Sarcina ? Ajutor

15-08-2020
Larisa200
Nu este medic/terapeut
Larisa200
Am o problema. Am avut un contact sexual neprotejat, iar el nu a fost sigur pe el. Spune ca ar fi scapat o picatura. Am mers si am luat de la farmacie la un interval de maxim 2 ore de la accident Postinor 2. Am luat imediat prima pastila in jur de ora 5 dupa amiaza apoi a doua pastila din cutie la 5 dimineata, interval de 12 ore. Mentionez ca am ciclul regulat de 28-29 de zile iar accidentul s-a intamplat in a 18- a zi a ciclului menstrual. Mai sunt sanse sa raman insarcinata daca am administrat corect cele 2 pastile ? Va rog frumos, sunt foarte panicata.
4 comentarii
0
18-08-2020, ora 20:07
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

exista posibilitatea sa ramaneti insarcinata si cu pilula de a doua zi; va recomandam sa gasiti impreuna cu medicul dvs. o solutie de contraceptie pe termen lung,

O zi buna,
Clinica Marie Stopes International Romania
0
19-08-2020, ora 07:45
Larisa200
Nu este medic/terapeut
Larisa200
Sansele sunt mici ? Avand in vedere ca am luat corespunzator cele 2 pastile ? Mentionez ca nu am reactii adverse, doar urina s-a schimbat la culoare la 5 zile de la administrarea ultimei pastile. Este inchisa la culoare.
0
19-08-2020, ora 17:48
Larisa200
Nu este medic/terapeut
Larisa200
Astazi mi-a aparut o sangerare cu dureri groaznice de burta exact ca la menstruatie. Mentionez ca aveam aceste dureri si inainte. Au trecut 5 zile de la asministrarea pastilelor. Credeti ca este ok ? Mai sunt sanse sa fi ramas insarcinata ?
0
20-08-2020, ora 07:29
Larisa200
Nu este medic/terapeut
Larisa200
Am observat ca nu este doar o simpla sangerare si menstruatia propriu-zisă cu durerile specifice si in cantitate mare. Mai sunt sanse sa fie o sarcina?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul