Rinita subacuta

07-04-2021
Daniela12340
Nu este medic/terapeut
Daniela12340
Buna ziua! Am fost la un medic de specialitate pentru ORL si in urma consultatiei a spus ca am rinita subacuta cu laringita. Mi-a oferit o reteta pe care am luat-o de 2 ori si a trecut(asta fiind in toamna). Acum simptomenele de tuse seaca aproape pana sa dau secretii afara au aparut din nou. Am luat tratementul prescris de dna doctor, dar nimic. Astfel, m-am dus din nou la dansa si mi-a dat alt tratament pe care ajung din nou sa-l iau de 2 ori si nimic. Tusea mai tare s-a accentuat. Tratamentul este: debritat 200mg, vitamina A forte, Vimovo si Astha 15. Ce pot sa fac ca sa-mi treaca odata tusea asta enervanta? Va multumesc!
2 comentarii
0
07-04-2021, ora 14:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. RInite sunt de mai multe feluri si se traeaza diferit
2. =rinitele inflamatorii.. legate de o deviatie sept nazal, de infectii dentare, au cel mai des mucoasa iritata, dureroasa, secretii
3. = rinita vasomotorie.. tine de tonusul vaselor sangvine, circulatia sangelui in corp, variatii a tensiunii arteriale, se infunda pe rand ba una a celalta parte
4. -= rinita hipertorfica este legata de folosirea in acces a picaturilor, este intretinuta si de un reflux gastro eosfagian in somn.. cand acidul gastric noape ajunge in gat, pana sus in spatele nasului
5. ASA.. ca tratametul difera de la caz la caz. DAR Regimul alimentar corect fara acidulat, citrice, otet, lamai, usturoi.. un timp, REnnie de supt la culcare elimina iritatia prin reflux si simptomatica se inbunatateste
0
07-04-2021, ora 15:36
Daniela12340
Nu este medic/terapeut
Daniela12340
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.