Ruptura de sinus

08-05-2016
George83
Nu este medic/terapeut
George83
Menționez ca sunt plecat din tara de 2 luni și acum doua nopți mai exact vineri pe 05 mai 2016 în drum spre casa un individ m-a lovit cu pumnul în pometul stâng. Sâmbăta văzând ca gluma se îngroașă la amiaza când m-am trezit am pus gheata, spre seara am fost la un spital local unde mi-au făcut o radiografie și cum rezultatul nu a fost concludent m-au trimis la un alt spital pt CT. După efectuarea examenului CT mi-au spus ca sunt nu mi-am rupt nici un os al fetei dar am ruptura de sinus. Sfat sa nu-mi suflu nasul (căci de aia m-am umflat atât cu aer intre țesuturi) tratament - nimic, planuri... un control peste 7 zile de la trauma, ei nu abordează aceste cazuri chirurgical... Sec... Va rog frumos sa ma ajutați cu sfaturi,
1 Ce tratament medicamentos se impune.
2 procentual cat este recuperabil, cum, și cat timp!
3 Ce așteptări sa am în viitor, cum poate schimba aceasta trauma viata mea de acum înainte. Va mulțumesc anticipat de sfaturi!
4 comentarii
0
08-05-2016, ora 20:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 daca se infecteaza..se impune antibotic..daca NU e suficient antiinflamator
2. in 3 saptamani se inchide fractura...
3 fara urmari
0
09-05-2016, ora 12:50
George83
Nu este medic/terapeut
George83
Va mulțumesc frumos pentru informații, am decât Voltaren și diclotard pe care le am luat preventiv cu mine și pe care am început sa iau cate 2 comprimate de Voltaren pe zi. Ar trebui sa continui sa mai iau? Pentru cat timp?
0
09-05-2016, ora 21:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pana dispare durerea
0
09-05-2016, ora 23:53
George83
Nu este medic/terapeut
George83
Va mulțumesc frumos pentru ajutor, Dumnezeu sa va ocrotească, numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: