Rinita vasomotorie post covid

20-12-2022
ioanaPop89
Nu este medic/terapeut
ioanaPop89
Buna ziua,

Ma confrunt cu o rinita vaso-motorie dupa covid, au trecut 3 saptamani de la infectare si fiind insarcinata am incercat sa nu folosesc spray-uri nazale, spray-uri cu apa de mare si inhalatiile nu au niciun efect.

Vreau sa mentionez ca nu am avut probleme inainte de covid cu rinita in sarcina, acum ambele nari sunt infundate,

Exista tratament care poate fi urmat in sarcina? (nu reusesc sa dorm si am atacuri de panica, anxietate)
Daca iau medicamente pentru imunitate m-ar ajuta sa scap mai usor de rinita? Am citit multe despre astha 15 dar nu sunt singura ca m-ar ajuta in problema cu rinita.
Vreau sa mentionez ca iau si aspenter pentru trombofilie.

Va multumesc pentru raspunsuri!
3 comentarii
0
20-12-2022, ora 10:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
varsta. inaltimea si cate KG aveti???
ati mai citit păe forum ca nasul se poate infunda se de la un reflux gastro esoafgian in somn?? si trebuie schimbat radical stilul alimentar ca sa nu se mai irite nasul si ifaringele cu acidul gastric
exista gama de spreiuri nas si gat Grip vis se pot folosi acum
0
20-12-2022, ora 11:01
ioanaPop89
Nu este medic/terapeut
ioanaPop89
varsta 33, inaltime 1.72, greutate 68 kg.

Cornetele nazale sunt marite parmanent, indiferent de zi sau de noapte, nu am avut probleme cu refluxul de care sa stiu. Nasul inflamat a inceput in a 4-a zi de covid.
0
20-12-2022, ora 11:25
ioanaPop89
Nu este medic/terapeut
ioanaPop89
Am mancat multe citrice in primele zile de covid, lamaie cu miere, portocale, voi merge la un consult la gastro si voi tine regim, multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.