Saliva vâscoasă

20-06-2018
Mihai134
Nu este medic/terapeut
Mihai134
Buna ziua. Ma confrunt cu o problema medicală foarte deranjanta. In urma cu 7 ani am avut o dieta foarte nesănătoasă. Mâncam dulciuri si beam sucuri in prostie. Aveam perioade in care mâncam o singura data pe zi (mâncare) pentru ca nu îmi era foame datorită dulciurilor. Cu timpul am dezvoltat Candida Albicans care mi-a ieșit la un exudat. Problema care ma macină acum este ca am saliva foarte vâscoasă la baza limbii si miroase f urat (acru).Precizez ca ma spăl pe Dinți si limba inclusiv cu bicarbonat de sodiu si sare de mare + apa de gura însă degeaba, respirația neplăcuta este ameliorata însă nu dispare. In urma cu aproximativ o săptămâna mi-am făcut o serie de analize printre care si un exudat in care nu a ieșit nimic, cele de sânge fiind aproape in regula (doctorul mi-a spus ca am imunitatea puțin scăzută). După fiecare masa simt limba încărcată. Am încercat o dieta naturista bazată legume si fructe însă nu ma pot tine de ea pentru ca nu suport aceste alimente (de mic) si mi se face greață.
*Am renunțat de tot la tot ce înseamnă suc din comerț iar dulciuri mănânc ocazional.
2 comentarii
0
20-06-2018, ora 22:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci consult la gastrologie, acolo e cauza problemelor
inveti sa te hidratezi corect.. ca sa fluidifici saliva
poate e cazul de consult la stomatolog si ORL
0
21-06-2018, ora 15:33
Mihai134
Nu este medic/terapeut
Mihai134
In primul rand va multumesc pentru un raspuns asa rapid. De aproximativ 2 ani am inceput sa beau cel putin 2.5l de apa plata pe zi. Medicul a avut aceeasi parere cu dumneavoastra, mi-a spus ca desi beau destula apa o si elimin in cantitati mari. Cat despre stomatologie, nu am nici o problema, am discutat si cu medicul de acolo si mi-a spus ca nu se pricepe la probleme de genul. Voi incerca la gastrologie. Va multumesc inca o data.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Candidoza pe limbă - cum o recunoști și tratezi
  • Tratarea candidozei (infecția cu Candida albicans)
  •