sangerari frecvente dupa cezariana

11-09-2010
magala roxana
Nu este medic/terapeut
magala roxana
am facut cezariana acum 7 luni si de 5 luni sangerez mai tot timpul, de obicei cand merg iau anticonceptionale, am luat marvelon 2 luni, am facut pauza 1 luna si apoi medicul mi-a recomandat yasmin le iau de doua luni dar inca sangerez.
Este normal?
4 comentarii
0
22-10-2010, ora 17:45
balaioara
Nu este medic/terapeut
balaioara
Administrarea anticonceptionalelor provoaca foarte des spotting in primele trei luni de administrare, sub forma unor mici sangerari maronii/roz/chiar rosii. Am inteles ca ai luat doua luni anticonceptionale. Apoi o luna pazua. Acum iar anticonceptionale de doua luni... In momentul in care ai inceput sa iei alte anticonceptionale, organismul o va lua de la inceput cu procesul de adaptare la ele, din nou fiind posibil spottingul. In mod normal primele trei luni astepti sa treaca spottingul, daca dupa patru luni inca mai ai spotting, atunci discuti cu medicul care le-a prescris.
0
22-10-2010, ora 17:47
balaioara
Nu este medic/terapeut
balaioara
Luna de pauza de la anticonceptionale cum a fost? Ai mai avut sangerari?
0
01-11-2010, ora 14:37
magala roxana
Nu este medic/terapeut
magala roxana
am asteptat...au trecut 4 luni de cand iau anticonceptionale si tot sangerez si acum mai am si niste dureri abdominale foarte puternice.eu am facut cezariana pe 18 februarie 2010 si pe 21 iunie m-am operat a doua oara in Bucuresti la spitalul Militar de granulom de fir facut din cauza prinei operatii si din cauza inconstientei medicului care m-a operat prima data...operatia arata foarte urat si acum dupa 5 luni de la a 2-a operatie.Acum iau antibiotic ciprofoxacin 10 zile pt ca am facut un eco si mi s-a spus ca am o puternica infectie vaginala iar puroiul mi s-a intarit undeva mai jos de ombilic si este ca un nodul, iar apoi o sa merg cel mai probabil sa imi fac o colposcopie sa vad daca am rana pe col...ms mult pt raspuns
0
01-11-2010, ora 16:44
magala roxana
Nu este medic/terapeut
magala roxana
As dori si parerea unui medic daca se poate...multumesc anticipat)))
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Spotting - sangerarile intermenstruale
  • Sangerarea in timpul actului sexual
  • Alăptarea după cezariană
  • Cezariana a fost asociată cu o creștere a cazurilor de avort și sarcină ectopică
  • Copiii născuți prin cezariană pot prezenta un risc mai ridicat de obezitate
  • Numărul tot mai ridicat de cezariene ar putea avea impact asupra evoluției
  • Secreții (scurgeri) vaginale albicioase - normale sau nu?
  • Cezariana nu afectează calitatea vieții sexuale
  •