rinita cronica catarala hipetrofica

25-10-2008
iulia_s2005
Nu este medic/terapeut
iulia_s2005
buna ziua! mi s-a pus diagnosticul de rinita cronica catarala hipetrofica cu componenta alergica si deviatie de sept nazal. Mi s-a recomandat un tratament cu Medrol, Biorinil si Nurofen, insa nara dreapta e mereu infundata, in special pe timpul noptii. E absolut necesara o interventie chirurgicala sau se poate trata cu succes doar cu medicamente? multumesc!
12 comentarii
0
25-10-2008, ora 22:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
totul depinde.. cat de mare si deranjanta este deviatie de sept.
daca respratiea este incomodata de deviatiea de sept.. si este un os, , care impedica respiratia.. atunci tratamentul chirurgical este obligatoriu Nici un medicament nu poate dizolva sau dizloca acel obstacol.
daca septul este relativ si usor deviat.. atunci rinita cronica se poate trata medicamentos.
0
25-10-2008, ora 23:59
iulia_s2005
Nu este medic/terapeut
iulia_s2005
din cate am inteles este o usoara deviatie de sept la nara dreapta doar, care se si infunda. Sapt viitoare o sa fac o endoscopie. imi puteti spune la ce sa ma astept? ce rezulta in urma endoscopiei si daca este dureroasa? multumesc mult si pt raspunsul anterior!
0
26-10-2008, ora 00:02
iulia_s2005
Nu este medic/terapeut
iulia_s2005
si inca o intrebare... odata rezolvata rinita, poate reaparea la un anumit interval de timp? chiar daca este tratata si chirurgical?
0
26-10-2008, ora 13:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
endoscopiea sew face sub anestezie locala.. si nu este dureroasa.
O rinita cronica.. poate in anumite conditiisa reapara.
totul tine de mediu inconjurator si de starea organizmului.. cum reactioneaza la acel mediu.
0
05-02-2011, ora 17:55
balaioara
Nu este medic/terapeut
balaioara
Atat eu, cat si fetita mea de sase ani avem rinita cronica. Eu am acum 36 de ani. Pana in urma cu cativa ani, cand ne-am mutat in acest bloc, nu am avut niciodata probleme cu nasul. Sotul meu a inceput primul, dar el stranuta si ii curgea nasul. Apoi am inceput si eu. Nas uscat, care se ingunda, cu senzatia ca am ceva in gat, o secretie. Fetita mea la fel. Amandoua avem diagnosticul de rinita cronica, pus de medici diferiti. Ei nu i-a dat niciun tratament. Mie rhinocort aqua. Cel mai tare ma deranjeaza senzatia de secretii in gat.
0
05-02-2011, ora 18:13
balaioara
Nu este medic/terapeut
balaioara
Anul trecut, cand mi s-a pus diagnosticul de rinita cronica, aveam niste dureri ciudate de... urechi. Simteam ca nu e infectie, pentru ca am avut candva si otita, si stiu cum e. Atunci mi s-a spus ca de la rinita am facut otita catarala, fara infectie. Si ca am rinita cronica. Si ca nu am sinusita. Am intrebat de ce am senzatia aceea ca am ceva in gat, o secretie, dar nu mi s-a dat atentie.
0
05-02-2011, ora 18:14
balaioara
Nu este medic/terapeut
balaioara
Nu vreau sa par naiva, dar. Am sa mai scap vreodata de rinita cronica?
0
05-02-2011, ora 18:15
balaioara
Nu este medic/terapeut
balaioara
In plus, in fiecare vara, in perioada de puf, tusesc o luna intreaga, pana imi vine sa lesin.
0
05-02-2011, ora 21:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca aveti ghinionul sa nimeriti in bloc de constructii cu materioale nu tocmai ecologce ( sunt si radioactive sau alergene.) NU prea aveti sanse de vindecare decat daca folositi permanent.. uleiuri volatile in apartament pentru aromoterapie. care schimba calitatea aerului inspiirat
in rest va trebuie un aparata de aerosoli, cu care sa faceti tratamente preventive sau curative la nevoie
0
06-02-2011, ora 12:57
balaioara
Nu este medic/terapeut
balaioara
Multumesc pentru raspuns!
Blocul e vechi, de cel putin 30 de ani...
0
06-02-2011, ora 14:41
balaioara
Nu este medic/terapeut
balaioara
Unde se gasesc aceste uleiuri volatile? Si ce anume sa cumpar?
0
06-02-2011, ora 16:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe internet VIVASAN
sau la plafar. luati cat mai nediluate cu alte uleiuri ( cu cat e mai ieftin uleiul volatil din comert.. cu atat el contine mai putin ulei esential si mai mullt ulei adevarat de masline s.a
pretul unui ulei volatil bun incepe de la 30-40 lei sticluta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: