Rinita alergica cronica?

23-01-2016
diana.v
Nu este medic/terapeut
diana.v
Buna seara! Din octombrie anul trecut am inceput sa am probleme cu gatul.A inceput ca si o raceala.Am avut usturimi intre nas si gat, nas infundat si usturimi ale nasului dar fara tuse si alte simptome.Am observat intr-o zi ca aveam niste umflaturi, ca niste besici pe faringe.Am fost la orl si am facut exudat faringian, care a fost in regula.Am primit diagnosticul de angina virala, tratamentul constand in ceai de salvie si picaturi pt nas.Dupa o luna am fost iar la medic si mi s-a spus ca e o faringita.Am facut tratament cu bioparox si vitamina A.Saptamana trecuta am vazut ca si limba imi este inflamata.In partile laterale ale limbii am niste bubite, in partea dreapta am una mai marisoara ca un ac de gamalie(bubitele sunt nedureroase la atingere).Am mers din nou la medic si am primit diagnosticul : rinita alergica, faringita, laringita secundara si glosita.Fac tratament cu zenaro si doxiciclina(deja a 5-a zi) dar am dureri de gat in continuare.Durerea nu e foarte puternica.Cateodata ma doare slab in partea dreapta, cateodata pe mijlocul gatului, am simtit dureri si la ceafa.Am ganglionii inflamati, nu e ceva vizibil doar se simt la atingere.In toata aceasta perioada nu am facut febra si nu am tusit.Cateodata sunt ragusita si simt nevoia sa imi dreg glasul.Frica mea cea mai mare este de un cancer oral.As vrea sa aud si parerea dumneavostra.Fumam destul de mult pana sa am probleme.Am 24 de ani.Va multumesc anticipat!
2 comentarii
0
23-01-2016, ora 20:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
usturimele din gat simtite inca in octombrie.. au fost de la un reflux gastro-esofagian
tot ce ai facut a fost incorect, asta este motivul de ce nu trece gatul
tratamentul corect trebuiea sa contina antacid si tratament pentru problema gastrica + regim strict alimentar... cum am mai scris pe forum
0
23-01-2016, ora 20:16
diana.v
Nu este medic/terapeut
diana.v
Multumesc pentru raspuns.Ce medicamente mi-ati recomanda? Dicarbocalm...?Tin sa mentionez ca nu ma mai ustura ca la inceput.Acum e o durere ca o apasare, o jena, nici nu stiu sa explic exact.M-am gandit ca poate sa fie si de la stomac, dar nu am simtit ca am acid si am pus totul in special pe seama tigarilor si m-am gandit la ce e mai rau.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum tratezi durerea în gât (ce să faci și ce nu)
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  • Cercetătorii au evaluat eficiența lidocainei pentru durerile cervicale
  •