie! După naştere nu urmează nimic. Şi, de altfel, cum ar putea să arate?
- Nu ştiu exact, dar desigur că va fi mai multă lumină decât aici. Poate că vom umbla pe propriile picioare şi vom mânca cu propria gură...
- Ce ciudat! Nu se poate să umbli. Iar ca să mănânci cu gura, chiar că ar fi de râs! Doar noi mâncăm prin cordonul ombilical... Însă ia să îţi spun eu ceva: putem exclude viaţa de după naştere, pentru că deja acum e prea scurt cordonul ombilical.
- Ba da, ba da, cu siguranţă va fi ceva. Însă, probabil, ceva mai altfel decât ne-am obişnuit noi aici.
- Păi de acolo nu s-a întors nimeni. Odată cu naşterea, viaţa se termină, pur şi simplu. De altfel, viaţa nu este altceva decât o permanentă înghesuială, într-un întuneric profund.
- Eu nu ştiu exact cum va fi dacă ne vom naşte, dar desigur că o vom găsi pe MAMA, iar ea va avea grijă de noi.
- Pe mama? Tu crezi în mama? Şi după tine, unde ar putea ea să fie?
- Păi oriunde, în jurul nostru. Doar trăim în ea şi prin ea. Fără ea, nu am fi deloc.
- Eu nu cred asta! Eu nu am văzut nicicând, niciun fel de mamă, aşa că e evident că nu există!
- Dar, uneori, când suntem în linişte, o auzim cum cântă, simţim cum mângaie lumea din jurul nostru. Ştii, eu cred că viaţa adevărată ne aşteaptă abia de acum încolo!

...
Şi în viaţa de după naştere mulţi cred că nu există viaţă dincolo de moarte, dar ea există bine-mersi!
4 comentarii
8
23-10-2016, ora 14:57
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
De reținut:

Şi în viaţa de după naştere mulţi cred că nu există viaţă dincolo de moarte, dar ea există bine-mersi!
3
11-12-2016, ora 14:48
ARadulescu
Nu este medic/terapeut
ARadulescu
Ce bine este sa crezi in inviere. Bineinteles ca exista viata dincolo de pantece si de moarte.
2
16-02-2017, ora 13:32
teketeke
Nu este medic/terapeut
teketeke
Daca nu ar exista viata de dincolo de moarte, totul ar fi in van.
Trebuie sa recunosc, nu ne putem hazarda la niciun nivel. Multe lucruri exista dar nu pot fi vazute. Pe principiul asta poti sa iti extinzi orizontul si sa accepti ca viata este atat de complexa, incat este imposibil sa NU crezi in existenta lui Dumnezeu si, implicit, a invierii. Sa fim seriosi, exista lucruri DINCOLO de ceea ce putem gandi, crede, ba chiar cred, este opinia mea personala, ca exista lucruri dincolo de ceea ce ne putem imagina.
1
20-04-2017, ora 14:56
emisil
Nu este medic/terapeut
emisil
Mr. Nick, deschide un subiect despre avort. Eu am deschis dar mi-a fost sters. Cred ca trebuie discutat mult despre subiectul in sine, este tragic ce se intampla in ziua de astazi, sunt ucisi atat de multi copii.
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul