pt d-nul Flueraru

30-04-2011
mihaela1917
Nu este medic/terapeut
mihaela1917
Buna ziua!
De mai bine de o luna ma lupt cu niste dureri de cap..la inceput m-au durut ochii asa ca am facut un control oftalmologic si mi s-a spus ca nu am nimic la ochi.Apoi au inceput durerile de cap, am fost la orl, am facut o radiogarfie a sinusurilor si rezultatul a fost:deviatie sept nazal, hipertrofie cornete nazale inf si inca ceva pe care nu-l pot descifra.D-na doctor a spus ca este infectie ca urmare a unei raceli pe care am avut-o si mi.a dat azitrox, nimessil si bioparox.Apoi am facut o criza de rinichi si am fost internata 5 zile cu colica renala dreapta, litiaza renala dreapta si infectie urinara.Durerile de cap le am si acum, zilnic, sunt dureri suportabile, de intensiatate medie, uneori in zona fruntii, alteori aproape de tampla dar undeva mai sus si e o senzatie de strangere, apasare.Medicul de familie mi-a spus ca am o sinuzita maxilara si ar trebui sa operez deviatia de sept insa la orl nu s-a mentionat nimic de operatie.Am uneori si dureri de nas, de ochi, urechile infundate si in nara dreapta am niste cojite cu sange care imi dau senzatie de nas uscat, dar respir bine.Ce sa fac?Iau deja tratament pentru rinichi si nu vreau sa ma mai umflu de pastile.Am incercat si comprese cu bitter suedez si nu am simtit o ameliorare semnificativa.Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat sau niste remedii naturiste, am doar 17 ani si nu vreau sa-mi petrec timpul prin spitale in loc sa-mi vad de ale mele.Va multumesc anticipat si astept un raspuns.
12 comentarii
0
01-05-2011, ora 20:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problemele de rinichi.. duc la dereglari serioase in tot organizmul. ( retentie de lichide cu edem, tensiune intracraniana crescuta.. care are ca simptome dureri de cap, pana la greata si voma.
O simmpla radiografie SAF.. ar ajuta sa stii daca este sinuzita sau nu
din cei 2 medic asi REcomanda sa ai incredere in medicul ORL.. cat priveste necesitatea unor interventii chiruricale.!!
Monitorizezi zilnic tensiunea arteriala, chear si de 2-3 ori pe zi, si notezi datele, sa vezi ce tendinte are,
o tensiune mica poate da dureri de cap, ameteli..s.a
dar si o tensiune mare poate da dureri de cap...
0
01-05-2011, ora 21:14
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
hristos a inviat dl dr varog frumos pentru circulatie cerebrala deficitara am acufene urechea dreapta un tratament naturist acum iautanakan si ceai de paducel va rogmult
0
02-05-2011, ora 15:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
iorguu
imi scrieti pe mail
tot, varsta, Kg, bolile asociate. tensiune arteriala.
si mai vorbim..
0
02-05-2011, ora 17:13
mihaela1917
Nu este medic/terapeut
mihaela1917
Va multumesc foarte mult pentru raspuns!Am sa-mi iau si o tensiune, dar tind sa cred ca problemele sunt totusi de la rinichi..am sa merg sa fac un ecograf saptamana viitoare si o sa mai trec si pe la orl.In cazul in care cauza sunt rinichii cand am sa scap de durerile de cap?abia dupa ce voi elimina tot nisipul de acolo?Am sa va tin la curent cu monitorizarea tensiunii si rezultatul de la orl.
0
02-05-2011, ora 23:01
mihaela1917
Nu este medic/terapeut
mihaela1917
Inca ceva..pentru durerile de nas ce pot face totusi acasa?Mentionez ca ma doare la radacina si frontal si presupun ca are leg cu deviatia de sept..
0
24-07-2011, ora 20:16
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
buna seara dl dr va rog sami dati un raspuns cand respir pe nas simt ca imi mirosa respiratia de ce ma mananca si nasu nu tot timpu dar cand ma mananca imi curge si apa din nas va multumesc cu respect
0
24-07-2011, ora 20:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. faci o radigrafie SAF
2 cu radiografia mergi la ORL
3 daca in nas NU este sinuzita purulenta... mirosul poate fi si din cauza cariilor dentare, amigdalitei cronice sau refluxului gastro-esofagian
0
24-07-2011, ora 20:52
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
va multumesc mult pentru raspuns si efortu gratuit pe care il faceti pentru noi bolnavi cu mult respect si dumnezeu sa va ajute
0
26-07-2011, ora 10:21
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
buna dimineata cu mult respect dl dr am o nelamurire problema este cand trag aer in piep pe nas atunci simt mirosu neplacut dar nu in tot timpu si mai ales pe nara stinga pe dreapta nu va multumesc sanatate multa
0
26-07-2011, ora 10:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca este o sinuzita purulenta, posibil odontogena.. pe stanga.
e cazul sa faci si consult Stomatologic sa vezi ce masele stricate pe stanga sus ai.. radacina lor ajunge in sinus..
e cazul sa te grabesti cu investigatiile
0
26-07-2011, ora 14:27
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
dl dr va mulumesc pentru raspuns dar eu nu mai am masele pe stanga sus findca leam scos pe toate si nu mia ramas nici un colt va multumesc
0
26-07-2011, ora 14:51
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
dl dr partea de jos stanga am doi colti ramasi de la 2 masele dar nu ma supara cu mult respect
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.