Rinita+sinuzita

25-07-2018
Ardelean Daniel
Nu este medic/terapeut
Ardelean Daniel
Buna ziua. As vrea sa il intreb pe domnul doctor Flueraru daca pot sa fac spalaturi nazale cu musetel in cazul in care urechile le am infundate tot timpul. Nasul nu este infundat, desi nu respir 100% ok, insa presiunea craniana si in urechi m-au terminat. Incerc sa fac orice ca sa ameliorez inflamatia. Va multumesc!
4 comentarii
0
25-07-2018, ora 15:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 Da, ceaiul de musetel este un antiinflamator si poate sa elimine dn inflamatia nazala si secretii
2. dar daca spuneti ca nasul nu este infundat..si aveti acele simptome.. cred ca aveti mari probleme cu faringele din cauza unui reflux gastro-esofagian
0
25-07-2018, ora 21:58
Ardelean Daniel
Nu este medic/terapeut
Ardelean Daniel
Sunt diagnosticat cu rinita cronica hopertrofica si sinuzita etmoidala dreapta. Mi s.a facut o etmoidectomie si s.a scos un mic mucocel plus ca s.a intervenit si la cornetele nazale. Pronlema nu e la respiratie, ci la un fel de presiune in centrul/crestetul capului, presiune si strangere de urechi si secretie postnazala. Nu mai stiu ce sa ma fac cu simptomele, care m.au doborat atat fizic cat si psihic. Vreau sa incerc sa fac lavaj nazal dar nu vreau sa mi se infunde mai tare urechile.
0
25-07-2018, ora 22:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cornetele nazale.. sunt niste formatiuni..lungi... care incep la intrarea in nas si coada lor ajunge in rinfaringe
un reflux gastro esofagian in somn.. intretine acea rinita hipertrofica.
mai analiseasa.. alimentatia, posibilul reflux in somn..si consecintele care dau acele simptome aparent inexplicabile
0
26-07-2018, ora 08:31
Ardelean Daniel
Nu este medic/terapeut
Ardelean Daniel
De mancat mananc cu maxim trei ore inainte de somn, defapt si mai repede. Deci daca mancarea nu mai e in stomac nu vad cum as avea reflux. Eu am fost vegetarian dar acuma nu m-am mai prea atins nici de lactate, dulciuri, paine alba.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •