Remediere fara psiholog | Forumul Medical ROmedic

Remediere fara psiholog

23-06-2009
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Se pot remedia timiditatea, anxietatea, depresia, fara ajutorul unui psiholog?Prin diverse lucruri facute acasa sau.nu am idee.
Este posibil?
12 comentarii
0
23-06-2009, ora 21:35
utilizator_21236
Nu este medic/terapeut
utilizator_21236
Anxietatea si depresia se pot remedia fara ajutorul unui psiholog. In primul rand nu-mi dau seama, esti baiat esti fata? de ce prin diverse lucruri facute acasa? nu inteleg. Nu te poti deplasa? Pentru ca daca te poti deplasa e un lucru bun si avantajos pentru tine. Fa-te frumos/frumoasa, tunde-ti parul, aranjeaza-l, imbraca-te modern...ai incredere in tine si considera-te o persoana placuta. Iesi la o plimbare, cauta un amic, o amica.daca iti permiti, mergeti amandoi in concediu, undeva la munte, cu trenul.daca nu-ti permiti, angajeaza-te undeva. Daca locul unde vei lucra ti se va parea stresant, da-ti demisia dupa o luna si incearca in alta parte, eventual mai fa niste cursuri, pentru un job mai lejer. Daca toti cei de la munca te vor nedreptati, nu-i baga in seama. Nu esti tu problema, ei sunt si trebuie sa intelegi ca fiecare cauta sa-i fie lui bine, chiar si psihologii. O consiliere psihologica adevarata poate costa cel putin 100 de euro, bani care vin de la cei cu probleme si se duc in contul psihologilor, pentru vile, masini si concedii luxoase. Desi atat psihologii cat si psihiatrii au depus un juramant sa-si ajute pacientii, ambele tabere te considera drept nebun din clipa in care ai pasit in biroul lor. Nu vreau sa generalizez, sunt si psihiatri de exceptie, dar tot asa, iti zambesc, iti vorbesc frumos, ca si cum ai fi un nebun, desi tu esti doar fricos.
La psiholog cand te duci si ii spui ca ai facut un soc ca te-a parasit o fata, te va abate de la subiectul principal si te va duce undeva in copilarie, vrand sa demonstreze chipurile ca tu de mic ai fost mai timid, mai retras, mai ciudat.
Trebuie sa intelegi tinere, sau stimata domnisoara ca in viata asta nimeni nu-ti poate oferi ajutor, nici psihologii, nici prietenii, nici preotii...atata timp cat cineva iti ia un ban pentru a-ti face un serviciu.
Doar lucrurile gratis te ajuta: INCREDEREA IN TINE, IUBIREA PARINTILOR, IUBIREA PARTENERULUI TAU DE VIATA SI IUBIREA LUI DUMNEZEU.
0
23-06-2009, ora 21:57
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Sunt baiat, 15 ani.

Ce mi-ati zis dumneavoastra a zis si mama.Si mi-a zis si un pediatru aceeasi chestie.Cred ca acest mesaj deja m-a schimbat.Am sa incerc sa respect ce ati spus aici.Ba nu!Am sa respect, nu am sa incerc.
Slava domnului ca am picioare si ma pot deplasa, dar zic asta, din cauza costului, si deplasarii la bucuresti de nu stiu cate ori pentru un psiholog+chestia cu aflarea de tot orasul sau ceva de genul.Inca nu am fost.
Totusi simt o incapabilitate de a ma schimba, nu stiu de ce.Desi oarecum cred ca pot.
Imi doresc asa de mult.mai mult ca orice sa ma schimb psihic.dar asta e...
In plus ma si balbai probabil tot din cauza asta, de cam un an.:(

Of.sper sa se intample ceva sa se rezolve.
0
23-06-2009, ora 21:59
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
prin lucruri facute in casa ma refeream la cine stie ce exercitii sau nu am idee ce.chestii pe care le face psihologul cu tine in cabinet...nu stiu daca exista asa ceva
0
23-06-2009, ora 22:19
utilizator_21236
Nu este medic/terapeut
utilizator_21236
Asa micut si deja probleme?:) m-ai speriat degeaba mai pustiule:) TINE MINTE: NU TE MASTURBA, FI BARBAT, FA-TI O PRIETENA.esti la varsta cand inca mai poti s-o belengaresti si sa-ti faci de cap. FA SPORT: macar 5 minute de exercitii dimineata si 5 seara. NU TE CULCA TARZIU. NU STA PREA MULT PE CALCULATOR. Esti inca tanar si se poate rezolva totul iti garantez. Daca e vorba de ceva grav, mergi la un psihiatru sa-ti dea niste bulinute, dar sa nu le iei mai mult de o luna.si in tot acest timp NU UITA: SPORT, MISCARE SI GAGICI:) SUB NICI O FORMA: NU LASA MEDICUL PSIHIATRU SA TE INSCRIE IN PROGRAMUL L.S.M., adica sa te i-a in evidenta la nebuni. NU! Tu mergi la un cabinet particular si ceri o simpla reteta pentru problema ta. Medicul tau de familie nu trebuie sa stie problema asta si nimeni sa n-o stie...nici nevasta ta, care o sa fie.pentru lume tu esti un om normal, un barbat adevarat.ai grija de tine, o sa fie bine, o sa treaca, sunt doar faze, odata cu maturizarea vor trece:) NUMAI BINE ITI DORESC si nu uita: CREDINTA IN TINE SI IN DUMNEZEU.
0
23-06-2009, ora 23:00
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Ce fata vrea un prieten timid, care nu e deloc barbat, cate plange mai des?.si app.cred ca sunt prea matur pentru varsta mea la modul de gandire.singura chestie care nu se portiveste cu maturitatea este timiditatea!Chiar imi e teama sa intreb o fata daca vrea sa fie cu mine, pentru ca daca refuza probabil doua luni nu mai fac nimic, stau doar in camera!

Trebuie consultatie pentru acea reteta, sau? Costa?Probabil ca da.cam cat?Sa merg sa cer reteta, sau sa fac asta daca e ceva grav? In ce sens pot spune ca e grav?
(sper ca nu va pierd timp cu intrebarile)
0
23-06-2009, ora 23:41
utilizator_21236
Nu este medic/terapeut
utilizator_21236
Stai bine la capitolul gandire vad, dar gandesti negativ.daca o fata te refuza nu trebuie sa renunti...CAND CINEVA TE DA AFARA PE USA, TU INTRI PE GEAM.Fetele sunt facute sa refuze, pentru ca fetele de varsta ta sunt limitate mintal. Un baiat se poate maturiza la 18, 20, 22 de ani, insa o fata se maturizeaza abia dupa ce e casatorita si devine mama.pana atunci orice fata este cu mintea in p..a, intelegi? Tu n-ai treaba ca te refuza o proasta, sau 2, sau 100, rolul tau este sa incerci pana reusesti sa gasesti o fata care sa te accepte asa cum esti sau cu, care sa fii macar pe aceiasi lungime de unda. Uita de psihiatru, tu n-ai nevoie de psihiatru, tu ai nevoie sa ai mai multa incredere in tine si sa nu te mai injosesti. Cand ti-am spus sa-ti faci rost de o tipa nu ma refeream la ceva afectiv, doar sa ai o fata cu care sa vorbesti, sa o pupi, sa o atingi, poate iese ceva.daca este mai mare ca varsta, dar merge si la varsta ta, ca se poarta in zilele noastre. Schimba-ti LOOK_UL, observa pe strada cum se imbraca baietii cool si cum se tund si fa si tu la fel. Schimba-ti atitudinea: in loc sa te panichezi cand vezi o tipa beton, mai bine incearca s-o privesti sincer, nu pervers, intra in vorba cu ea, zambeste, intretine o discutie calma si amuzanta, nu lasa capul in jos si nu privi in alta parte...concentreaza-te asupra ei, fa-i complimente, mangaiei parul, apropie-te subtil de ea si sarut-o.toate astea le stii deja din fanteziile tale, acum nu trebuie decat sa le pui in aplicare...nu uita totodata sa arati respect, sa-i faci un mic cadou...nu din prima neaparat.nu fi disperat si nu-i arata ca esti in limba dupa ea...tine-te tare, fa-o pe ea sa traga de tine.numai asa vei reusi. Problema ta nu este grava inca, dar daca vei continua sa gandesti negativ, te vei autodistruge intr-un final. Schimba-te: Nu neaparat sa devii mai rau ci sa ai incredere in tine si sa demonstrezi ca esti cel mai bun...deocamdata asta o stii doar tu, dar trebuie sa stie si lumea. NU ALEGE SA FII DOAR UN SPECTATOR...INTRA IN ROL ! SUCCES!
0
24-06-2009, ora 00:41
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Foarte tare.

Problema este ca.oare sunt prea departe? Eu am parintii divortati, traiesc cu mama.o situatie financiara buna.Mama in fiecare zi imi reproseaza ceva, imi spune cateodata lucruri grele, cum ar fi «du-te la taica-to.imi doresc din tot sufletul sa pleci de la mine».asta cand e suparata.cand nu e ma pupa...sau chestii de genul...insa m-am saturat.Am ajuns sa nu imi placa sa ma uit in reflexiile de pe geamurile bancilor, in care ma vad eu, sau la baie la scoala, evitam sa ma vad in oglinda, probabil ca prin asta imi vad interiorul deteriorat.In celelalte clase inafara de a 8 si 1-4, am stat numai in clasa, pentru ca nu simteam ca ma distrez afara, nu jucam fotbal si nu imi placea(suna cam gay..dar nu sunt asa ceva), probabil nu ma simteam in siguranta intre ceilalti baieti pe care ii consideram complet superiori mie.Cand veneam de la scoala imi ziceam in gand sa nu fie oameni de la scara mea de bloc pe banca, pentru ca mi-era rusine de ei...nu stiu de ce.Aproape intotdeauna ocolesc locurile in care sunt unii oameni cunoscuti.Cand plec la scoala merg pe langa bloc, nu pe strada.De multe ori, de suparare imi doream sa ma sinucid si sufletul meu sa intre in alt baiat mult mai puternic si mai indraznet.(deci practic sa ma sinucid pur si simplu nu voiam deloc...voiam doar sa mai traiesc sub o alta stea, sub o alta persoana).
Iar chestia cu fetele, problema este ca eu ma bazez aproape complet pe sentimente cu o fata.daca ma indragostesc de ea bine, daca nu nu pot sa stau cu una degeaba.ma tine ceva! Daca ar fi o fata pe care o plac si m-ar placea si ea, atunci am continua mai departe cu tot ce ai zis.
Fata tipica mie este una cuminte, dar si foarte indrazneata totodata, dar totusi sa isi pastreze acea imagine inocenta a unei fete, si...nu stiu cum sa zic...feminitatea.Sa fie mai copilaroasa.
Eu stau numai in casa, singurele dati cand ieseam din casa era la medic si la scoala, asta din clasa a 5. Inainte de clasa a 5 stateam mai mereu si noaptea tarziu si ma jucam afara, veneam murdar.Nu stiu ce s-a intamplat de atunci.La partea cu parinti, asta e viata.nu ma pot baza pe mama intotdeauna, deseori e nervoasa si nu ma intelege.Si ea tot din clasa a 5 s-a schimbat, inainte o iubeam asa de mult.
Ma tot intreb.ce am facut?Cu ce am gresit? De ce sunt asa cum sunt? Mama o tot tine cu Dumnezeu, insa.eu sunt credincios.dar in principal vreau pe primul loc realul, sa cred ce vad.Oare e de vina pesimismul?Sa ma ierte Dumnezeu, daca exista, insa.nu ma pot baza asa de mult pe ceva ce nu vad. Sunt perfectionist, ma consider destul de calculat. Chiar odata am zis ca Dumnezeu este de vina si m-a nedreptatit pe mine! O multime de chestii ma fac sa cred si sa nu cred in El, poate partea negativa din cauza faptului ca, consider ca daca ar exista m-ar ajuta si pe mine?
De ce altii vor masini si vile, iar eu daca cer o schimbare de temperament nu ma ajuta?Cer prea mult? De ce este din ce in ce mai greu sa ma faca cineva sa rad?
De multe ori am dat vina pe parinti in mod complet.Daca tatalui ii pasa de mine, nu facea ce a facut! Pentru asta, nu are nicio sansa de iubire de la mine.
Ambii sunt bazati pe uman.Poate de-asta eu sunt bazat pe exactitate, si real? Pentru ca ei sunt «prea» umani si ireali si inexacti? Eu tot ce vreau este sa invat din tot ce au facut ei, si sa nu fac asta!Imi propun asta, si sigur am sa reusesc.
Ca o chestie, la banchetul de clasa a VIII-a ce am facut? Am stat un spatele strandului si restaurantelor din el, langa reflectoare intins pe iarba si uitandu-ma cum lumineaza pe nori, iar o profesoara m-a luat la dans tocmai de acolo, si a zis ca nu ma lasa pana nu scoate timiditatea din mine. Asa si altii.La fel, acolo era si fata de care imi place, dupa care de multe ori am plans pentru ca ei ii place de alt baiat mult mai dur si cu muschi pe el, dar nu e bun la scoal si nu cine stie ce frumusete la faţă, dar in fine.el nu a vrut sa fie cu ea.Tot ce ma gandeam cand dansam era : «oare dansez bine?e ceva iesit din comun?» Daca se indeparta putin de mine, imediat imi ziceam : «am gresit ceva! sunt plictisitor..da..» Chiar si faptul ca un profesor nu ma mai felicita cand luam o diploma la o olimpiada, imediat ma panicam si ziceam.«oare ce s-a intamplat? oi fi gresit undeva eu?».

Este o poveste pe scurt a vietii mele, care sigur va mananca cateva minute ale vietii voastre, daca o cititi.Imi pare rau, asta in cazul in care ati avut rabdarea sa o cititi pe toata.

Asta e.nu am si eu cui sa zic.
0
24-06-2009, ora 10:33
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
In orice caz am sa tin cont de ce ai zis
0
24-06-2009, ora 12:04
utilizator_21236
Nu este medic/terapeut
utilizator_21236
Pustiule imi place de tine esti un baiat istet si bun Insa nu ti mai face atatea griji atatea ganduri pentru ca numai tu vei avea de suferit in urma lor undeva acolo in tacere Te inteleg ca e greu cu parintii tai dar cauta sa fii tare sau cel putin sa nu ti mai faci rau tie IMI PROMITI Daca te sinucizi nu intri in alt baiat mai tare ci ajungi in iad unde vei fi chinuit vesnic si unde nu exista speranta sau Dumnezeu Dumnezeu iarta orice pacat daca te rogi Lui insa sinuciderea nu o iarta niciodata pentru ca doar EL are dreptul sa ti ia viata pe care ti a dat o Nu te poti bucura de viata vesnica daca tu singur iti iei viata Sunt doar faze o sa treaca ai incredere in mine esti doar un baiat mai special mai sensibil mai bun si lumea in care traim noi nu e deloc buna vei afla pe parcursul vietii ca rautatea lumii nu are limite dar toate astea sunt incercari de la Dumnezeu Dumnezeu nu te lasa chiar daca cei rai par sa conduca lumea si sa ajunga cat mai sus la putere tot asa vor si cadea de acolo de sus pana in cel mai adanc iad Tu nu trebuie sa cuceresti lumea ca ei tu trebuie doar sa ti faci un rost in viata sa supravietuiesti si binenteles alaturi de o fata cuminte cum ai spus tu insa ai grija cu fetele nu e bine sa pui prea mult suflet din prima cum ai zis tu ca vrei sa faci fetele sunt inselatoare cea cuminte poate sa zgarie rau cea cinstita poate sa minta de ingheata apele cea iubitoare poate sa te insele de aceia ti am zis sa le tii la rece pe toate sa nu pui suflet pana nu esti sigur de sentimente ca sa nu suferi intelegi Nu vrei sa dansezi foarte bine vei dansa in particular cu fata vietii tale sau va veti uita amandoi pe cer sa vedeti cum lumineaza pe norii nu i nici o problema dar cauta putin sa te integrezi si in societate nu neaparat sa devii ca ei dar sa vezi cu cine ai de aface sa intelegi cum stau lucrurile ca sa nu te sperii mai tarziu cand va trebui sa dai piept cu viata Asculta ma pe mine nimeni nu este mai bun ca tine si nimeni nu ia nimic cu el ne nastem singuri murim singuri unii aduna bogatii pe pamant altii in suflet Cine aduna bogatii pe pamant moare si cine aduna bogatii in suflet traieste vesnic pentru ca IUBIREA NU MOARE NICIODATA
0
24-06-2009, ora 12:24
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Multumesc din nou As fi prea indiscret daca v as intreba cati ani aveti Sunt mai mult decat curios
0
24-06-2009, ora 12:45
utilizator_21236
Nu este medic/terapeut
utilizator_21236
am 29 de ani si am trecut si eu prin ce treci tu acuma Si crede ma nimic nu te poate opri in viata sa fii cel mai bun decat frica ce provine din lipsa de incredere in tine insuti asa ca fii tare si gagicile au nevoie de un barbat tare langa ele pentru ca ele sunt slabe si au nevoie de protectie intelegi NUMAI BINE
0
24-05-2012, ora 17:47
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
felicitari _ 21236:
se spune ca "omul cat traieste, invata"..
iata...fara cuvinte, din partea mea!
Va doresc amandurora sa iubiti, sa fiti iubiti, sa aveti sanatate maxima si pe cei dragi voua- aproape.
cele bune,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •