Raceala otita

19-10-2018
Andreikt
Nu este medic/terapeut
Andreikt
Buna ziua. Domnule doctor va rog mult sa mi mai dati un sfat. In septembrie am facut o otita medie acuta, am tratat o cu augmentin, apa de mare, bixtonim, paracetamol sinus si sinupret. M a tinut asa cam 3 sapt. In alea 3 sapt eu imi simteam urechea ne aerisita. Am fost in Iasi la Arcadia si doctorul mi a zis sa fac CT sinusuri paranazale. Intre timp am racit iar aceeasi senzatie de ureche infundata. Trebuie sa ma tin de nas si sa fac ca si cum as sifla ca sa se aeriseasca si sa se desfunde pentru citeva secunde.minute. Rezultatul CT u lui a fost :
Deviatie a septului nazal spre dreapta
Hipertrofia cornetelor nazale inferioare
Minima ingrosare a mucoasei sinusurilor maxilare in recensiunile alveolare pana la 4mm
Celelalte sinusuri ale fetei, urechi medii, celule mastoidiene normal aerisite.
Acum insa de cind am racit iara suflu secretii galben verzui si ma ustura de la nas inspre deasupra ochilor pana in crestetul capului.
Credeti ca daca voi face aceasta operatie de deviatie de sept si cornete voi rezolva problema cu senzatia de ureche infundata la fiecare raceala ?
2 comentarii
0
20-10-2018, ora 06:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da. Îmbunătățirea respiratorii nazale duce la dispariția otitei seroase sau a catârului tubar
Dar este f.important să știi că un reflux gastro esofagian duce la răceli frecvente și inflamații in rinofaringe. Acolo sus in spatele nasului unde începe și urechea
Analizează..poate toate problemele se trag de la faptul că nu te alimentezi corect și faci reflux in somn???
0
20-10-2018, ora 07:07
Andreikt
Nu este medic/terapeut
Andreikt
De cind cu raceala asta nu ma alimentez corect si mananc doar prostii gen o felie de pizza una de placinta sau altceva. Imi puteti recomanda ceva pentru a exclude acest reflux gastro, aici ma refer la medicamentatie ca legat de alimentatie ma voi documenta pe internet. Va multimesc pentru sfat si pentru ca ne acordati timp si informatii de mare ajutor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •