Reducere tratament cu antipsihotic

02-08-2016
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Salutare,

Mai este cineva care la recomandarea medicului a inceput sa reduca antipsihoticul? Daca da, ati avut probleme cu insomnia?
34 comentarii 12 Înainte ›
2
02-08-2016, ora 11:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Da, se poate. Dar nu e voie. Risti sa recazi pe fond de insomnie. Vorbeste cu medicul tau sa iti dea ceva de somn.
3
02-08-2016, ora 12:40
Psiholog Valentina Dragomir
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Valentina Dragomir
Bună Lena8, dacă medicul tău ți-a recomandat să reduci doza de antipsihotic și ai acum insomnie, te îndrum să mergi înapoi la medicul tău și să îi spui că ai această problemă. Cu siguranță că îți va ajusta tratamentul pentru nevoile tale.

Psih. Valentina Dragomir
3
02-08-2016, ora 19:05
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
Da Lena8, mai sunt persoane carora li s-a redus antipsihoticul. Medicul meu mi-a redus la jumate doza de Abilify, asta s-a intamplat in urma cu o luna si acum trebuie sa-mi schimbe cu un alt medicament. Eu iau Rivotril pentru a dormi.
2
03-08-2016, ora 08:57
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@28 yul.. asta iar e aiurea ca scapi de antipsihotice si devii dependent de rivotril...
3
03-08-2016, ora 10:21
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
Lena8 am spus ca mi s-a redus doza la jumate de abilify pt ca imi va schimba cu alt medicament. Mie mi s-a redus doar pt o luna, nu am scapat de antipsihotice.
2
04-08-2016, ora 19:43
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
Eu m-am obisnuit cu Rivotril, iau de cativa ani pentru a dormi dar iau la nevoie, nu iau in fiecare seara si ma ajuta sa am un somn bun. Acum am inceput sa iau Olanzapina ca antipsihotic, sper sa fie bine cu acest medicament.
Pentru insomnii sunt si alte medicamente cu extract din plante etc care nu dau dependenta din cate stiu eu.
2
16-08-2016, ora 11:47
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@28-yul dadar dr mea nu ma lasa sa iau nimic din plante ca zice ca anuleaza antipsihoticul...

oricum eu sper sa scap de antipsihotic, chiar daca ma trece pe rivotril :|... poate cu acela o sa am voie sa iau plante gen tei, passsiflora, lavanda etc..
2
16-08-2016, ora 12:51
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
@Lena8 este foarte bine ca vei scapa de antipsihotic, ma bucur ca esti mai bine. Daca iti va da rivotril nu va mai fi nevoie de altceva pt somn. Medicul tau stie mai bine ce sa-ti dea, ma refer aici ca ti s-a redus medicamentul antipsihotic si in curand il va scoate de tot in cazul in care iti va fi bine si fara el.
1
25-08-2016, ora 17:39
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Intreab-o daca te lasa sa iei Melatonina sau Gemoderivat de muguri de tei argintiu pentru somn.
1
29-08-2016, ora 14:29
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
melatonina am voie, doar din plante nu. Dar o sa ma iintreb chiar maine.
1
29-08-2016, ora 15:45
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Intreaba de extract sau gemoderivat de tei. E foarte linistitor. 5 luni am dormit cu el fara benzo si fara somnifere, cu tratament. Nu m'a afectat cu nimic rau.
1
30-08-2016, ora 23:18
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Nici poveste sa imi reduca antipishoticul tocmai mi-a zis ca tratamentul pt primul episod psihotic se face vreo 5 ani. :((
2
31-08-2016, ora 00:07
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Lasati, ca luati doza mica.
Cititi dr Romila sa vedeti evolutia.
2
31-08-2016, ora 14:59
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@clara P mai putin relevant pt mine pana la urma capitolul cu endocrinopatiile ca eu sufar de tiroida din 2009, insa ep psihotic s-a declansat la mine in urma ingerarii a 2 litri de ceai f concentrat(din 12 plante - 24 linguri) pe zi timp de 7 luni (ceai pt dezechilibru hormonal), timp in care dormeam doar 3-4 ore pe noapte si acelea cu intreruperi.

Insa extrem de util capitolul i ncare explica ce e cu neurolepticele/antipsihoticele
1
02-09-2016, ora 22:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Neurotransmitatorii sunt un fel de hormoni...
Si eu cand iau ceaiuri anumite ma agit.
1
05-09-2016, ora 15:29
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Deci regula de aur de reducere a antipishoticelor/neurolepticelor bazate pe risperidona, conform acestui site : http://mentalhealthdaily.com/2014/06/23/risperdal-risperidone-withdrawal-symptoms-how-long-do-they-last/
este: "For Risperdal, it is recommended to reduce your current dose by 10% every 2 to 4 weeks depending on how well you are dealing with these decreases. If you are extremely sensitive to medications and withdrawals, it is recommended to stick with 10% decreases every month. Therefore if you were taking 2 mg of Risperdal, you would cut to 1.8 mg for the next month."

Deci tot cu 10% o data la 2-4 saptamani. In nici un caz brusc. Cred ca n-as avea curajul sa reduc brusc nici daca imi indica medicul. Mai lent ca e mai sigur. :|
0
05-09-2016, ora 15:38
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Si in alta ordine de idei pt cine mai intra pe acest topic in vederea informarii cu privire la reducerea neurolepticelor., este bine ceruta si opinia unui al doilea medic psihiatru.

Medicul meu ma tine de o vesnicie pe antipsihotice. Cand am mers la ea dupa ce am iesit din spital, a zis ca voi face tratament inca in jur de un an dupa cele 3 saptamani din spital.

Peste un an am intrebat-o ca daca nu scoatem si a zis nuu tratamentul se face un an sau 2.

Peste 2 ani am intrebat-o iar si a zis ca 2 sau 3 ani. :(

Acum peste 2 ani si 4 luni am intrebat-o daca totusi nu pot sa scot ca e doar primul ep psihotic si doar nu am mai avut halucinatii de cand eram in spital (adica de acum 2 ani si 3 luni), si a zis ca scoatem dupa ce vine din concediu.
Si dupa ce a venti din concediu am intrebat-o si a zis ca noo, nici poveste sa scoatem, ca tratamentul dupa noile reglementari e minim 5 ani!!!!!!!!!!!!!!!!

Desi pe acest site: http://psihiatrie-bucuresti.com/tulburarea-psihotica-acuta/

Zice ca dupa primul ep psihotic se face tratament doar in jur de un an!

Deci ma deranjeaza ca m-a dus cu zaharelul aiurea in tramvai. Si nici nu mi-a motivat de ce nu mi le scoate. Desi eu simt ca sunt perfect in regula de 2 ani incoace. Mai putin faptul ca mie- afectata memoria si concentrarea de la antipishotice si intelectual nu pot face performanta si risc sa imi pierd serviciul din cauza asta. :|
0
05-09-2016, ora 15:59
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Ce ma mai deranjeaza la medicii psihiatri este faptul ca nu au luat in seama faptul ca mama le-a spus la internare ca eu am ingerat cantitati URIASE de ceai pt dezechilibru hormonal. (cum am zis mai sus din 12 plante cate 2 linguri din fiecare- deci 24 linguri de ceai la 2 litri, ZILNIC, timp de 7 luni de zile :((... peroioada in care am avut insomnii crunte si dormeama doar 3-4 ore pe noapte cu treziri din 30 min in 30 min :( ).

Pe site-ul pe care l-am citat si mai sus referitor la durata tratamentului pt primul episod psihotic( http://psihiatrie-bucuresti.com/tulburarea-psihotica-acuta/ )
zice ca INITIAL trebuie eliminate cauzele externe: "Se elimina intai alte cauze : ingestii de substante (halucinogene, amfetamine, alcool, cocaina), sevraj complicat (alcool, barbiturice), sindrom confuzional organic. "

Eu prin "se elimina alte cauze", inteleg ca daca ai halucinati idupa ce ai baut ca tampita ceaiuri (atentie, la recomandarea medicului! :(), de dorit este sa stai o perioada sa te dezintoxici de la nenorocitele de ceaiuri, poate iti revii natural. Nu trebuia sa pompeze ca disperatii in mine la antipsihotice, de care o sa im iia acum vreo 2-3 ani sa scap complet. :(

De ce spun asta?
Am descoperit aici: http://www.romedic.ro/forum/serotonina-dopamina-si-noradrenalina-tratarea-depresiei-22119
ca FUNCTIILE DOPAMINEI sunt
"
- reglare umorala (functie antidepresiva, timostabilizare comportamentala, motivare si recompensa etc.);
- functie cognitiva (rol foarte important in memorizare, atentie, concentrare si invatare);
- functie neuroendocrina (inhibarea productiei de prolactina (PRL), din acest motiv, dopamina, mai este supranumita in literatura de specialitate si Prolactin-inhibiting factor (PIT), prolactin-inhibiting hormone (PIB) sau prolactostatin etc."

Or antipsihiticele blocheaza cumva dopamina aia. Zice cineva aici: https://manicmuses.wordpress.com/2012/10/04/is-there-now-evidence-withdrawal-from-antipsychotics-can-induce-psychosis/

ca " Please see:http://www.sciencedaily.com/releases/2012/08/120813103250.htm. Although the intent of the research published in Nature Neuroscience was to make antipsychotics more effective or to suggest a new avenue for drug development, the implication of the findings is that chronic administration of antipsychotics creates a dopamine supersensitivity, and hence a vulnerability to psychosis on discontinuation, that is far more sinister and likely than anything I have seen to date."

Deci practic acum s-a umblat la secretia mea naturala de dopamina. Si daca incetez sa iau tratamentul si nu fac asta sub supravegeherea unui psihiatru BUN, risc sa fac psihoza tocmai din cauza retragerii antipsihoticului... si apoi or sa schimbe diangosticul ca doar deh, psihiatrii vor si ei clienti lor. :|

Gata am terminat.. mi-am spus oful pe tema psihiatrilor. :|

Tin sa precizez ca nu indemna pe nimeni sa scoata medicamentele singur ci sub supravegehere, respectand regula de diminuare cu 10% tot la 2-4 saptamani cum scrie acolo, in nici un caz mai mult. Si de asemenea nu indemn oamenii sa nu mai mearga la psihiatru. Recomand doar sa caute un psihiatru BUN! :|
2
05-09-2016, ora 16:06
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Pai tu nu stiai ca medicilor psihiatri nu le pasa de pacienti ? Pentru ei, noi sintem doar niste nebuni care nu merita nici o atentie si care trebuie dusi cu zaharelul ca oricum sint retardati si nu-si dau seama. Atata timp cat iti iei medicamentele si stai sedata in banca ta nu vei mai fi o problema pentru societate. Asta se urmareste de fapt...
Terminati cu prostiile si nu va mai imaginati ca doctorii psihiatrii sint Dumnezeu pe pamant si ei stiu adevarul absolut si trebuie urmati orbeste. Sint si ei oameni tot ca noi.
Eu iau olanzapina de vreo 5 ani. Initial am luat 10mg. Dupa un timp, cand am vazut eu ca se linistesc apele am inceput sa scad din ea. Cred ca o luna - doua intre scaderea dozei e ok, poate chiar mai mult daca vrei sa fii sigur. Scazi un pic si vezi cum te simti pe o perioada mai mare. Daca totul e ok, mai scazi iar, si tot asa pana cand ajungi ori sa-l scazi de tot, ori la o cantitate minima la care totul este in regula. Eu acum am ajuns la 2, 5mg si ma simt bine asa de vreo cativa ani. Mai mult nu pot sa scad ca nu mai pot sa dorm noaptea. De dus la psihiatru nici nu mai ma duc de mult timp, ca oricum nu cred ca ii pasa de mine.
0
05-09-2016, ora 16:18
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Pai is daca nu mergi la pishiatru cum iti iei olanzapina ?

Si da, ma deranjeaza ca m-a tratat ca pe o persoana care nu e indeplinatatea facultatilor mentale. Chestiile astea se fac cu copiii, nu cu adultii. Desi nu e ok nici macar cu copiii. :|
1
05-09-2016, ora 16:32
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Am o cunostinta psihiatru care imi da orice vreau eu. :) Adica nu sintem chiar prieteni, dar ne cunoastem de mult si a inteles ca n-are rost sa se puna cu "nebunu". :))
1
05-09-2016, ora 16:40
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Mda dragut, totus n-as recurge la chestii d'astea. Insa nu stiu ce o sa fac daca si al doilea medic imi zice sa mai fac tratament inca 3 ani!

Faza e ca eu mai auzisem inainte sa am probleme ca psihiatrii sunt mai nebuni decat pacientii. Dar nu am stat sa judec prea mult afirmatia pt ca nu aveam date concrete.
Insa acum mi se pare ca ei au pb serioase de relationare cu pacientii. Adica sunt cuminte, imi iau pastilutele timp de 2 ani jumate, si ea ma amageste.. sunt profund dezmaagita si trista pt chestia asta. :(

Daca vrei sa scapi si de olanzapina aia o poti face f treptat daca ceri la farmacie sa iti prepare si respecti regula de -10% in decurs de 2-4 saptamani, preferabil 4. Eu am intrebat asa preventiv pt abilify si mi-a zis farmacista ca imi pot prepara tablete in orice concentratie, doar sa am recomandare de la medicul psihiatru. dar deocamdata astept parerea celui de-al doilea medic psihiatru.
2
05-09-2016, ora 16:50
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
@Lena8

Ai dreptate cand ai zis ca antipsihoticele blocheaza dopamina partial sau nu stiu exact.
Din cate observ eu esti ok momentan, esti putin nervoasa dar nu se vede ca te-au afectat antipshihoticele desi iei de vreo 2 ani. Mai ai de luat vreo 3 ani, nu trebuie sa fii suparata, este pentru sanatatea ta, in primul rand.
Eu am luat risperidona la inceput, adica acum vreo 4 ani in urma, deci ce sa inteleg din comentarii, ca e naspa sa luam antipsihotice, asta e, eu m-am obisnuit cu ele:) mai sunt si cazuri in care pacientii se obisnuiesc cu tratamentul medicamentos.
1
05-09-2016, ora 16:58
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@28-yul.. in ce fel sa ma afecteze?
Ma deranjeaza intelectual ca nu pot citit carti complexe si nu pot invat chestii mai avansate.
Ma simt retardata din cauza la mizeriile astea de medicamente, si nu, nu m-am obisnuit nici dupa 2 ani jumate! :(
2
05-09-2016, ora 17:09
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Eh, acum ai date concrete... ;))

Stiu ca ce fac eu nu e tocmai ok (dupa parerea psihiatrilor) si nu recomand la toata lumea sa o faca, decat la cei care se simt in deplinatatea facultatilor mintale si cred ca sint in stare sa tina totul sub control. Eu am o fire puternica, am trecut prin cele mai mari chinuri ale mintii si uite ca inca traiesc. Sa nu se inteleaga gresit, ca eu invat lumea sa nu-si mai ia medicamentele. Eu doar cred ca doctorii sint cam darnici si uneori iti dau mai mult decat trebuie.
In legatura cu olanzapina... am incercat eu de mai multe ori sa o scad si nu merge mai mult de 2, 5mg. Tocmai in asta consta secretul, sa stii cand sa te opresti. Daca ai scazut doza si vezi ca nu ti-e bine inseamna ca cea ai ajuns la limita si asta e doza minima pe care trebuie s-o iei.
1
05-09-2016, ora 17:17
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
@Lena8

Ma refer daca ti-a dat dependenta, deficit de atentie, memorie, insomnii etc dar deja ai spus ca te-au deranjat intelectual antipsihoticele astea. Toata lumea stie ca medicamentele antipsihotice dau reactii adverse din pacate, dar ce e de facut? Eu inca sper la mai bine, ma refer poate se va gasi un tratament mai bun decat ce este in prezent.
2
05-09-2016, ora 17:27
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@28-yul. Esti cuminte tare si bine faci. :)

Eu insa sunt f furioasa pt ca doctorita m-a mintit. Eu vreau pur si simplu sa ies de pe medicamente. Dar si daca incep de acum tot o sa imi ia vreo 2 ani iesitul de pe ele. :(
Tim in care o sa fiu cam fara amintiri, ca si cand nu mi-am trait viata.
1
05-09-2016, ora 17:42
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
@Lena8

Multumesc pentru apreciere:)
Eu zic sa mai gandesti si pozitiv, conteaza mult chestia asta. Nu mai fi furioasa ca iti va trece, asa zic eu.
Inca ceva, nimeni nu te impiedica sa-ti traiesti viata, trebuie doar sa iei un tratament care e temporar, in rest, poti face multe desi iei medicamente. Eu ce sa mai spun ca trebuie sa iau toata viata pastile? Imi place sa gandesc mai pozitiv!
2
05-09-2016, ora 17:52
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@28-yul da e f bine ca reusesti sa gandesti pozitiv. Eu una nu prea reusesc. Imi e dor sa pot merge la sala sa tzopai, sa dansez. Sa pot citi tot felul de carti, sa merg pe munte, etc..
Imi lipseste viata mea obisnuita de dinainte.. :(
1
06-09-2016, ora 05:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cam toate persoanele cu afectiuni psihice au probleme legate de concentrare, memorie, oboseala.
De la medicamente sau de la boala.
Adaugă un comentariu / răspuns
34 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul