raguseala care persista

26-01-2011
maia2011
Nu este medic/terapeut
maia2011
Buna ziua,
De aproximativ 10 zile, am inceput sa am usturimi in gat. Vreo doua zile nu le-am luat in seama, si in urma 8 zile am inceput sa am urmatoarele simptome: raguseala usoara (e mai mult o usoara ingrosare a vocii si senzatia ca parca ceva, , tine, , ), iritatie in gat (cand vorbesc sau inspir imi vine sa tusesc, tusea este uscata, iritativa) si usturimile in gat. Am folosit tratament simptomatic, dar fiindca dupa 5-6 zile nu s-a ameliorat nimic, am inceput sa iau antibiotic de 2 zile (dupa discutia cu medicul de familie) si un antiinflamator. Astazi am aceleasi simptome ca cele descrise (raguseala usoara si iritatia cand respir sau vorbesc), mai putin usturimile la nivelul gatului. Mentionez ca nu fumez si nu consum alcool decat rar (ocazional). Ma ingrijoreaza raguseala care persista de atata timp, ar putea sa fie o problema mai grava? Mentionez ca cu ocazia altor raceli, nu am mai prezentat raguseala. Cum as putea sa scap de raguseala? Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns, sunt stresata din cauza acestei raguseli persistente.
7 comentarii
0
26-01-2011, ora 13:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
debutul simptomelor cu usturimi.. vorbeste despre un reflux gastroesofagian
tratamentul cu antibiotic si antiinflamatoare este total incorect si afecteaza mucoasa gastrica si mai mult.
mergetila gastrologie pentru investigatii
tineti regim fara acru, acidulate si fructe citrice.
un consult ORL.. sa vada laringele
0
26-01-2011, ora 13:56
maia2011
Nu este medic/terapeut
maia2011
Multumesc mult pentru raspuns.
Ar putea fi ceva grav (cancer)? Sunt stresata..
0
02-02-2011, ora 10:37
maia2011
Nu este medic/terapeut
maia2011
Am fost saptamana trecuta la doi medici orl, ambii s-au uitat la corzile vocale, au spus ca sunt putin iritate si ar trebui sa dispara simptomele. Am avut aproximativ doua zile in care acesta raguseala usoara a disparut, acum a aparut din nou. De fapt nu este o raguseala, cei din jurul meu nu o percep. Am vocea ca si cum m-as fi trezit dimineata si simt nevoia sa-mi curat gatul. Daca ar fi fost cancer s-ar fi vazut la consult, nu? La gastroenterolog nu am ajuns inca (am un bebe si nu am cu cine sa-l las). Va rog mult sa-mi raspundeti, sunt atat de necajita.
0
02-02-2011, ora 16:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU ai cancer.
tine regim strict alimentar.., faci inhalatii si gargara
0
03-02-2011, ora 10:30
maia2011
Nu este medic/terapeut
maia2011
Va multumesc mult de tot, dl. doctor pentru raspuns. Intradevar am si o aciditate gastrica si reflux (uneori chiar simt, rar), de multe ori simt usturimi in zona stomacului, si am inceput sa urmez sfaturile dv. in legatura cu regimul. Inca o data va multumesc mult.
0
16-06-2011, ora 22:24
Daniel80
Nu este medic/terapeut
Daniel80
gargara cu ce??, inhalatii cu ce??? ma refer la problema ce o creaza refluxul. Si eu sunt ragusit de 2 ani si nu stiu cum sa scap... multumesc
0
17-06-2011, ora 07:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial trebuie sa vada un medic ORL faringele si mai ales Laringele ( acolo pot fi si polipi, noduli..s.a) deci nu faci tratament dupa ureche fara sa vada un medic ORL laringele

Pentru Urgente, sfaturi si recomandari in probleme ORL
Numar Telefon Dr. Flueraru
0906 160 908. tarif 1.5 euro/min +tva in retelele vodafon, orange, cosmote, romtelecom
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: