Respiratie dificila si probleme cu nasul

58 comentarii 1 2
0
28-05-2012, ora 17:40
bcarmenb
Nu este medic/terapeut
bcarmenb
Buna ziua,
am rinita, deviatie de sept si folosesc picaturi, seara(bixtonim, olinth)dar mi se aduna intre nas-gat, caci probabil stau pe spate, in pat, o mucozitate vascoasa care nu-mi da pace.
Ce as putea lua sa scap de acest lucru pt ca ma deranjeaza mult si incerc sa o elimin dar nu si reusesc...
Cred, ca nu sunt bune aceste picaturi deoarece usuca mucoasa, dar ophtamesone, apa de mare, nu isi fac efectul...
va multumesc
0
28-05-2012, ora 19:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 initial rezolvi deviatia de sept si rinita hipertrofica.. chirurgical
2 dupa 3 saptamani de la operatie o sa faci tratament cu aerosoli, spalaturi nazale. aromoterapie... sa tratezi si inflamatia
3 invers nu merge
0
31-05-2012, ora 11:06
bcarmenb
Nu este medic/terapeut
bcarmenb
Buna ziua,
va multumesc pt timpul acordat.
In acest moment, nu pot sa ma operez, trebuie sa o mai lungesc putin, si v-as ruga sa-mi spuneti ce sa iau pt inflamatie, rinita, cat de cat o perioada, sa mai scap de nas infundat.
Am vazut ca ati indicat spirulina, sinupret, colargol, inhalatii unei persoane care ar avea cam aceleasi probleme...sa iau si eu?ori ati fi de alta parere?


va multumesc
0
26-07-2012, ora 22:57
moni_2006st
Nu este medic/terapeut
moni_2006st
am si eu o problema de vreo luna nu locuiesc in tara, in luna mai am fost in rom in concediu, am inceput sa am niste dureri de cap intre ochii insuportabile, ameteli nas infundat fara secreti senzatie de lipsa de aer iar in momentul cand mananc si mestec am dureri de nas si senzatie ca si cum nu ma oxigenez.am fost la urgenta in tara mi-au pus ca si diagnostic sinuzita si m-au trimis la ORL am fost la ORL dupa ce ma consultat la urechii a zis ca sunt ok dar cand sa uitat la nas mi sa pus diagnosticul de alergie respiratorie cu mucoasa nazala inflamata am facut tratament cu sinupret, claritin si picaturi de nas nu a avut timp sa imi faca testu de alergie ca a doua zi plecam.dupa ce m-am intors din tara am fost si aici la urgenta cu dureri de cap infernale si ameteli mi sa pus diagnosticul sinuzita iar de nas la fel alergie am facut tratament cu antibiotic 14 zile mi sau facut analize de sange si zic ca nu sunt alergica am ajuns la alt medic care mi-a dat alt tratament cu rinexin si un spray pt nas dar dureile de nas si senzatia de lipsa de aer nu ma lasa nu stiu ce s amai fac si unde sa ma mai duc
0
27-07-2012, ora 08:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nici rinita alergica nici sinuzita catarala ( ca nu o aveti purulenta).. NU dau asa duireri de cap
cred ca e cazul sa va monitorizati tensiune arteriala mai des.. sa faceti consult la Neurologie ( poate fi o problema de circulatie cerebrala )
0
10-10-2012, ora 01:37
Stef M
Nu este medic/terapeut
Stef M
Buna ziua, am aceeasi problema, nasul infundat, am fost la doctora la Bucuresti mi-a zis ca trebuie sa fac operatie de deviatie de sept, am facut si a trecut 1 an jumate de atunci si dupa aceasta operatie m-am simptit bine, nu foarte bn, la inceput dupaia iar a inceput sa ma supere am fost la control, doctora a zis ca acolo inauntru e bine e destul spatiu sa respir, i-am zis ca totusi nu pot respira si ca mi sa ingrosat zgarciul din exterior care separa narile si ca ma tine parca am un cleste prins de undeva sus unde incepe osul nasului, simpt aerul rece pe caile respiratorii si in gat, i-am zis ca sa-mi faca operatie estetica ptr ca problema e din cauza formei si ca mi sau micsorat narile, dar mi-a zis ca nasu meu arata normal si mi-a dat aerius sa iau iar, numai zic ca mi sa luat de atatea picaturi pastile, noaptea nu pot dormi bn ma simpt ca o leguma si acum ca a venit frigu parca e mai rau, stau cu gura deschisa dar nu pot respira cand e frig, nu pot trage aer in piept normal, "obosesc respirand ", parca simpt cum plamani sunt obositi, odata ce aerul nu intra usor pe nas nu poate iesi usor, numai are loc o inspiratie activa si o expiratie pasiva, nu stiu ce sa mai fac, as vrea sa ma duc la alt doctor sa rezolv odata ptr totdeauna.
Nu doresc nimanui aceasta problema mi se pare una din cele mai grele boli, sa nu poti respira bine.
Multumesc!
0
13-04-2013, ora 03:15
moni_2006spt
Nu este medic/terapeut
moni_2006spt
buna. in urma unui consult ORL am fost diacnosticata cu cornete nazal marit si singura solutie fiind operaţia, mia dat nadonex.cand am fost in ţară anu trecut mi-au dat tratament cu nostamine, sinupret si claritine.acuma folosesc nostamine dar mi foarte uscat nasul si ma ustura cat ca are efect doar 2 ore si nu mai pot respira pe nas simt ca mi se opreste respiraţia si pe gură cand respir se usuca foarte tare. un remediu ceva sa folisesc vreo 2 luni pana ma duc in tara sa mai consult un medic orl sa mai aud o parere. va multumesc
0
13-04-2013, ora 07:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe forum gasiti cum se fac inhalatii cu ceai si uleiuri volatile
cum se fac aerosoli, spalaturi nazale
in nas se pune vut a uleioasa cand mucoasa e uscata
se face aromoterapie in camera cu aceleasi uleiuri volatile
pentru desfundat nasul, orice picaturi vazoconstrictoare... folosite cate putin la nevoie si nu mai mult de 5 zile dupa care le schimbati cu alte picaturi...
0
13-04-2013, ora 11:33
moni_2006spt
Nu este medic/terapeut
moni_2006spt
spalaturi am facut, cat imi curge din nas pana se curata ma simt bine dupa 3 zile din nou e uscat, ma ustura si am senzatia ca nu pot sa respir.aerosol cu ce as putea face ca am aparat dar nu stiu ce as putea folosi pt el?
0
13-04-2013, ora 13:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ceai fierbinte si 2_3 pic de ulei volatil de eucalipt
0
04-12-2013, ora 14:18
alexuta_livia
Nu este medic/terapeut
alexuta_livia
Buna ziua de cateva zile din cauza unei raceli mi sau infundat urechile si ma doare capul.am nasul infundat mi se mai disfunda la caldura.ce poate sa fie.
0
04-12-2013, ora 19:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o sinuzita si un catar tubar su o otita seroasa
consult si tratament corect numai la un medic ORL
0
24-05-2014, ora 01:30
alias221
Nu este medic/terapeut
alias221
buna D.Valeriu as vrea sa va multumesc mult pentru tratamentul acordat copilului meu acum 4 ani,.M-ati ajutat sa-l scap de lichidul din spatele tempanului.Acum copilul aude bine.Va sint foarte recunoscatoare.De anul trecut insa apar mucozitati in nas ce se mentin mai indelungat.medicul orelist i-a pus diagnoza de rinita vazomotorie si acum urmam tratament cu antibiotice, igiena nasului cu apa de mare, solutii de nas pentru inflamatie, si sinupret apoi mucaltin.Asteptam rezultate.Sper sa ne ajute.Ati mai putea sa ne dati vreun sfat, sau asta e destul.multumesc mult
0
13-09-2014, ora 02:41
elamoraru
Nu este medic/terapeut
elamoraru
Buna ziua lucrez pe vas si in ultimile 3 nopti nu pot dormi din cauza ca nu pot respira imi e frica sa nu fie din cauza polipilor iam operat odata cand aveam 7 ani acum am 30 nu pot sufla nasul decat apa. Mi se infunda nasul de fiecare data cand stau in pat vorbesc pe nas imi curg si ochii din cand in cand...doctorul de pe vas mia dat sinus decongestionant si arat...imi e frica sa nu fiu de operatie si sa nu stiu...este vreo metoda de tratament nu pot ajunge in tara abia intro luna si nu stiu daca pot rezista pana atunci...picaturile de nas agraveaza situatia dar fumatul?
0
15-09-2014, ora 09:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este oi rinita alergica
trebuie sa ei AErius sau Borenar tab 1 seara
in nas rinoclenil sau nasonex
trebuei sa eviti Tot ce este alergen
fum, mirosuri stridente, produse lactate, mezeluri, ciocolata..s.a
0
30-10-2014, ora 18:49
laurini
Nu este medic/terapeut
laurini
Buna seara D.l Dr doream sa am o mica informatie din partea D.voastra.De citeva luni am o mica problema care ma ingrijoreaza, nu pot respira bine, simt citeodata ca nu am aer pur si simplu citeva secunde, dupa aceea revine la normal, am observat ca am si nasul infundat cind se intimpla asa ceva si totodata se si desfunda. Mai rau este noaptea dorm cu capul mai sus ca de obicei dar nu rezolva nimic.Nu stiu cui sa ma adresez.Cu respect Laura Matei
0
30-10-2014, ora 21:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
lipsa de aer.. poate fi de la probleme pulmonare sau cardiace
este doar un mic simptom.. a unor probleme de care nu stiti...
trebuei sa facet legatura cu alimentatia de seara, hidratarea, tensiunea arteriaal..s.a
0
30-10-2014, ora 22:01
laurini
Nu este medic/terapeut
laurini
Multumesc frumos pentru raspunsul D.voastra, am facut nu demult Spirometria si este ok, am facut o Radiografie la plamini este ok, VSH, si tensiunea normala ceea ce nu v.am spus este faptul ca eu am facut o rinoplastie de cca 4 ani, era totul normal Pina am observat ca cu timpul ma cam doare capul si acest fapt era de la Sinus, , am observat ca deasupra nasului exact acolo unde am avut OP s, a Format ca un calc..si deciteva ori am avut Probleme cu Sinusul si mi s, au prescris Antibiotice.A doua problema este ca am fost diagosticata cu atac de panica cam de cca 8 ani si ma gindesc ca nu cumva sa fie si de la asa ceva cu lipsa de aer..Cu respect
0
31-10-2014, ora 08:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problemele gen panica, frica, stres.. pot avea un substart si concret la nivelul tractului digestiv, mai cu seama la intestine unde din anumite motive NU se absorb toate mineralele si vitamninele necesare activitatii sistemului nervos.. lucru ce duce la acele dereglari
tre sa schimbi regimul alimentar pe unul foarte apropiat de VEGETARIAN
tre sa faci cure de curatare a colonului is de detoxifiere
o sa observi ca unele probelme dispar fara nici un alt tratament
0
31-10-2014, ora 11:25
laurini
Nu este medic/terapeut
laurini
Va multumesc frumos D.l Dr,
am sa incerc asa ceva si va tin la curent.


Cu respect Laura Mattei
0
21-12-2014, ora 19:01
adrianaHojda
Nu este medic/terapeut
adrianaHojda
Imi curge nasul de o luna, cateodata se mai infunda, am luat niste pastile si picaturi dar nu imi trece, ce sa fac?
0
21-12-2014, ora 20:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. sa citesti tot ce sa scris pe forum despre rinite
2 sa afci un consult ORL..fiindca secretiile din nas.. sunt si cauza urechilor infundate...si n.o sa poti face tratament corect fara consult ORL
3 ar fi indicat sa faci consult ORL..maine sau poimane..
0
30-12-2014, ora 13:23
catalinailie
Nu este medic/terapeut
catalinailie
Domnule doctor, exista legatura intre palpitatii si respiratie deficitara? in noiembrie 2013 am avut un episod de rinosinuzita in urma caruia am ramas dependenta de decongestionante nazale. la cateva zile au inceput palpitatiile. acum iau betablocant concor 5 mg si ma simt bine dar tot am palpitatii. cand am probleme cu nasul se intetesc si palpitatiile. cand reusesc sa respir fara decongestionante scad palpitatiile dar nu de tot. si cand nu folosesc decongestionante respiratia e tot precare. nu respir cu amandoua narile. parca fac cu schimbul. tensiunea este mica in general, si in sarcina aveam 9, 5 iar pulsul marit max 90. am si o usoara deviatie de sept si vreau sa ma operez ca sa vad daca ajuta la palpitatii. sunt si slaba. poate si asta conteaza. 1, 73 cu 51kg. lainima nu s au gasit probleme, inima este normala, tiroida nimic, endocrinologie nimic, analize sange ff bune doar vit D deficitara. unde e problema? multumesc. astept cu mare interes raspunsul.
0
30-12-2014, ora 18:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 picaturile pentru nas, vazoconstrictoare, folosite mult timp, se absorb si in sange si pot duce ;a dereglari de circulatie cerebrala sau cardiaca
2 faci consult ORL si operezi ceeste de operat septul sau cornetele
altfel ajungi in mari probleme cardiace cu tratament pentru tot restul vietii
3 pana atunci citesti tot ce am scris pe forum despre rinita si faci acele tratamente locale.. inclusiv cu Colargol
0
19-09-2018, ora 09:18
v.bianca
Nu este medic/terapeut
v.bianca
buna fetelor! alaltaieri mi am operat nasul. nu am vanatai pe fata, insa am una f mare pe interiorul buzei de sus, iar buza este fff umflata. a mai patit cineva asa ceva? cum ati rezolvat? pls, helpppp!
0
30-09-2020, ora 23:16
Dan1e
Nu este medic/terapeut
Dan1e
Bună ziua ma puteți ajuta și pe mine cu un răspuns la cine ar trebui sa apelez. Când merg pe strada am niște stări foarte nașpa simt ca ma sufoc nu pot respira tremur și ametesc rău simt cum ma cuprinde o stare de panica incontrolabil în jurul oamenilor. Prima ce apare este respirația și când mănânc simt ca ma sufoc nu aluneca mâncarea pe gat în jos nu mai știu ce sa fac. Ma puteți ajuta cu un sfat va rog frumos. Mulțumesc anticipat
0
03-10-2020, ora 19:35
Alexandra
Nu este medic/terapeut
Alexandra
Bună ziua! Am o problema, de ceva timp, am o senzație de arsură si usturime in cavitatea bucala, gingii, limbă, gât, am fost la medic si mi-a recomandar pastile de supt Septolete Omni, de la care mi-a trecut aceasta senzatie. Dar din pacate, senzația mi-a reaparut si aceste pastile nu isi mai fac efectul, nu stiu exact ce ar putea fi, mentionez ca folosesc des si apă de gura nu stiu daca asta e una dintre cauze. Am nevoie urgentă de un sfat, va rog!
0
06-10-2020, ora 00:30
Iulian’
Nu este medic/terapeut
Iulian’
Refluxul gastroesofagian da senzatia asta.
Adaugă un comentariu / răspuns
58 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.