Puroi in gat !!! va rog, este urgent

03-01-2009
Jules8
Nu este medic/terapeut
Jules8
Buna dimineata. Ma numesc Iulia si am 19 ani, am si eu o intrebare pt un medic ORL..daca se poate..
din data de 30 decembrie 2008 dimineata, m-am trezit cu o durere in gat destul de mare.. si atunci mama mi-a dat Ospen 1500, am luat una la 8h, si pe 31 am facut puroi in gat de abia puteam inghitii, am facut febra in jur de 38, si seara pe 31 decembrie, imi crescuse la 38 cu 8... am luat o fiola de algocalmin sa scada, a scazut temperatura pe la 38 cu 2.. iar tot pe 31 dec, cand am vazut puroi in gat, am luat Ospen 1500 una la 6 ore, doar in seara aia..apoi am revenit la una la 8 ore..
Sunt la a 4-a zi de Ospen 1500 luate la 8h, si tot am puroi in gat, daca mananc ceva este minunat, ca nu pot inghitii..beau doar ceaiuri de musetel cu lamaie, si in rest nicio schimbare. Aseara (2.01.2009 ) facusem febra 38 cu 7.
Azi mama vrea sa ma treaca pe Amoxicilina Forte de 500 mg.
Spune-ti va rog, aveti vre-un sfat ? caci mor de foame, si ma doare ingrozitor in gat :(. Va multumesc
3 comentarii
0
03-01-2009, ora 18:20
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
ia şi pastile de gât şi du-te la doctor... augmentinul şi zinnatul sunt antibiotice foarte puternice care te-ar ajuta ddar ar trebui să ţi le recomande doctorul...
0
04-01-2009, ora 12:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna Jules !
Tratamentul amigdalitei pultacee.. dureaza 5-10 zile. asa e evolutia...
Tratamentul a fost corect.. mai era important.. tratamentul local... fpoarte multa gargara si pastile de supt.
Maine trebue sa mergi la ORL.. este foarte important sa stii daca exista sansa sa se mai repete aceste amigdalite si ce trebue sa faci in scop preventiv.
0
04-01-2009, ora 12:51
Jules8
Nu este medic/terapeut
Jules8
Va multumesc mult de tot !
Azi a mai dat inapoi puroiul, pot inghitii mult mai bine.
Am mers pe Ospen 1500 una la 8h. si gargara am tot facut, deci a ajutat si asta.
Va multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •