Durerea de gat nu îmi da pac
De câteva zile ma doare gatul în capătul limbi sa zicem spre gat, nu am amigdale umflate, nu am ganglion umflați doar ca ma doare și când inghit în sec, la început ma dureau și gingiile și un pic cerul gurii, acum doar durerea de gat nu îmi da pace, specific ca am hernie hiatala, țin regim, am și un hicobacter pe care îl tratez de câteva luni și nu scap de el, am fost la medic, urmez u tratament cu controloc de 6 luni, de unde poate veni durerea asta, nu beau rece, nu stau în curent, nu maninc usturat, piperat, cam de o sapt sunt asa, acum recent nu am mai fost la medic din cauza situației covid 19, iau paracetamol, antiacide, control plus tratamentul helicostop pentru helicobacter,. Durerea este chiar sub bărbie, nu simt nimic inflamat la mana, sunt foarte îngrijorată, mai iau și faringosept, doar ameliorează un pic durerea, dar nu îmi trece, ce pot sa mai fac+mulțumesc anticipat!
10 comentarii
Nu știu. Nu vreau sa par absurda, dar schimbările climatice. Norul de exemplu îmi poate da durerile? am mai trecut printr-o situație în anii trecuți în primăvara cam de doi ani mi se umfla gatul mergeam la orl mi - a dat tratament antibiotice, antiinflamatorii ex, nu îmi trecea, vremea era urata, nor, după ce se modifica timpul de ex nu mai aveam nimic, nu mai ma durea nimic, cum se innora cum începea sa mi se umfle gatul, nu vreau sa par absurda, dar chiar asta se intimpla, aveam dureri de nu puteam înghiți nimic și dintr-o data se schimba vremea și nu mai aveam nimic, mulțumesc anticipat!
Încă ceva ce am descoperit acum când stau pe partea stânga în pat nu ma doare, durerea sub bărbie când inghit, o simt mai mult când stau în picioare
. 1 nu exageram cu simptomele usoare care le simtim.. când stam in izolare si nu avem alceva de facut
2. Hernia hiatala inseamna ca in pozitie pe dreapta sau burta..acidul gastric urca pana in faringe.. indiferent cat de sanatos mancati.
Corect..seara dupa 8 nu se mai conuma niimc... si la culcare se foloseste un antiacid de supt sa nu urce acidul gastric
2. Hernia hiatala inseamna ca in pozitie pe dreapta sau burta..acidul gastric urca pana in faringe.. indiferent cat de sanatos mancati.
Corect..seara dupa 8 nu se mai conuma niimc... si la culcare se foloseste un antiacid de supt sa nu urce acidul gastric
Sincer nu exagerez și am ce face, ptr ca am doi copii mici și toată ziua lucram tot ce ne da la grădiniță, dar durerea în gat nu îmi da pace, dacă iau paracetamol se mai ameliorează, antiacide iau seara, când inghit ma doare, când stau în pat nu mai ma doare într-o parte nu ma doare, va spun sincer, deja ma gândesc la probleme mai grave și sunt foarte panica, mai ales ca am mai citit pe aici pe forum, poate și fi o problema pe partea reumatoida?Cu cervicala am probleme de mult timp cu dureri de cap și amețeli, Întreb și eu ca să știu catre ce medic sa merg sa ma vada! Mulțumesc mult!
,
,
pe facebool sau pe adresa de email.. atasati poze cu gatul
interior.
medicii ORL examineaza faringele, amigdalele... limba... ca sa stabileasca o cauza a durerilor
medicii ORL examineaza faringele, amigdalele... limba... ca sa stabileasca o cauza a durerilor
Buna ziua! ati rezolvat problema cu durerea in gat? Am aceasta problema de 2 luni si sunt foarte panicata! Am fost la 3 ORL si nu s-a rezolvat :(
A trecut de la sine, nu știu cum sa întâmplat, sau ce a fost, am luat antiacide, la recomandarea domnului doctor, ptr ca am și un reflux esofagian și regim strict, acum sunt bine, câteodată și pe mine și pe soț ne mai doare, dar trece de la sine durerea, nu știu ce poate fi! Sănătate multa!
Bună seara. Ceva noutăți? În decursul acestei luni, am avut de doua ori același tip de durere... Deja încep să mă panichez, și mă gândesc la ce este mai rău... Menționez că am fost destul de răcită in ultima luna.. Am urmat și tratament cu antibiotic. Fizic, in rest, sunt bine acum, dar de câteva zile, ma doare din nou gâtul și tușesc ușor... Probabil urmări ale răcelii. Nu îmi trece cu nimic din ce se ia pentru dureri de gât, și durerea puternică începe seara. Nu știu ce să fac și cum să fac...
Sănătate multă!
Sănătate multă!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 8Amigdalita pultacee! Rog raspuns cat mai repede.
- 5ciuperca in gat sau moft?
- 3dureri de gat... de la bere rece, scaldat in apa rece, curent de la santier
- 6de 2 saptamanii cam asa ma deranjeaza ceva in gat, in partea stanga mai exact
- 8basica baza limbii, usturimi ale limbii, durere in gat
- 1Durere in gat
- 4Dureri in git
- 2Durere de limba si gat
- 0Analize medicale - durere in gat nu foarte puternica, mai mult deranjanta si se mentine de ceva timp
- 0Dureri in gat când inghit
- 0Dureri de gat si limba
- 1Durere foarte tare in gat la inghitire
- 3Durere de gat, senzatia de strangere de gat
- 8Gat iritat
- 4Dureri in gat, am uneori bubite, uneori ca un lichid albicios
- 1Febra, frisoane, somnolenta, durere gat
- 5Durere în gat de cateva luni, si disconfort.
Mai multe informații despre: Durerile in gat durerea in gat
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: