Refluxul si borsul de casa

23-11-2011
Nelu48
Nu este medic/terapeut
Nelu48
Cei care sufera de BRGE au voie sa consume ciorbe facute cu bors de casa?Borsul de casa, de putina, creste aciditatea, este daunator?
4 comentarii
0
23-11-2011, ora 12:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e daunator.. dar creste aciditatea
macat NU foarte acru.. si daca NU incalci cu alceva regimul, cred ca se poate.
e simlu.. manancii numai borsul si atat.. si peste 2-3 ore o sa vezi daca ai sau nu aciditate
0
29-07-2012, ora 21:56
ezo
Nu este medic/terapeut
ezo
buna ziua de 4 luni am cerul gurii inflamat prima data ma ustura in cerul gurii.dupa o vizita la orl mia zis ca nam nimic dar arsurile de gura tot le am si in cerul gura am fost la gastrologie pt ca abeam arsuri si in piep ca o apa oparita si senzatia ca ma stringe cineva de gat si mia sis ca e posibil ca am reflux dar dupa 1luna cu controlac nu am nici un rezultat arsuri am din nou arsurile imi mai scad in gura doar cand folosesc in colotoriu.stau in italia si de 4 luni nu stiu nici acum clar ce am.biopsia pt helicobacteri iese peste 5 zile ce sfat imi dati cu respect ezo. iar cerul gurii il am si acuma rosu si iritat

.
0
29-07-2012, ora 22:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt sute de mesaje aici pe forum cu descriere amanuntita a regimului alimentar care trebuie sa.l tii si a tratamentului local.. cu inhalatii, gargara, uleiuri volatile...s.a
0
29-07-2012, ora 22:12
ezo
Nu este medic/terapeut
ezo
doctorul mia prescris acele medicamente iau 3 pe zi de 40 de grame in schimp nu mia zis nimic de nici un ulei dieta o tin sant normale aceste arsuri in gura.e prea mare doza de comprese gastrice.pt ca nam nici o ameliorare
.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Refluxul gastric în timpul somnului - cauze, tratament și recomandări
  • Tratament pentru reflux gastroesofagian - medicamente și remedii
  • Arsurile gastrice - cauze, tratament, dietă, remedii și sfaturi
  •