sangerare dupa orgasm
Buna ziua! am observat de o luna incoace ca sangerez dupa ce am orgasm (nu sangerez excesiv).PIau pilule contraceptive novynette.posibil sa le administrez gresit si in consecinta sa am aceste urmari?sau sa fie vb de o rana pe col?
mentionez ca in urma cu 2 zile, m-am trezit sangerand (si asta tot in urma unui orgasm) si sangerarea asta s-a transformat intr-o menstra care ma tine si acum...sangerez f f mult...
Va rog sa imi raspunda cineva care stie despre ce e vorba :( Va multumesc!
mentionez ca in urma cu 2 zile, m-am trezit sangerand (si asta tot in urma unui orgasm) si sangerarea asta s-a transformat intr-o menstra care ma tine si acum...sangerez f f mult...
Va rog sa imi raspunda cineva care stie despre ce e vorba :( Va multumesc!
6 comentarii
1. Pot fi într-adevăr leziuni ale colului, vaginului care să duc la sângerări
2. se poate ca neluând la aceeaşi oră pastilele să mai existe mici sângerări, mai ales dacă sunteţi în primele 3 luni de la începerea administrării contraceptivelor
3. se poate ca pastilele pe care le luaţi să nu fie cele potrivite pentru dvs- mai ales dacă nu le-aţi luat în urma consultului medical sau recomandării medicului- caz în care trebuie să consultaţi medicul, pentru analize şi prescrierea altor pastile
Oricum trbeuie consultat medicul ginecolog pentru a nu fi vreo problemă care să ducă la sângerare
2. se poate ca neluând la aceeaşi oră pastilele să mai existe mici sângerări, mai ales dacă sunteţi în primele 3 luni de la începerea administrării contraceptivelor
3. se poate ca pastilele pe care le luaţi să nu fie cele potrivite pentru dvs- mai ales dacă nu le-aţi luat în urma consultului medical sau recomandării medicului- caz în care trebuie să consultaţi medicul, pentru analize şi prescrierea altor pastile
Oricum trbeuie consultat medicul ginecolog pentru a nu fi vreo problemă care să ducă la sângerare
pilule mi-au fost date la planningul familial in urma consultului.si le iau de mai bine de 3 ani, dar pana acum nu am patit asa!:(
dar pauză aţi făcut să daţi timp organismului să şi revină? ar trebui oricum un consult ginecologic din când în când
da am facut pauza..de 8 zile...uneori nu am facut pauza decat dupa 2-3 folii din anumite motive! eroziunea cervicala e grava?
Eu ma refer la pauza de 2-3 luni pe an pentru a putea organismul să şi recapete funcţiile- poate acesta este motivul pentru care acum nu le mai suportaţi, corpul încearcă să şi revină la funcţia lui normală. Ar trebui să faceţi 2-3 luni pauză, să mergeţi la medic ginecolog pentru consult- pentru a vedea starea colului şi a vă da tratament. Există tratamente diverse, ovule, pastile etc şi nu e cazul să vă ingrijoraţi, doar mergeţi la medic. (pt eroziune la fel se pot trata)
nu nu am facut pauza de 2-3 luni...multumesc pt sfaturi!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 6marvelon 28 - am uitat o pastila
- 5ovare polichistice, acnee deosebit de urata.. recomandare anticonceptionale
- 3de cate contacte sexuale as avea, sunt protejata tot timpul...
- 9Cand isi fac efectul anticonceptionalele?
- 3Novynette de cinci ani.. cati ani de acum incolo pot sa mai iau?
- 7marvelon 28...indoieli
- 3administrare anticonceptionale, prezevrativ rupt... eram protejata?
- 4Sarcina in timpul folosirii anticonceptionalelor
- 8daca nu iau pilula in ultima zi, ar fi vreo problema?
- 6Anticonceptionale cu aceeasi compozitie ca si Karissa
- 1Ce perioada pot folosii anticonceptionale fara intrerupere?
- 3anticonceptionale Meleva inainte de sarcina
- 3dupa cauterizare
- 4pauza la anticonceptionale... si reluarea lor
- 5Menstruatie de 2 ori pe luna!
- 8pauza anticonceptionale trebuie? pilula de a doua zi:D
- 0cum sa iau anticonceptionale?
- 0Mi-au curs cateva picaturi de sange si am luat anticonceptionale
- 0Infectie HPV 52, cervicita rana pe col
- 2Administrare greșita karissa 28
Mai multe informații despre: Rana pe col Administrarea contraceptivelor sangerarea in timpul actului sexual
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: