Cauza durerii in gat fara amigdalite

13-09-2016
simona-
Nu este medic/terapeut
simona-
Buna seara.Am revenit pe forum in urma unei dileme, care îmi da mari bătăi de cap.Am scoase amigaalitele de vreo 4 luni.mi au trecut toate durerile doar ca acum de vreo 2 săptămâni am o durere in gat groaznică.Mi am facut exudat si nu a iesit nimic..senzatia e aiurea ca doar ziua e durerea mare după ce beau ceva sau după ce mănânc, noaptea in stand by e bine, simt iritatii pe esofag am secret ii post nazale o tuse persistenta si cu ceva forme de alergie.In timpul mesei nu ma doare chiar simt ca a trecut dar după, am a cel disconfort de parca as vorbi din "butoi"".A mai pățit cineva ceva asemănător.sa ma sperii ? Am inceput sa iau Stamicin ca mi iesise ca un cos si pe cerul gurii, a cedat după vreo 3 pastile supte ;iau in continuare, dar le înghit.Multumesc.
1 comentarii
0
23-05-2019, ora 17:37
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Hristos a Înviat! Puteți avea o boală de reflux gastroesofagian care să vă irite esofagul și să determine acele dureri. Încercați să evitați să stați întins după masă, evitați mâncărurile grase, sucurile acidulate și mergeți la medicul de familie pentru consult, apoi dacă va fi nevoie la gastroenterologie pentru investigații suplimentare (pH-metrie esofagiană, endoscopie digestivă superioară). O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •