scaderea auzului la copil 5 ani

13-01-2014
Anna75
Nu este medic/terapeut
Anna75
buna ziua. Copilul de 5 ani da semne ca nu aude prea bine...aproape de fiecare data cand il intreb sau ii spun ceva, ma intreaba 'ce ai spus?', sau il vad ca e nedumerit...sau uneori intelege cu totul altceva din ceea ce ii spun (ultimul cuvant din propozitie). Poate e si putin neatent, dar in mod sigur are si auzul slabit. In cursul anului trecut (ianuarie - martie si octombrie - decembrie) a avut mai multe episoade de otita...externa sau medie, nesupurata, ca urmare a racelilor si mai ales a nasului infundat si mucios. Dintre toate episoadele de otita, doar de 2 ori a luat zinnat, in rest otocalm, vibrocil, aerius, inhalatii cu dexa...(nu mai stiu cum se chema), ibalgin (cam mult,...si cu ocazia otitelor, si cand a avut bronsita, rosu in gat), si odata i-am dat ottis. Ultima data cand s-a vaitat de ureche, am fost la ORL si cum nu s-a vazut nimic in neregula la timpan, medicul mi-a propus sa-i faca spalaturi, poate are dop. Nu a reusit prea bine, copilul plangea si nu prea statea, asistentei fiindu-i tema asa insiste, asa ca in tavita nu a iesit nimic. AS vrea sa va intreb, la aceasta varsta, se poate verifica auzul, si in ce consta o astfel de verificare? O sa merg la ORL pt un astfel de consult, si as vrea sa stiu la ce sa ne asteptam. De cand cu spalatura la urechi, nu prea mai vrea sa auda sa mergem pe acolo. Sper ca in cazul in care chiar e o problema, sa fie ceva reversibil. MUltumesc.
3 comentarii
0
13-01-2014, ora 13:08
Claudia123456
Nu este medic/terapeut
Claudia123456
Trebuie sa mergeti cu copilul la medicul orl si sa-i faceti o audiograma, de asemeni trebuie sa ii vada nasul si gatul
0
13-01-2014, ora 17:49
cpetre
Nu este medic/terapeut
cpetre
buna ziua, multumesc de indrumare, dar mergem la orl-ist de la prima durere de urechi, adica de acum 2 luni si jumatate. Mergem de 2 ori pe saptamana, insa ultima data orlistul a spus ca nu stie ce sa ii mai faca pt a scapa de lichidul din ureche si singura posibilitate este sa ii scot polipii la un spital de copii de stat...nu sunt convinsa insa ca:
- este ok sa ii scot polipii la o varsta asa de mica,
- aceasta este singura posibilitate
- polipii se pot scoate in prezenta acestor bacterii
0
13-01-2014, ora 18:11
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna seara !

Polipii pot fi influentati pozitiv si natural (in sensul reducerii, cel putin, a dimensiunilor lor) prin
tratament homeopat. Acest tratament poate fi prescris in urma unei consultatii speciale, efectuate de
un medic homeopat sau cu competenta in homeopatie.
Cu respect,

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: