rinoplastie - nu pot respira normal pe nas

05-09-2009
leseflorina
Nu este medic/terapeut
leseflorina
Buna ziua! Ma numesc FLORINA si am suferit o interventie chirurgicala in aprilie 2008 RINOPLASTIE.De aproximativ 2 saptamani nu mai pot respira pe nas am consultat un ORL si mi sa spus ca am nevoie de o noua interventie pentru a putea respira normal.Intrebarea mea este daca o sa pot respira normal fara o alta interventie chirurgicala si este posibil ca dupa o rinoplastie sa nu mai pot respira normal? Va multumesc !
12 comentarii
0
05-09-2009, ora 14:25
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
leseflorina si eu am facut operatie de rinoplastie si pana mai anul trecut nu am avut nicio problema cu respiratia, insa anul trecut m-am trezit ca nu mai pot respira, devenisem dependenta de spray-urile nasale, era singura modalitate sa pot trage aer pe nas normal, pana cand am deschis un subiect pe acest forum si un dr m-a sfatuit sa folosesc Colargol.Dupa acest tratament respir normal si de luni bune nu am mai apelat la spray-uri nasale!Nu stiu daca are vreo legatura operatia de rinoplastie..Medicii la care fusesem inainte, mi-au spus ca am rinita cronica hipertrofica si ca daca am trecut printr-o operatie, a doua nu mai este indicata!Eu zic sa incerci prima data cu Colargol!Pt mai multe detalii, poti da un click pe id-ul meu si citeste la subiectul deschis de mine, catre dl.dr.fvaleriu!!Il poti intreba chiar pe dl.dr, pt ca te va ajuta cu siguranta!!
Numai bine!
0
05-09-2009, ora 15:10
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Daca obstructia respiratorie se datoreaza unei rinite sau unei hipertrofii turbionare (cornete) atunci se poate trata medicamentos sau printr-o interventie minim invaziva.
Daca este vorba despre un deficit de valva nazala interna sau despre o deviatie secundara de sept, atunci va trebui sa va reoperati.
In mod normal dupa o rinoplastie estetica ar trebuie sa respirati mai bine, fara sa apara obstructii in timp.
0
05-09-2009, ora 18:32
leseflorina
Nu este medic/terapeut
leseflorina
Va multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra! Medicul ORL care m-a consultat a spus ca este vorba de inchiderea cornetelor in timpul operatiei estetice si ma asigurat ca nu se poate trata medicamentos numai prin interventie din nou dar de valva nazala a spus ca este bine.Dumneavoastra ce ma sfatuiti sa fac? Va multumesc !
0
06-09-2009, ora 05:20
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
In mod normal cornetele nu se pot inchide in urma unei rinoplastii. Daca aveti o hipertrofie turbionara, indiferent de cauza, aceasta se excizeaza direct prin nari, cu anestezie locala, fara a necesita o interventie de genul rinoplastiei.
0
06-09-2009, ora 10:35
leseflorina
Nu este medic/terapeut
leseflorina
Va multumesc ! O sa tin cont de raspunsul dumneavoastra! Dar sincer nu stiu ce o sa fac.Va multumesc!
0
06-09-2009, ora 10:49
leseflorina
Nu este medic/terapeut
leseflorina
Am inca o intrebare o pacienta cu interventie de rinoplastie mi-a recomandat CORALGOL ati putea sa-mi spune-ti mai multe despre acest medicament sau ce este de fapt. Va multumesc!
0
30-10-2009, ora 13:55
Adinaqwert
Nu este medic/terapeut
Adinaqwert
Sunt programata pentru rinoplastie peste 10 zile, astazi mi-am luat rezultatele la analize si la tampon nazal mi-a iesit ca am stafilococ auriu (in rest toate analizele sunt bune), am inceput sa iau antibiotice pt 5 zile oxacilina si sa fac injectii gentamicin. As vrea sa stiu daca tratamentul influenteaza cumva operatia sau anestezia. Sper sa-mi puteti raspunde, multumesc!
0
23-01-2010, ora 23:46
biam
Nu este medic/terapeut
biam
Buna! Zilele trecute am iesit din spital dupa o interventie mixta -deviatie sept si rinoplastie - Imi puteti spune, va rog, cum ar trebui curatat nasul pentru a elimina crustele de sange acumulate la baza?
Este necesar sa merg la spital pt curatare? Serul fiziologic este daunator daca folosesc local?
multumesc.
0
02-04-2010, ora 22:19
andreiutsa
Nu este medic/terapeut
andreiutsa
buna seara ! ma numesc Enache Andreea si am 14 ani fak 15 in mai.. as dori si eu un sfat in legatura cu rinoplastia.. in urma cu 2 ani nasul a inceput sa imi creasca treptat si acum la varsta asta deja se observa k este mare si sunt foarte complexata de acest lucru.. stiu k la varsta mea nu se pot face operatii estetice dar ma gandeam si eu poate la 16 ani cu acordul parintilor bineinteles as putea.. si as vrea sa stiu cat mai multe.am citit si pe net si m'am informat..aa si inca ceva o data cu trecerea timpului exista sansa sa mi se mai modeleze fata in asa fel inkat sa nu se mai observe k nasul este mare ?? multumesc mult de tot si astept un raspuns !! o seara buna
0
14-04-2010, ora 01:31
davidjay25
Nu este medic/terapeut
davidjay25
Buna Seara

Am fost operat acum circa 6 luni (rinoplastie secundara ) si nasul este inca foarte umflat la varf - vine prea mult in jos din cauza umflaturii.Mentionez ca este a 3 - a operatie primele 2 fiind facute pentru deviatie de sept si nereusite.Doresc sa va intreb daca este posibil sa se mai desumfle.Multumesc
0
08-01-2012, ora 19:55
ionmg
Nu este medic/terapeut
ionmg
pt david jay. zi mi si mie te rog daca ti s-a mai dezumflat nasul dupa 6 luni in aceeasi situatie sunt si io si numai stiu ce sa fac.ms mult si sper ca ti ai revenit
0
19-09-2018, ora 09:17
v.bianca
Nu este medic/terapeut
v.bianca
buna fetelor! alaltaieri mi am operat nasul. nu am vanatai pe fata, insa am una f mare pe interiorul buzei de sus, iar buza este fff umflata. a mai patit cineva asa ceva? cum ati rezolvat? pls, helpppp!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: