raspuns la tratamentul dumneavoastra-ozena-

05-02-2009
puienaru patricia
Nu este medic/terapeut
puienaru patricia
buna!!!Am revenit.Va multumesc pentru ajutor.Am urmat tratamentul dumneavoastra - vit.A, ginseng, si ulei de catina, si ma simt mult mai bine.ACUM AM TERMINAT TRATAMENTUL. IN CONTINUARE CE POT FACE ? CE AMI RECOMANDATI ?CUM POT TRATA IN TOTALITATE ACEASTA - OZENA-..VA MULTUMESC MULT MULT MULT
22 comentarii
0
05-02-2009, ora 22:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ma bucur sa aud ca avem rezultate!!!
Cat despre vindecarea totrala.. este greu de spus... Nu stiu cet de atrofiata este mucoasa nazala..
Trebue sa tineti cont ca totul depinde de alimentatia DVS.. si de metabolizmul organizmului.
Mancati sanatos.. evitati cat puteti condimentele si tot ce tine de EU-ri.
Periodic la cateva zile trebue sa repetati.. procedurile cu.. inhalatii si spalaturile nazale..
seara la culcare administrati ceva uleios..
Cta de des o sa faceti acest lucru./. nu pot sa va prezic.. totul depinde de cum va simtiti si cat de des se formeaza acele cruste.
alimentativa sanatos.. beti multe lichide.. apa plata si ciaiuri.. este esential.!
0
16-02-2009, ora 16:05
iliana2000
Nu este medic/terapeut
iliana2000
Buna am si eu aceeasi problema nu stiu ce sa mai fac.Ce tratament as putea sa iau?
0
16-02-2009, ora 16:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ileana2000..
Spune.ti.. initial ce ati facut.. ce investigatii si ce tratamente ati facut ultimele 3 luni!
Diagnosticul este stabilit cu cati ani in urma ?
0
16-02-2009, ora 16:47
iliana2000
Nu este medic/terapeut
iliana2000
Acum cativa ani am fost la medic si nu cred ca am fost diagnosticata corect.Am niste scurgeri purulente cu miros neplacut, am si dureri de cap, ameteli si se formeaza si niste cruste urat mirositoare. dupa ce am fost de cateva ori la medic si am vazut ca nu se rezolva nimic am renuntat sa mai merg, dar acum as vrea sa merg sa rezolv aceasta problema.Aceste probleme au aparut cam de 10 ani
Va multumesc
0
16-02-2009, ora 16:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA.. trebue sa faceti o radiografie SAF.. su un consult la ORL..
poate fi.. osena dar poate fi si o sinuzita veche, neglijata.
cand o sa aveti un diagnostic concret.. o sa incerc sa va ajut!
0
16-02-2009, ora 16:58
iliana2000
Nu este medic/terapeut
iliana2000
Voi merge sapt viit la medic imi iau concediu si va voi scrie rezultatul consultului. multumesc va doresc o zii buna.
0
03-11-2009, ora 10:42
coculica
Nu este medic/terapeut
coculica
Acum 10 ani am fost operata de ozena si tot nu ma simt bine. Am nasul infundat iar cand incerc sa pun Olinth parca imi taie cineva nasul...E o senzatie de durere, care dispare cam in 20 minute si in final, mi se desfunda nasul...Eu nu stiu daca imi merge cu acest spray, dar am cautat un remediu de moment, chiar daca ma doare nasul. In primavara am facut si o criza de astm alergic, insa nu am luat tratament special, pentru ca a disparut intr-o ora acest puseu(sa-i zic asa).Mai fac din cand in cand alergie la cate ceva(nu stiu exact la ce anume), dar imi pun Ventolin spray si imi ia cu mana.Ce credeti ca ar trebui sa fac pe viitor, tinand cont de aceste 2 aspecte, ozena si astmul alergic?Exista leac pentru ozena?Cu ce anume sa-mi desfund nasul, cand am probleme?
0
03-11-2009, ora 19:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cand ati fost la un medic ORL.
Osena se caracterizeaza prin respiratie buana a nasului, dar cu miros ingrozitor din nas, cruste si mucoasa foarte uscata !
simptomele care le descrieti.. nu prea seamana cu acelea a ozenei.
mergeti la ORL.. si vedeti cum se prezinta mucoasa nazala!
0
04-11-2009, ora 12:35
coculica
Nu este medic/terapeut
coculica
Revin asupra comentariului facut ieri...Mentionez inca o data ca AM FOST OPERATA DE OZENA!!!!, prin care mi s-a stramtat fosa nazala, nu stiu exact cum anume, mi-a pus ceva in nas, dar nu m-a interesat niciodata ce anume...Dupa operatie mi s-a umflat partea operata tare de tot.Am impresia ca nu ma credeti ca m-am operat, dar acum v-am aratat simptomele altei boli, probabil, din moment ce de ozena sunt operata deja...si nu stiu ce mai poate fi...(sper ca nu e gripa porcina, ca nu am febra si stare de rau...)Daca vreti, va spun si medicul care m-a operat...Este vorba de d-na dr. Constantinescu Elena, din BUZAU!
0
04-11-2009, ora 17:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa o interventie chirurgicala pentru Osena.. se modifica mult aspectul anatomic al fosei nazale.
numai dupa un consult la ORL ( de dorit la medicul care va operat) o sa puteti sti cu precizie ce aveti in nas si ce trebue de facut corect!
0
16-11-2009, ora 14:28
paunlaura
Nu este medic/terapeut
paunlaura
Buna ziua,
Am un baiat de 3 ani si 9 luni care a fost operat de polipi in aprilie 2009, poate respira bine pe nas dar uita, iar eu ii amintesc cat de des se poate sa inchida gura si sa respire pe nas. Cand il pun sa sufle pe nas se simte ca are largime suficienta pentru a respira. Dupa ultima raceala (infectie pe trahee) tratata cu antibiotic, nu mai tuseste, nu ii mai curge nasul dar are un miros foarte urat care vine din nas (din gura nu) si cand il spal la nas cu apa calduta ii ies cojite de culoare inchisa, iar mirosul urat din nas tot nu trece. Azi am observat.
Ce poate fi si ce pot face pentru a il ajuta?
0
17-11-2009, ora 21:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
posibil sa aiba un corp strain in nas.
mergeti la ORL.
0
14-08-2010, ora 18:55
madallina
Nu este medic/terapeut
madallina
buna ziua sora mea a fost diagnostica cu ozena acum 6 ani a luat tot felul de tratamente (vitamina A...) dar mirosul si crustele continua sa apara cand intrerupe tratamentul. as vrea sa stiu se poate opera de aceasta boala? imi puteti recomanda un doctor care sa faca aceasta operatie? mentionez ca sunt din iasi. va multumesc
0
14-08-2010, ora 19:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Incercati la spitalul sf. Spiridon.
daca nu rezolvati o sa faceti un efort sa ajungeti la Pascani.
0
14-08-2010, ora 21:25
madallina
Nu este medic/terapeut
madallina
am incercat la sf.spiridon i-au facut o aspiratie si au trimis-o acasa nici macar nu au consultat-o inainte am ajuns si la roman la o clinica privata la fel doar tratament. nu ar fi o prob sa venim la pascani. multumesc
0
09-12-2010, ora 16:01
caliman
Nu este medic/terapeut
caliman
buna ziua domnule doctor am 26 de ani si in urma cu 6 ani am fost diagnosticata cu ozena am fost la multi doctorii dar totii mi au dat tratamente eu vreau sa ma operez si sa scap cu orce pret de aceasta boala am luat tot felul de tratamente dar fara nici un rezultat.va rog daca ma puteti ajuta sau sa mi recomandatii un doctor care opereaza de ozena va rog mult.poate ma puteti ajuta dumneavoastra.va multumesc si astept un raspuns din partea dumneavoastra la revedere
0
09-12-2010, ora 17:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la clinica ORL. spitar Sf. Spiridon Iasi.. se fac asa gen de operatii
sau in orice clinica ORL din cel mai apăropiat oras universitar
0
09-12-2010, ora 18:11
caliman
Nu este medic/terapeut
caliman
am fost si la sf.spiridon dar nu mau bagat in seama si mi au dat tot tratament nu stiu ce sa mai fac sa mi treaca macar un pic nu mai simpt mirosul deloc am luat de toate picaturi pastile, unguente am facut spalaturi nazale cu ceai cu apa cu sare de toate dar nu mi trece vreau ceva sa mi amelioreze macar un pic de fapt vreau sa ma operez dar nu gasesc nici un doctor am incercat si la roman dar tot mi a dat tratament am facut si injectii chiar nu stiu ce sa mai fac va rog spuneti mi va rog din tot sufletul am nevoie sa ma vindec si mam saturat ca lumea sa ma respinga din cauza mirosului.va multumesc astept un raspuns.la revedere
0
09-12-2010, ora 20:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca sunteti din aceasta zona.. puteti veni la Pascani sa vad nasul.
Ma mir ca nu sa rezolvat la Iasi.. am pacienta care a fost operata la spiridon de ozena..
poate este vorba de alceva ?
0
16-03-2011, ora 20:04
nina.s
Nu este medic/terapeut
nina.s
Buna ziua! Dupa o extractie nereusita de dinte am dat in sinuzita.M-am operat si dupa 2 ani mi-a aparut din nou.Am fost diagnosticata cu ozena.Timp de un an jumate am incercat picaturi cu castraveciori de mare, antibiotice fara rezultat.Acum, din ianuarie, pun in nas picaturi cu ulei de catina.Pana acum nu vad ca se schimba ceva in bine.Nu vreau operatie din nou, experienta groaznica.Ma ajutati cu un tratament mai bun?Timp de 3 ani jumate m-am indopat cu antibiotice, retete de la doctori.Imi curge doar din nara la care am fost operata, puroi maro si verde, amestecat cu sange si imi iese miros urat din nara.Va multumesc.
0
17-03-2011, ora 08:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
simptomele descrise ( puroi maro si verde, amestecat cu sange si imi iese miros urat din nara)..
nu prea au nimic in comun cu ozena.
solutia ar fi sa gasiti un medic care vrea sa se ocupe de Dvs. Spalaturi zilnice a sinusului maxilar cu diverse solutii dezinfectante + antibiotice + antimicotice(local in sinus)
0
06-09-2011, ora 17:27
Elena.yo97
Nu este medic/terapeut
Elena.yo97
Buna ziua!!!?
Am 14 ani. Am ozena de la 3 ani.
Medicii mi-ai spus ca nu ma pot opera pana la 18 ani si ca nu toate operatiile sunt reusite. Este adevarat?
Am luat tot felul de tratamente (apa de mare, ser fiziologic, ulei de catina, vitamina A.) Am fost la multi doctori dar toti mi-au dat tratamente, eu vreau sa ma operez si sa scap de aceasta boala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: