Recuperarea dupa operatia de ruptura ligamente incrucisate

24-04-2014
ionascu mihaela
Nu este medic/terapeut
ionascu mihaela
Acum doua saptamani m-am operat de LIA.Am facut in spital doar doua sedinte de recuperare cu un aparet numit artromot.Acasa am inceput sa fac exercitii abia acum doua zile dupa ce mi s-au scos firele, nu pot calca deloc in picior fara carje, iar piciorul abia pot sa-l indoi.Asi vrea sa stiu dupa cat timp pot renunta la carje si ce exercitii de recuperare pot face acasa, deoarece nu am posibilitatea sa ajung intr-un centru specializat de recuperare.Am mers ieri aproximativ 10m, iar piciorul s-a umflat foarte tare. Va multumesc.
3 comentarii
0
24-04-2014, ora 21:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista zeci de proceduri chirurgicale de ligamentoplastie LIA, fiecare avand protocoale de recuperare profund diferite...
Numai chirurgul care v-a operat va poate indruma post-operator. Daca nu il puteti consulta direct, macar puteti discuta telefonic despre situatia actuala...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
05-06-2015, ora 11:54
echipamenteortopedice
Nu este medic/terapeut
echipamenteortopedice
Utilizarea carjelor va ofera siguranta si stabilitate, asa ca va recomand sa le folositi in continuare pana medicul va va indica altceva, eventual alt produs ortopedic care sa va ajute in recuperare.
0
01-07-2015, ora 13:07
Mihai Mihalschi
Nu este medic/terapeut
Mihai Mihalschi
Buna ziua. Am facut operatie lia acum 7 saptamani si sunt in perioada de recuperare. Extensie completa si flexie 120 grade. Acum trei zile in timpul mersului am avut o instabilitate si mi-a "fugit" genunchiul in fata. Dupa redresare nu am resimtit nici o durere. A doua zi in timpul exercitiilor kinetoterapeutice in timp ce faceam flexii ale piciorului cu greutate pe gamba am resimtit o durere sub genunchi care era constanta in timpul flexiei. Am continuat cu alte exercitii dar la un moment dat durerea a devenit mai mare si m-am oprit. Acum durerea este prezenta in timpul mersului cand ridic piciorul. Mentionez ca nu simt nici o durere in timpul contractiei sau la palpare numai la flexii. Este o durere "ascutita ca o intepatura". Este posibil sa am leziune menisc sau tendinita rotuliana?
Va multumesc anticipat iar un raspuns din partea Dl Dr Marius Uscatu ar fi mai mult decat bine venit.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: