Rana pe col

23-01-2021
AM17
Nu este medic/terapeut
AM17
Buna ziua,

Am 31 ani. In anul 2015 fiind diagnosticata cu rana pe col, iar la testul testu babes papanicolau rezultatul ASCU-US, am facut la recomandarea medicului colposcopie, rezultatul fiind colpita. Testul HPV pt tulpinile cu risc crescut a iesit negativ.
Am repetat testul PAP, iar rezultatul ASCUS s-a mentinut pana in anul 2016 (10/10/2016)
Din 2017 pana in 2020, rezultatul la papanicolau a iesit ok, doar ca pe fond inflamator.
Ultimul papanicolau l-am facut la inceputul acestui an si a iesit normal. Mentionez ca am facut tot felul de analize la secretii si toate au iesit ok, cu mici exceptii cand dupa tratamentele cu antibiotice mai faceam cate o candidoza.

Am primit tratament pt rana, insa nu s-a vindecat.

Medicul ginecolog care mi-a prelevat ultimul pap a spus ca am o rana cam urata.

Ma gandesc ca atat timp cat nu ma deranjeaza acea rana si nici nu e semn de vreo infectie, sa o monitorizez si doar sa repet pap-ul anual.

Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez.

Va multumesc.
3 comentarii
0
05-02-2021, ora 11:36
EUstd
Nu este medic/terapeut
EUstd
Te sfatuiesc sa repeti papanicolau + cintecplus (determina riscul de cancer si se face din aceeasi proba ca PAP) si colposcopia. Dar du te la cineva care e foarte specializat pe asta. Ai grija ca ranile pe col uterin pot fi si leziuni precanceroase...
0
05-02-2021, ora 11:38
EUstd
Nu este medic/terapeut
EUstd
Si intreaba si daca nu cumva ar trebui operata acea rana. Asta numai medicul stie.
0
05-02-2021, ora 12:54
AM17
Nu este medic/terapeut
AM17
Nu as vrea sa ma gandesc ca as putea avea vreo leziune precanceroasa. Ma gandesc ca daca ar fi fost cazul de acest lucru mi-ar fi iesit la papanicolau ceva modificari. Il efectuez in fiecare an... Totusi ma gandesc ca rana poate fi de la anticonceptionale, insa nu le pot opri deoarece risc sa-mi apara iar chisturi ovariene.
Marti merg sa mai cer o parere, eventual sa repet testul papanicolau... Multumesc pentru sfat..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: