Durere in gat, gat uscat, afta, herpes.

23-03-2020
Ra00
Nu este medic/terapeut
Ra00
Buna seara. De cca. 11 zile a inceput sa ma doara in gat si sa simt cum gatul este foarte uscat. Am luat Septogal, Tamtum verde spray iar pe moment atenueaza durerea in gat, dar dupa 1-2 ore iar simt gatul uscat si durere in gat. Apoi, de cca. 5 zile mi-a aparut o Afta sub limba pe partea stanga care ma doare foarte tare cand vorbesc, mananc si cand beau apa. Mi-am dat cu Anaftin si parca si-a mai diminuat din marime si din durere. Insa, de 2 zile mi-a aparut un Herpes la buza pe partea stanga. Limba este cam alba inspre cerul gurii. Am rugamintea sa-mi spuneti ce pot sa fac in acest sens pentru ca mi-e si frica sa merg la doctor din cauza covid-ului.
1 comentarii
1
24-03-2020, ora 08:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cavitatea bucala si gatul.. fac parte din tractul Digestiv
de la varful limbii is pana la Colon..este acelas sistem nervos..n.Vag..si acelas sistem limfatic
durerea din gat si uscaciunea erausemn de hiperaciditate gastrica.. orgamsnimul a incercat sa.ti comunice sa NU mia consumi acidulate, citrice otet, lamai, usutroi..s.a
daca nu ai inteles.. au aparut aftele.
o digestie proasta duce in paralel la scaderea Imunitatiii si de aici si Herpesul
Pasii corecti
1 Regim strict alimentar fara cele enumarate mai sus., 3 mese regulate pe zi..cu hidratare corecta apa si ceaiuri calde
2 tratamentul naturist a problemelor digestive cu enzime de digestie, antiacide
3. local.. dupa fiecare masa gargara cu apa cald a cu bicarbonat sau apa de gura diluata cu apa calda, dupa dai spreiuri Uleioase
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •