pur si simplu sunt incapabila sa mai simt ceva

08-01-2010
ancutzsa
Nu este medic/terapeut
ancutzsa
ma socheaza uneori lipsa mea de sentimente fata de diverse evenimente. daca pana acum experimentam ca oricare alta fata de varsta mea (17 ani) acei fluturasi in stomac atunci cand ma sarutam cu un baiat, bataile puternice de inima cand vezi o persoana draga, durerea la pierderea unei rude, sentimente firesti, la mine pur si simplu nu mai exista. nu mai simt bucurie sau tristete cu intensitate...si simt ca viata trece pe langa mine. Inima mea e complet secata de sentimente de orice fel. nu pot spune nimanui te iubesc, din inima, nici macar familiei mele. daca eu nu pot sa simt nimic pentru nimeni, cum ar putea simti altii ceva pentru mine? mentionez ca nu am avut parte de socuri emotionale, sau ceva de genul asta. pur si simplu la un moment dat, am realizat ca eu nu ma mai pot bucura de ce imi ofera viata. un gol imens, asta simt in inima mea, daca am asa ceva, incep sa ma indoiesc de asta. ma simt o fiinta ingrozitoare din cauza asta. ce imi recomandati? credeti ca m-ar ajuta sa merg la un psiholog? astept nerabdatoare raspunsuri, va rog. multumesc
1 comentarii
0
09-01-2010, ora 03:49
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată domnişoară Ancutza,

Blazarea (o formă de insensibilitate, incapabilitate de a simţi intens emoţiile, trăirile, etc.) poate fi determinată de o dereglare a "schimbului" energo-informaţional, dintre unitate (adică dvs.) şi mediul înconjurător şi cel ambiant, dereglare produsă în majoritatea cazurilor de o tulburare nervoasă.
Socializarea cu un psiholog/psihoterapeut vă poate ajuta foarte mult, dar doar să identificaţi cauza şi să găsiţi soluţii pentru înlăturarea acesteia; dacă aveţi o problemă organică, un medic neurolog vă poate ajuta, chiar psihiatru, dar doar dacă neurologul se vede în postura de a nu vă putea ajuta.


Toate cele bune şi un an plin de realizări şi binecuvântări ;)
În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul