Resturi după avort

20-06-2022
Anna02
Nu este medic/terapeut
Anna02
Buna ziua! In urma cu 6 săpt am făcut un avort medicamentos cu medabon.am avut câteva zile sângerări iar în urma controlului s a constatat că nu am eliminat tot și mi se.a prescris arthrotec și ergomed, fara rezultat însă.următoarea opțiune este chiuretajul și îmi e f teama.vroiam sa va întreb dacă știți alta varianta medicamentoasa sau nu știu. ceva care ar, , provoca curățarea, ,. mulțumesc
6 comentarii
0
30-09-2022, ora 14:19
Ioanna18
Nu este medic/terapeut
Ioanna18
Bună, și eu sunt în aceeași situație, cum s a rezolvat la tine? Acum 3 săptămâni am făcut avort medicamentos, am luat și tratament cu atrotec, îmi este frica de chiuretaj
0
21-11-2022, ora 15:50
GretiZ
Nu este medic/terapeut
GretiZ
Buna ziua, Ce ati facut?Cum s a rezolvat situatia pana la urma ati facut chiuretaj?
1
21-11-2022, ora 16:46
Ioanna18
Nu este medic/terapeut
Ioanna18
Buna ziua! Nu A fost necesar chiuretajul. Doamna doctor mi a spus că tesutul rămas se poate elimina de la sine la venirea menstruatiei. Eu am avut 11mm rămas și mi a venit menstruatia la 38 de zile de la avort. Doamna doctor mi a prescris și niște pastile care declanșează menstruatia dar nu am avut nevoie de ele pentru ca mi a venit de la sine. După terminarea ciclului menstrual am fost la control si tot tesutul rămas a fost eliminat. In acel timp până la venirea menstruatiei am evitat contactul sexual pentru ca nu risca sa fac o infecție, iar doamna doctor mi a zis ca daca ma simt bine, nu am dureri sau scurgeri ciudate, urât mirositoare trebuie doar sa astept menstruatia, în caz că nu venea la timp trebuia sa iau si acele pastile care o declansau. Depinde de perspectiva medicului care va consulta. Eu am fost la 2 medici. Primul medic mi a spus că e obligatoriu sa fac chiuretaj, altfel risc infecție, al doilea m-a sfătuit să astept menstruatia si sa evit contactul sexual și în caz de disconfort sau scurgeri anormale sa revin la dânsa. Deoarece ma simteam bine si nu voiam să fac chiuretaj am decis sa astept menstruatia si in caz de nu venea luam pastilele care o declansau. In final totul a fost bine și am scapat de resturi.
1
21-11-2022, ora 17:28
Anna02
Nu este medic/terapeut
Anna02
Buna! Ce pastile pt provocarea menstruației ți.a prescris ție ?
0
21-11-2022, ora 18:12
GretiZ
Nu este medic/terapeut
GretiZ
Multumesc frumos de raspuns
0
21-11-2022, ora 18:21
Ioanna18
Nu este medic/terapeut
Ioanna18
Mi s a prescris Arefam. La 31 de zile de la avort am fost la ultimul control. Atunci mi s a zis ca daca nu imi vine menstruatia in 2 săptămâni maxim sa ma duc la farmacie sa cumpăr pastilele. Dar mi a venit intr o săptămână adica la 38 de zile deci nu am mai avut nevoie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Avortul medicamentos prin instalarea de agenti abortivi
  • Avortul medicamentos prin reducerea selectiva
  • Avortul medicamentos acasă - ce trebuie să știi
  • Administrarea fără restricții a pilulei pentru avort Mifepriston, sigură și eficientă
  •