Raguseala persistenta, posibil cancer?

16-08-2019
Diana2499
Nu este medic/terapeut
Diana2499
Buna ziua! De ceva vreme ma confrunt cu o multitudine de simptome la nivelul gatului si cavitatii bucale. Totul a inceput cand intr-o zi am observat ca aveam limba usor alba si o gust acru in timp ce mancam. Apoi am observat in gat un mucus alb pe care il inghiteam si nu il puteam elimina. Nu era mult, dar cred ca aceasta era cauza unei usoare raguseli si tuse de care nu mai scap. Intre timp, cred ca am racit si amigdalele mi-au inflamat, simteam o presiune sub urechi, aceatea fiind infundate si uneori ma si dureau. Amigdalele au trecut, dar am ramas cu o durere care pare a fi de laringe si care exista doar pe partea dreapta a acestuia, spre restul gatului. Urechea dreapta este inca infundata si uneori durerea radiaza catre ureche. Raguseala si tusea s-au accentuat, nu am pofta de mancare, am slabit si episoadele cu gustul acru si limba alba se repeta uneori. Diferenta este ca acum am tendinta de a elimina dimineata mucusul acela alb. Alte simptome sunt stranutul si usoare dureri de mandibula. Sunt ingrijoara ca ar putea fi cancer. Va rog sa imi dati un raspuns pana ajung la medic
3 comentarii
1
16-08-2019, ora 21:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Inițial citești ce am mai scris pe forum înainte de a te gândi la cancer
După faci un consult la gastrologie fiindcă acidul gastric este cauza acelor probleme
Un cancer se dezvolta cam peste 30..40 de ani de iritație cu acidul gastric. Asa ca ai timp sa schimbi stilul alimentar și sa eviți dezvoltarea celulelor canceroase
0
17-08-2019, ora 11:09
Diana2499
Nu este medic/terapeut
Diana2499
Am inteles! Ingrijorarea mea a fost data si de faptul ca ganglionii de pe partea dreapta sunt inflamati si durerosi la atingere, muschiul de pe aceeasi parte este umflat, am durere si pe langa ureche si la ceafa care mai radiaza si catre partea dreapta a capului si pe spate si uneori si mana este afectata. Am uita sa mentionez aceste detalii
1
17-08-2019, ora 20:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
refluxul in somn.. se intampla mai frecvent pe partea dreapta..atunci se schmba pozitia stomacilui...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.