Puroi in gat

09-06-2011
andikL
Nu este medic/terapeut
andikL
Buna seara. Am o problema ma confrunt de ea de mai mult timp. De vreo doua luni imi apare puroi in gat sub limba. (nu am amigdalite) Am fst la medic in 2 Judete diferite si miau prescris amandoi acelasi antibiotic...Klacid, deoarece sunt alergica la penicilina. Ce fel d antibiotic as mai putea lua ca sa imi treaca?
Astept cateva pareri din partea Medicilor d epe acest site.
Va multumesc
5 comentarii
0
09-06-2011, ora 22:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
notiunea.. sub limba..si, in Gat.. sunt putin diferite.
din punct de vedere medical..sub limba inseamna cavitatea bucala..si acolo puroiul poate sa apara din cauza problemelor stomatologice
IN gat ar insemna faringele.. care este legat de esofag si stomac.
acolo puroiul poate sa coboare din nas, sa fie provocat de o iritatie a mucoasei din cauza refluxului gastric sau poate sa fie din cauza stafilococului care iesti purtator
Este cazul sa te vada la ORL. sa faci radiografie SAF, si Exudat faringian
POti sa faci si cateva poze cu faringele si sa le trimiti pe mail
0
09-06-2011, ora 22:15
andikL
Nu este medic/terapeut
andikL
Doamnele doctori de la orl miau zis ca puriul se afla la migdalita linguala..ideea e ca dak ma duc la medic si imi da tot acelasi tratament nu ajuta la nimik.. ce as putea sa ii zic?
0
10-06-2011, ora 09:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu tre s a.i zici nimic
faci exudat faringian.. sa vezi la ce microb iesti purtator si la ce antibiotic e sensibil.
faci un consult la gastrologie ( refluxul gastric poate irita ace aamigdala linguala si mentine inflamatia in ea )
0
19-02-2012, ora 08:59
anitamihai
Nu este medic/terapeut
anitamihai
Buna ziua ! Am si eu o problema. Am fost racit acum 2 saptamanii, mi-a trecut, 2 zile am fost bine iar dupa aceea aceeasi raceala ma lovit Iarasi am fost bine 2 zile si acum dupa 2 zile Ma doare gatul foarte rau nu pot sa inghit daca inghit ma doare foarte foarte rau si acum mi-a aparut puroiul in gat am pete albe in spate la omulet. Ma puteti ajuta cu ceva ? Ce as putea face? sau ce medicamente as putea sa iau? Acum iau IBUPROFEN, CLARITROMICINA. MULTUMESC ANTICIPAT.! ASTEPT RASPUNS !.
0
19-02-2012, ora 10:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa faci multa, multa gargara
tantum verde devsupt
luni mergi neaparat la orl. ai facut suficiente autotratamente
e posibil sa fci un flegmon periamigdalian
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •