Raguseala persistenta

04-06-2009
Tee
Nu este medic/terapeut
Tee
Baietelul meu de 10 si jumatate a ramas cu o raguseala suparatoare (pentru mine) dupa un rosu in gat tratat cu Klacid in prima faza, iar dupa o saptamana dupa ce a terminat tratamentul am fost din nou la doctor...(alt doctor) si ne-a prescris Augumentin, dar este tot ragusit si sunt aproape doua luni de atunci. Am fost cu el si la ORL si ni s-a spus ca nu are nimic. Dar ca, s-ar putea sa aiba noduli pe corzile vocale pentru depistarea carora este nevoie de o anestezie totala care nu este recomandata.
Este posibil sa ramana cu o raguseala atat de persistenta dupa un rosu in gat. Si daca da, pentru cat timp?
Va multumesc!
8 comentarii
0
05-06-2009, ora 10:37
Dr. Genoveva Hiastru
Pediatrie, Bucuresti
Dr. Genoveva Hiastru
Este posibil sa ramana aceasta disfonie, mai ales daca are factori locali care sa-i intretina aceasta inflamatie la nivelul laringelui, gen noduli pe corzile vocale, papiloame laringiene sau ciar alte tumori laringiene, sau cazul pacientilor care au fost intubati sau au stenoze laringo-traheale congenitale sau dobandite.
Poti sa-i mai dai niste antiinflamatoare de genul Ibuprofen si un fluidifiant, eventual niste aerosoli cu Dexametazona, si apoi sa mai ceri parerea unui ORL-ist in cazul in care nu cedeaza.
N-am inteles ce varsta are copilul.
Anestezia totala se poate face de catre un anestezist pediatru, daca ORL-istul se hotaraste sa-i faca endoscopie laringo-traheala.
0
08-06-2009, ora 11:43
Tee
Nu este medic/terapeut
Tee
Baietelul are 10 luni si jumatate...
Daca are noduli sau ceva de genul acesta, se vindeca? Este nevoie de interventie chirurgicala?
Problema e ca la ORL ne-a zis ca nu are nimic si ca nici nu este ragusit...Doctorita auzindu-l doar plangand, dar cand vorbeste pe limba lui este totusi ragusit. Are zile cand este mai bine si zile cand raguseala se accentueaza. Ar putea fi si plansul un factor care sa irite corzile vocale sau laringele sau altceva, care ar duce la apartitia raguselii?
I-am dat Nurofen si Erespal un timp mai indelungat. I-am dat aproape o sticluta de Eurespal, eu cred ca este totusi prea mult.

Va multumesc pentru sfaturi si pentru timpul acordat.
0
15-06-2009, ora 16:01
alice2004
Nu este medic/terapeut
alice2004
Buna, Tee !
Am citit postul tau si as vrea sa te intreb daca baietelul tau se simte mai bine ! Si baietelul meu are o raguseala care ne da de furca, nu reusesc sa il fac sa vorbeasca mai incet... si noi la fel, sint zie cind se amelioreaza si zile cind nu. Am pus si pe seama gradinitei, Andrei are aproape 5 ani... acum insa sintem in vacanta si sper sa reusesc sa il fac bine.
Am citit si despre laringoscopie, dar nu stiam ca se face sub anestezie...
Astept un raspuns de la tine, daca mai citesti pe acest forum ! Iti doresc multa multa sanatate ! Alice si Andrei
0
16-06-2009, ora 11:06
Tee
Nu este medic/terapeut
Tee
Buna Alice,
Se pare ca lui bebita i-a mai trecut. Mi nu mi se mai pare ragusit, dar asta dupa doua luni de cand a facut rosu in gat.
Eu am vorbit cu mai multe cadre medicale, si medici si biologi...si mi-au spus ca atata timp cat nu face temperatura nu e vorba de vre-un stafilococ, dar e posibil sa fie vorba de noduli pe corzile vocale ce necesita o anestezie totala si nu este recomandata mai ales la copii asa de mici.
Acum eu vorbesc din ce mi s-a spus.cineva mai in masura poate sa ma corecteze.
Ca sa primesti o opinie mai calificata deschide un subiect nou pe acest site si de obicei iti raspunde un cadru medical si poate te ajuta cu ceva.
Am inteles ca aerosolii fac foarte bine in astfel de situatii. Noi mergem anul asta la mare si poate il ajuta aerosolii naturali.
Doctorita de familie mi-a mai spus ca, copii blonzi cu ochii albastrii sunt predispusi la rosu in gat si alte probleme cu gatul si ca trebuie scosi polipii pentru a nu mai avea probleme de genul acesta. Nu stiu daca intradevar asa este...dar cineva avizat poate sa confirme sau din potriva. Baietelul tau este cumva blond cu ochii albastrii/verzi?
Eu am mai deschis un topic de genul acesta cu titlul "o posibila laringita" daca vrei sa citesti si acolo ce mi s-a spus.
I-am mai dat sirop Eurespal si Nurofen...si i-am mai facut si galbenus de ou crud, frecat cu miere peste care torni lapte cald si i-am mai dat miere cu propolis. O lingurita de miere cu 5 picaturi de tinctura de propolis. Nu stiu daca am facut bine sau nu, dar acum pot sa zic ca este mai bine.
Aveti grija de voi si astept vesti...Numai bine...Consuela si Horatiu.
0
16-06-2009, ora 15:38
alice2004
Nu este medic/terapeut
alice2004
Inca o data, Buna, Consuela !!
Da, baietelul meu este saten cu ochii albastri ! :)) Nu stiu cit afecteaza asta situatia, cred ca mai degraba este vorba de o coincidenta !
Am tot citit in aste zile despre laringita si raguseala, o sa devin "toba" de informatii !! La noi raguseala vine si pleaca, doar ca ea persista de ceva vreme indelungata si asta ma ingrijoreaza ! Am fost la ORL anul trecut prin noiembrie, cind Andrei a facut o otita, medicul l-a controlat atunci si nu si-a exprimat vreo parere cum ca ar fi vreo problema la niv gitului, doar ca daca infectiile respiratorii recidiveaza, s-ar putea sa fie vorba de polipi si abia dupa ce va face 5 ani se pune problema scoaterii lor.
Acum eu am incercat si tratamente naturiste, miere, lapte cald, sodou, homeovox, homeogene... doar ca este tare greu sa tin copilul sa vorbeasca incet, plus ca la gradi iti dai seama cum striga copiii intre ei ! Si uite asa, acum era mai bine, ziua urmatoare iar avea vocea hirsiita !! Am stat de vorba cu un medic si mi-am expus parerea cum ca daca ar fi vreo problema mai grava, raguseala nu s-ar ameliora cum se intimpla la noi...
Am citit si despre tinctura de propolis, am sa incerc si eu, o lingurita pe zi ??
Si da, am citit si despre aerosoli, initial am vrut sa cumpar un aparat sa am acasa, dar am gasit un subiect unde un medic spunea ca aerosolii facuti acasa doar cu ser fiziologic nu aduc mari imbunatatiri ! Eventual daca pui adrenalina sau dexametazona... abia astept si eu sa merg la mare !
Multumesc pentru sfatul cu un nou subiect, daca va fi cazul am sa il urmez, acum am citit subiectul deschis de tine si mi-am facut o parere. O sa ma reprogramez la orl-ist pentru un nou control, sa vedem ce si cum ! Momentan ma bucur ca raguseala a mai disparut, acum sintem in vacanta de gradi si zic eu ca o sa am mai mult succesla repaus vocal pentru Andrei !!
Mai tine-ma la curent cu ce se intimpla... multumesc pentru raspuns ! Numai bine si multa sanatate va doresc !
Alice si Andrei
0
16-06-2009, ora 15:43
alice2004
Nu este medic/terapeut
alice2004
Pies - uitasem sa spun ca atunci cind am fost la farmacie sa cer ceva pentru raguseala lui Andrei, farmacista m-a intrebat daca baietelul nu luase vreun antibiotic... poate si de aici problema voastra ! Scriai ca fusese sub tratament cu klacid si augmentin...
0
17-06-2009, ora 20:42
Tee
Nu este medic/terapeut
Tee
Propolis doar 5-10 picaturi la o lingurita de miere...NU o lingurita.ai grija ca este destul de puternic.
Dupa ce ti-am scris...cand bebita s-a trezit mi s-a parut iarasi ragusit, dar am zis ca e dupa somn si din cauza asta...acum de ex. nu mi se pare ragusit...ori ca m-am obisnuit cu vocea lui asa.nici nu mai stiu.
Nu mai ii dau oricum nimic pana venim de la mare.
Sper sa se rezolve problema si la voi si sa nu mai ragusiti.
Aveti grija de voi si numai bine.
0
25-06-2009, ora 14:12
alice2004
Nu este medic/terapeut
alice2004
Multumesc Consuela Va astept cu noutati si sa imi spui cum va simtiti dupa calatoria de la mare De cind nu mai merge la gradi parca e mai bine ndrei totusi am observat ca daca forteaza vocea mai tare iarasi apare raguseala nu foarte pregnanta dar o simt in vocea lui... poate vorba ta si eu m-am obisnuit sa il tooot aud ragusit Numai bine si sanatate multa va doresc Sper sa mai intri pe aici... iti las si id-ul meu de messenger poate continuam discutia si acolo daca doresti - Pupici si o vara frumoasa si insorita Alice si Andrei
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: