Ruptura de tendon Ahile

10-06-2013
biabia65
Nu este medic/terapeut
biabia65
Buna ziua, am o problema: sotul meu a fost operat cu o ruptura spontana de tendon Ahile, in urma cu 8 saptamani ! De o saptamana a inceput kinetoterapia si sunt ingrijorata deoarece apare o tumefiere edematoasa, difuza si accentuata, atat la nivelul piciorului cat si la nivelul gambei. Dimineata, dupa repausul nocturn edemul este un pic mai retras, dar comparat cu celalalt picior, este evidenta aceasta tumefiere care nu se reduce deloc ! Este o reactie firesca dupa o interventie pe picior ?
7 comentarii
0
11-06-2013, ora 15:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este o reactie absolut normala dupa o asemenea interventie si nu trebuie sa va ingrijoreze foarte mull.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
21-07-2013, ora 19:43
alexpopa99
Nu este medic/terapeut
alexpopa99
Buna seara.Am fost operat de ruptura tendon achile acum 6saptamani si de 3zile nu mai am gheata gipsata.Am inceput sa calc pe picior cu sprijin pe carje.Daca las greutatea mai mult pe piciorul operat simt o durere ascutita in zona gleznei in fata maleolei interioare. Aceasta durere este posibil sa fie datorita imobilizari indelungate a gleznei?Deasemenea in zona gleznei este mai umflat si piciorul se inroseste când stau cu el in jos.Ce imi sugerati?multumesc
0
22-07-2013, ora 19:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In acest stadiu exista tulburari vasomotorii firesti, precum cele mentionate. Vor fi gestionate prin compresie elastica si prin limitarea drastica a pozitiei declive (adica, trebuie sa mentineti cat mai mult pozitia ridicata a membrului pelvin).
Kineto-terapia specifica este foarte utila, as spune chiar obligatorie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
29-07-2013, ora 16:57
liszi
Nu este medic/terapeut
liszi
Buna ziua! In timpul unei partide de fotbal am avut o ruptura la tendonul lui Achile la piciorul stang. Nu am mers inca la medic si as dori sa va intreb care sunt riscurile? Am luat antiinflamatoare, am facut frectii cu Voltaren, crema rosie de la Aloe Vera si atunci cand era cazul si cu Lioton gel. Au trecut incet... 3 saptamani, dar ma ingrijoreaza faptul ca simt parca un nodul mare pe gamba si daca calc pe picior peste zii, seara este foarte umflat. Daca stau peste zi in pat in 2 zile aproximativ, mi se desumfla si glezna, dar nodul acela din spate nu dispare. oare va fi necesara o interventie chirurgicala? Daca voi face un ecograf se va putea vedea ce este acolo sau ce alte investigatii vor trebui facute sau se va reface de la sine dupa cateva luni? Va multumesc anticipat!
0
29-07-2013, ora 17:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ruptura tendonului calcaneean (arhaic, ""achilean"") reprezinta o urgenta chirurgicala relativa si presupune interventie chirurgicala in peste 99% din cazuri, ca o garantie a unei bune cicatrizari.
O ruptura a acestui tendon este incompatibila cu mersul sau cu o viata normala si nu se poate vindeca fara interventie chirurgicala (se poate discuta imobilizarea gipsata sau in orteza timp de 2 luni, insa numai la persoana varstnice sau cu contraindicatii pentru interventie chirurgicala).
Nu este necesara o echografie, ci numai un examen clinic corect (diagnosticul este extrem de simplu).
Problema reala este reprezentata de intarzierea majora actuala, care face interventia mult mai dificila decat in etapa initiala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
29-07-2013, ora 18:02
liszi
Nu este medic/terapeut
liszi
Va multumesc pentru raspuns inca odata, si totodata va rog sa-mi spuneti ce medic sa consultam? Un chirurg sau un ortoped? Sa inteleg ca, degeaba astept sa se vindece de la sine, pentru ca nu se va intampla acest lucru la 46 de ani?
Va multumesc!
0
29-07-2013, ora 18:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Asa dupa cum va precizam, este total lipsit de logica sa asteptati """sa se vindece de la sine"""", sansele fiind ZERO.
Trebuie sa va adresati fie unui ortoped cu mare experienta in domeniul reconstructiei leziunilor neglijate ale tendonului calcaneean, fie unui plastician cu experienta in domeniu (interventia este destul de dificila, necesitand o plastie importanta, datorita retractiei capetelor tendonului in cele 3 saptamani cat ati neglijat leziunea).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tendinita ahiliana (leziunea la tendonul lui Ahile) - primul ajutor
  •