Rana col si am fost depistata cu HPV 16

24-09-2019
ioanaioana72
Nu este medic/terapeut
ioanaioana72
Buna ziua.
Am efectuat un test papanicolau, singura casuta bifata este cea cu ASCUS, .Medicul m-a trimis sa fac genitipare HPV si am fost depistata cu HPV 16, la colposcopie mi-au spus ca am o rana pe col.
Pana ajung la medicul curant, din experienta dvs. ar putea fi cancer?
Multumesc
3 comentarii
1
02-11-2019, ora 08:10
Georgescu Marian
Nu este medic/terapeut
Georgescu Marian
Este o tulpină canceroasa din pacate. Insa daca e descoperit din timp acest tip de cancer se poate vindeca. Nu mi-ati spus insa alte detalii: -Ce varsta aveti?
-Ati avut contacte sexuale regulate?
Tulpinile 16-18 ale HPV-ului pot fi luate prin contact sexual. Important este si rezultatul biopsiei desigur daca ati facut.
0
02-11-2020, ora 18:23
EUstd
Nu este medic/terapeut
EUstd
Ce ati mai facut de atunci? Ce s a mai intamplat?
0
20-02-2021, ora 08:38
Atis
Nu este medic/terapeut
Atis
@ioanaioana72 Sper că ai aflat între timp că nu e vorba despre niciun cancer. Și că n-ai nevoie de biopsie, mai ales la Ascus. Tulpina 16 este într-adevăr o tulpină cu risc crescut oncogen, dar atâta timp cât faci screening regulat, vei fi bine. Probabil nici măcar cauterizare n-ai făcut. Poate ai primit un tratament cu Cervugid sau alt tip de ovule? Dacă vezi mesajul ăsta, scrie-ne să ne spui cum mai ești :)
Adaugă un comentariu / răspuns

23-11-2021, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Ginecolog sau Urolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.