rino sinuzita si deviatie de sept

24-05-2009
emilia 13
Nu este medic/terapeut
emilia 13
Am fost diagnosticata cu rino sinuzita si deviatie de sept.De ani de zile aprox 15 ani folosesc rinofugul ca s-a pot respira, il am la mine permanent dar nu mai suportA.Din cauza serviciului de unde foarte greu pot lipsi am neglijat aceasta si am devenit dependenta Acum am fost la medic dar mi-e mi se pare caci am fost tratata foarte superficial am primit un antibiotic si un sprey nazal inca un medicament antialergic si dupa nu simt nici o ameliorare a respiratiei.Doctorita mi-a spus s-a merg la control dar iarasi parca nu mai imi vine s-a ma duc, s-a o las balta nu stiu ce s-a mai fac OARE PINA NU MI SE FACE OPERATIE DE DEVIATIE DE SEPT NU POT RESPIRA NORMAL?
Va rog s-a ma ajute cineva daca poate cu un sfat MULTUMESC
9 comentarii
0
24-05-2009, ora 15:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA.
trebue sa va faceti curaj.. sa va internati in clinica ORL.. si sa faceti o interventie chirurgicala!
piucaturile vazoconstrictoare care le folositi pentru nas.. se absorb in organizm.. provocand vazoconstrictie diminuand circulatia cerebrala sau ducand la pusee de tensiune arteriala!
0
24-05-2009, ora 15:38
emilia 13
Nu este medic/terapeut
emilia 13
MULTUMESC DIN SUFLET PTR SFAT
0
24-05-2009, ora 15:44
emilia 13
Nu este medic/terapeut
emilia 13
Puteti sa-mi spune-ti va rog operatia aprox cit costa si cat dureaza spitalizarea multumesc
0
24-05-2009, ora 15:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
spitalizarea dureaza cam 5- 7 zile...
cu bilet de trimitere de la medic ORL sau de la med. de familie.
in Clinica ORL !
0
26-05-2009, ora 10:01
kosty1972
Nu este medic/terapeut
kosty1972
buna ziua! mama mea a fost la un ct cranio cerebral, in urma caruia i s-a dat diagnosticul de sinuzita cronica maxilara stanga, frontala dreapta si etmoidala.va rog frumos sa-mi explicati ce inseamna asta si ce e de facut. precizez ca ea mai sufera si de o spondiloza cervicala care-i cam da dureri de cap.
0
26-05-2009, ora 14:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dureri de cap pot fi si de la sinuzita.. daca este una cronica.. cu puroi in sinus.
trebue sa vada un ORL.ist rezultatul la tomograf.
daca este asa cum scrie.. se impune o internare in clinica ORL.. !!!
0
26-05-2009, ora 14:37
kosty1972
Nu este medic/terapeut
kosty1972
multumsc mult pentru recomandari, dar asi dori sa intreb in ce ar consta tratamentul spre vindecare?
0
26-05-2009, ora 14:39
kosty1972
Nu este medic/terapeut
kosty1972
e necesar o punctie? ea nu prea ar vrea.
0
27-05-2009, ora 16:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un sinus plin cu puroi.. trebue eliberat.. si se face asta sau prin punctii sau prin operatie..
altfel acelpuroi nu ese de acolo... erodeaza treptat osul.. si pacientul este sortit la tratamente lunare..cu antibiotic.. la dureri zilnice de cap.. pana la un momentcand acel puroi rupe peretele osos si ajunge sub ochi sau in creer.. si atunci se ajunge la interventie chirurgicala de Urgenta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.