Schizofrenie!

16-01-2011
hbo2011
Nu este medic/terapeut
hbo2011
Buna ! am citit articolul legat de schizofrenie-semne si simptome..si vreau sa zic ca'l regasesc pe cumnatul meu in toate randurile articolului.Nu credeam ca poate fi asa grav dar pe zi ce trece mai rau este..familia nu prea vrea sa accepte faptul ca el chiar are o problema...se cnfrunta cu problema asta de ani d zile...dar el are crizele astea cateva lni pe an si dupa se linisteste...tocmai d aceea ei tot asteapta ca si acum sa se linisteasca...dar el deja a inceput sa fie si violent si sa fie mai de neinteles in fiecare zi,..se baga in toate prostiile posibile si considera ca el chiar are dreptate si restul habar nu au de ei...mai demult a fost internat dar nu l'au putut tine mult deoarece se automutila aclo in spital...si vreau sa zic ca si acum isi acuza parintii pt ca i'au facut asta...el nu accepta ca are probleme asa grave doar ca e putin diferit fatza d restul.Ce sa zic...povestea este crunta..se ia de mine..si de toata lumea din orice..si pt ca respiram..nimic nu'i convine..efectiv nu stiu cum sa ma port cu el cand ma intalnesc..vreau neaparat ca la acest mesaj al meu disperat sa primesc un raspuns...de la medici sau de la pers care s'au mai confruntat cu asta..si sa'mi spuna ce sa fac?!?! cum sa ma port?!?!? cum sa sfatuiesc si familia..eu v'am explicat in mare..dar situatia este mult ma grava d atat! va rog..astept informatii.multumesc
17 comentarii
0
16-01-2011, ora 23:04
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Buna seara...

Nu va dau decat aceste doua citate:
_
"Studii epidemiologice dovedesc o strînsă corelaţie între aportul de grîu şi incidenţa schizofreniei."
_


http://findarticles.com/p/articles/mi_m0FDL/is_1_13/ai_n17212624/?tag=content;col1
-
Tot mai multe dovezi sugereaza ca abordarile naturopate in ce priveste schizofrenia, tulburarea bipolara si depresia severa necesita mai multa consideratie si cercetare suplimentara.
Cautarea unor cauze anatomice pentru schizofrenie, a generat un volum de informatie enorm, aproape nedigerabil. Nu a fost gasita vreo anomalie genetica comuna, morfologică sau microscopica, care să fie la fel necesară sau suficienta pentru diagnostic (excepţie făcînd dezvoltarea ventriculara, o constatare nespecifica).
Aceasta a condus pe multi la concluzia ca schizofrenia are de-a face mai putin cu factorii genetici sau anatomici si mai mult cu factorii nutritionali si de mediu. Relatia alimentatie - boala psihica, este prima in lista subiectelor disputate, raportat la paradigma bolilor psihice in medicina clasica.
_
0
19-01-2011, ora 00:22
hbo2011
Nu este medic/terapeut
hbo2011
sincer...nu stiu dak m'ar interesa atat de mult cauzele...cat cum sa gasesc o rezolvare din asta!!!!
0
19-01-2011, ora 09:44
Aradd
Nu este medic/terapeut
Aradd
buna ziua

am in familie o persoana de 54 ani, care de un an de zile ne dispera, adica are fixuri cu mersul la toaleata cu dureri diverse, vorbit singur, face pe el, etc
a facut profesionala la carei la ajutatoare dupa care a muncit 20 ani iar acum nu mai stiou ce sa fac cu el

oare nu as putea sa il pensionez?
0
06-03-2011, ora 07:17
mihai023
Nu este medic/terapeut
mihai023
sunt diagnosticat cu tulburare zchizo-afectiva!merg in fiecare luna la psihiatru!urmez tratament cu solian, romparkin si anxiar!am si dislipidemie!puteti sa imi sugerati ce sa fac!va multumesc anticipat!
0
17-06-2011, ora 14:18
anamaria123
Nu este medic/terapeut
anamaria123
buna!ma numesc ana, am 22 ani si cred k am un inceput de schizofrenie...nuj cand a inceput totul dar acum simt k pur si simplu o iau razna...acum 8 luni de zile mi-am facut un prieten, treceam printr-o perioada f proasta si nu aveam chef de prietenii sau ceva de genul dar tutusi am continuat chiar daca nu ma atragea nimik la el, eram impreuna din lipsa de ocupatzie, nimik serios...pe timpul acela consumam niste prafuri legale, nu ma interesa de nimeni ji de nimik cu atat mai putzin de el, pana sa afle am stat o saptamana drogata fara sa dorm vorbeam cand si cand cu el si atunci ii vorbeam urat fara nikiun motiv, dupa acea saptamana i-am spus ce s-a intamplat si a crezut k a fost o chestie de moment si k n-am sa mai fac acelasi lucru am crezut si eu dar nu a fost delok asa...dupa cateva zile am inceput din nou fara sa stie el, nu-i raspundeam la telefon nu mai vorbeam cu el desi el ma cauta tot timpul imi spunea k ma iubeste k vrea sa ma vada iar eu nimik, bn ne mai intalneam din cand in cand si eram foarte distanta ji nepasatoare nu credeam nimik din ceea ce-mi spunea, la un momendat i-am spus =uite eu ma droghez asta vreau sa fac nu are rost sa mai contunuam cu reelatzia asta, nu vreeau sa te fac sa suferi, e mai bn asa=dar cu toate astea el nu a vrut ssa se desparta de mine din contra imi spunea k o sa ma ajute k ma accepta oricum as fi...i-am zis =bn dar sa nu-mi reprosezi nikiodata nimik pt k tu ai acceptat situatzia asta= si am contunuat cu nebuniile mele, ma suna eram in club drogata ii spuneam sa ma lase in pace k nu am timp de el iar el insista pana venea akolo ma vedea se uita la mine, nu zikea nimik, pleca inapoi akasa si se intorcea dimineatza sa ma ia pt k imi era f rau...aveam momente in care constientizam ce-i fac si k nu merita nimik din toate astea si incepeam sa plang sa ma simt vinovata sa-l rog sa ma lase in pace ca relatia asta nu are nikiun viitor, ii spuneam =tu crezi k prietenii tai nu vad ca ma droghez?poate ei acm rad de tine k esti cu mine, k sunt o drogata=mereu ini spunea k nu-l intereseaza ce spun prietenii lui, imi parea f rau de el dar nu vroia sa stea departe de mine...si am tinut-o asa 2 luni de zile, la un momendat credeam k ma vorbeste de rau la prietenii lui, k se preface ca.l intereseaza de mine, k isi bate jok de mine ji mereu ii reproseam cate ceva desi el nu facea nimik, credeam k e imposibil k cineva sa accepte atat de multe chestii fara sa aibe un interes ascuns.A venit si revelinul, l=am facut singura in camera de la camin, drogata normal cu toate ca el s-a rugat de mine 2 saptamani sa merg cu el la munte si nu am vrut, seara aia a fost fatala pt mine, stia ca sunt singura si statea numai cu telefonul in mana ore intregi numai sa nu ma simt singura, sa-mi spuna k isi dorea sa fim amndoi akolo...a fost un sok puternit pt k in sufletul meu stiam k ma iubeste, toata lumea imi spunea asta, stiam k o sa-l distrug, stiam k o sa pierd singura persoana care ma iubeste cu adevarat si k intr-o zi am sa regret...Din noaptea aia am zis =STOP, de acm in colo n ma mai droghez!=si asa am facut, de 6 luni nu m-am mai atins de nimik si niki nu vreau...regret m ce am facut...

Am ajuns sa-l iubesc...
Toate problemele mele cu drogurile au trecut dar au ramas halucinatiile care vin si trec...de exemplu, chiar cred k toata lumea e impotriva mea, simt ca nu mai am prieteni, pprefer sa stau si gura decat sa stau cu persoane care nu ma suporta sau stau din interes langa mine, oricine s-ar apropia de mine cred k are un interes ascuns de face lucrul asta...Aseara am fost la prietenul meu, cu care am o relatzie de 8 luni ce-i drept am fost despartzitzi o luna pt k o luasem razna in banuiam mereu si daca se ducea pana la scara eu credeam k se intalnesste ku vre-o fata, mereu mereu ii spuneam akeleasi lucruri ji ne certam f tare el incerca sa-mi explice mereu k nu e ceea ce cred eu, pana cand s-a despartzit de mine pt k nu mai putea, imi spunea k ma iubeste dar nu mai poate continua asa...in luna asta am suferit fm stiam ca e vina mea, i-am promis k o sa ma schimb k o sa termin cu banuielile mele cu verificarile mele, pana la urma mi-a sp k ma iubeste prea mult si isi doreste sa fie cu mine dar sa termin cu isteriile...Doua saptamani a fost frumos, n-am avut probleme a fost perfect dar de 3 zile am luat-o iar razna...verificari peste vrerificari, tot felul de scenarii in cap fara motiv, absolut fara motiv.simt k il pierd din crizelor mele si scenariilor mele din cap, daca imi spune =nu am niki-o treaba cu fata aia=eu stau si ma gandesc da nu are treaba cu ea dar poate are cu alta, orice cuvant il analizez pe toate partzile si il intzeleg cum vreau eu nu cum trebuie.nu e vorba numai de el si de persoanele din jurul meu banuiesc pe toata lumea ca vrea sa-mi faca rau, incep si vorbesc singura si imi fac scenarii simt k nu mai suport.aseara m-am intalnit cu prietena mea, singura mea prietena pt k nu mai vb cu nimeni inafara de ea ji i-am povestit cm ma port cu prietenul meu dar m-a surprins spunandu-mi k asa ma port cu toata lumea de la un timp, k sunt nervoasa k interpretez gresit tot ce m-i se spune ji k ar putea fi semne ale schizofreniei ji asta ma sperie si mai taree pt k tatal meu este internat la un spitaln dee boli mentale si nu ar fi exclus sa am si eu ceva.va rog ajutatzi=ma nu stiu ce sa fac, sunt disperata am ramas decat cu prietenul meu p care o sa-l pierd din cauza nebuniei mele ji cu fata asta cu care stau in casa in rest nu mai vorbesc cu nimeni, nu ma suna nimeni ji daca ma suna cineva nu raspund...ce sa fac?mi-e frica sa nu raman singura de tot...
0
18-06-2011, ora 15:51
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@anamaria: Du-te cat de repede la un psihiatru si povesteste-i toate gandurile astea ale tale pe care le-ai impartasit cu noi. Cu cat iei mai curand un tratament, cu atat mai bine, altfel risti ca problemele tale sa se agraveze. Deja modul tau de gandire (paranoia ta) este destul de accentuata. O sa ti se prescrie niste pastilute pe care va trebui sa le iei pentru cat timp iti va spune medicul psihiatru. O sa vezi ca incet incet gandurile astea o sa iti dispara. Si nu care cumva sa te mai reapuci de droguri sau ce luai tu ca sigur nu scapi sanatoasa psihic in urma consumului de asa ceva.
0
18-06-2011, ora 16:04
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
anamaria123

vezi si ce zice omul asta aici, click pe CC pentru traducere

http://www.youtube.com/watch?v=eG-tKUIscEg
0
30-07-2011, ora 09:05
Tinka
Nu este medic/terapeut
Tinka
Buna, de curand am aflat si eu ca prietenul meu sufera de aceasta boala acum este in spital dar si-a revenit eu nu l-am cunoscut bolnav defapt chiar si membrii familiei lui au crezut ca boala a disparaut, boala o are de vreo 5 ani si de 2 ori a clacat, acum a cazut in treia criza dupa mult timp, nu stiu cu ce l-as putea ajuta dat fiind ca el de atata timp a putut sa-si stapaneasca boala atat de bine, de curand a decedat si mama lui, inteleg de ce boala a revenit, el gandeste prea mult.se consuma prea mult cand are vreo durere sufleteasca, ar putea avea o viata normala daca ar urma permanent un tratament?s-au cum as putea sa-l tin sub control?, deoarece el se manifestat destul de violent si uneori mi-e teama ca nu as putea face fata daca i-as ramane alaturi, desii asta imi doresc
0
11-11-2011, ora 22:55
INCREDERE
Nu este medic/terapeut
INCREDERE
Bun gasit !

observ ca din iulie aceasta pagina nu a mai primit nici un mesaj nou; ma intreb de ce, dat fiindca subiectul este de interes general, desi multi o ascund.

in seara aceasta am dat peste mesajul Anei. Sunt doritoare sa stiu in ce masura am putea sa te ajutam. Poti sa ne dai vesti despre tine?

Numai bine!
0
12-11-2011, ora 00:50
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
salut,

Omu asta ( Feldmar Andras) stie ceva -

( Eu va pot spune cu mana pe inima ca aceste cuvinte din Scriptura nu sunt scrise la intamplare; dar marea problema e in alta parte: oamenii nu cred. Oamneii nu mai cred unii in altii, in ei insisi si nici pe Dumnezeu nu-l mai cred; aici e de fapt boala sau nebunia ( alienarea):

13. Este vreunul printre voi in suferinta? Sa se roage! Este vreunul cu inima buna? Sa cante cantari de lauda!

14. Este vreunul printre voi bolnav? Sa cheme pe prezbiterii bisericii; si sa se roage pentru el, dupa ce-l vor unge cu untdelemn in Numele Domnului.

15. Rugaciunea facuta cu credinta va mantui pe cel bolnav, si Domnul il va insanatosi; si, daca a facut pacate, ii vor fi iertate.

16. MARTURISIRTI-VA unii altora pacatele si rugati-va unii pentru altii, CA SA FITI VINDECATI. Mare putere are rugaciunea fierbinte a celui neprihanit.

17. Ilie era un om supus acelorasi slabiciuni ca si noi; si s-a rugat cu staruinta sa nu ploua, si n-a plouat deloc in tara trei ani si sase luni.

18. Apoi s-a rugat din nou, si cerul a dat ploaie, si pamantul si-a dat rodul.

19. Fratilor, daca s-a ratacit vreunul dintre voi de la adevar, si-l intoarce un altul,

20. sa stiti ca cine intoarce pe un pacatos de la ratacirea caii lui, va mantui un suflet de la moarte si va acoperi o sumedenie de pacate. -- IACOV 5
...

Si inainte de aceste cuvinte scrie asa:
12. MAI PRESUS DE TOATE, fratii mei, sa nu va jurati nici pe cer, nici pe pamant, nici cu vreun altfel de juramant. Ci 'da' al vostru sa fie 'da', si 'nu' sa fie 'nu' ca sa nu cadeti sub judecata.
..

ce parere aveti ?
0
12-11-2011, ora 01:03
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Numai sa nu cadem in extrrema gresita, Feldmar aminteste aici despre samani. Ori Sfanta Biblie E O CARTE SFANTA. Cine doreste sa traiasca dupa regulile ei, trebuie sa se hotarasca a-si indrepta viata cu ajutorul lui Dumnezeu. Nu singuri, nu reusim, ci, prin sinceritate si hotarare, si cu ajutorul lui Dumnezeui vom reusi. In urma acestui lucru, implicit va veni si insanatosirea.
0
12-11-2011, ora 15:12
INCREDERE
Nu este medic/terapeut
INCREDERE
Bun gasit !

Feldmar Andras este un om deosebit. Se vede ca are in spate zeci de ani de experienta. Ma bucur sa vad oameni ca dansul. Multumesc si lui RICA VENTURIANO care a dat aceasta recomandare. Din pacate nu intalnesti in fiecare zi oameni care sa afirme ca numai teoriile pe care le-au parcurs in scoala au dreptate si ca exista adevar si in alta parte.

Interesanta si recomandarea lui Bleuciel. Dumnezeu cunoaste viata noastra, si poate sa ne ofere ajutorul sa iesim din intunericul bolii. Incurajez si eu sa ne intoarcem la El, si sa-i cerem mila sa pentru eliberarea noastra.

In orice caz, este IMPERATIV ajutorul de specialitate. Profit de aceasta ocazie, si va adresez o intrebare, dragi forumisti. EXISTA clinici particulare pt bolnavi, unde acestia pot fi vizitati de familie fara constrangerile pe care le avem in centrele de stat?

VA ASTEPT
0
12-11-2011, ora 15:26
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Bleuciel, te rog eu frumos, nu-ti mai crea atatea cont-uri diferite! Chiar nu este necesar, poti sa te exprimi cat vrei de pe un singur ID. Oricum se prinde toata lumea ca tot tu esti! Si tot tu esti cea banuitoare la adresa celorlalti, cum ca sunt mai multe persoane de pe Romedic. Pe bune, o sa creada lumea ca este ceva in neregula cu tine daca continui tot asa!
0
16-11-2011, ora 18:19
stie_tot
Nu este medic/terapeut
stie_tot
Am avut vreo 3-4 ani schizofrenie si plus sindromul aspergner si autism pana sa am schizofrenie...eram acceptat de toti la scoala...pana am luoat-o pe aratura cu marihoana. Atentie unii dctori spun ca esti slabit cu nervii, iar o doctorita foarte buna a spus clar ca am inceput de schizofrenie doc.psihiatru Colceriu.Dar pentru decizia finala am fost vazut de doc.prof.univ.Horia Ardelean...care mi-a pus intrebari ca daca citesc dar eu evitam sa spun cat de frica imi era la scoala si mi-a dat ceva tablete de intarire.Eu trbuia sa-i spun ca ma ajuta doar 10-15min...anafranilul.In fine medicina romaneasca nu pot acuza decat pe mine ca ma distram cum anafranilul ma intarea facandu-ma dintr-o bucata...
Eu sunt sub tratament stabilizat in Ungaria dupa ce am vrut sa ma sinucid ca simteam ca mi se intorceau plamanii pe dos..
Iau maximum de depakine pe ziua 3gr rivotril 2mg =astea relaxeaza nervii dar doar impreuna+la inceput am luat 45mg de aripiprazol...reducand dupa o vreme la 30 cei din Ungaria dar aici si-au batut joc doc.Belba la pavilionul 5 unde eram sub tratamentul ei, ca a zis ca a fost prin Belgia, Austria ca ma poate trata s.a.m.d.dar la sfarsit a zis langa patul meu :"doar nu se va aprinde foc".Si mi-am amintit de o ruda care nu mai avea vointa si s-a tratat in Ungaria, in Debrecen la 60km de Oradea deci nu departe mi-a spus doctorita ca boala e devina nu eu si ca ma poate vindeca asa incat daca ascut de dansa sa pot lua carnetul de sofer chiar in Ungaria.Acum sunt student la Horticultura la facultatea din Oradea.
Am spus prima data ca a avut 3-4 schizofrenie si ca m-am vindecat adica cum vindecat; da si apoi am cazut mai grav ca nu mai puteam respira.M-am vindecat mergand la sute de masluri, in oras, nu lipseam de la niciunul...dar minunea s-a petrecut la Lavra Pecersca din Kiev pur si simplu vedeam lucrurile ca ca devin usoare si eu nu aveam nimic cu nimeni, fiindca eram autist tip Marry Curry sau Einstein deoarece am fisura silviana...
+ca totul vedeam ca trec zidul mintii ca o persoana...dupa care am vazut miliarde de stele in cap de puterea unui bec.deci stiu prin aceste constatari ca eram sanatos si dintr-o bucata nu ca tata si toata starea asta de bine a durat destul de putin deoarece m-am speriat de tata si mi s-a rupt pieptul in doua pshihic si parca si fizic.
acuma doctoritza din Debrecen deoarece o cauta si din Covasna are cabinet in Oradea si cere un pret modest, ami ales ca 30%din bani i-a traducatoarea, fiindca d-, na doctor din Ungaria are si Dreptul terminat la ei si vreo 45-50ani, dar este super merge la toate congresele din lume posibile, pentrucazuri grave -* eu nu pun numic vreau doar ca voluntar sa ajut.
Pe mine m-a luat deoparte de mama si m-a intrebat daca ti s-a parut vreodata ca iti plac baietii, avand tulburare bipolara schizo-afectiva, si la raspunsul meu a marit doza la maxim de depakin sau orifil (valproat de sodiu) si au inceput la nebunie sa-mi placa fetele sa vorbesc cu ele sa ma uit la ele...


(*modificat de admin)
0
17-08-2012, ora 22:03
Name87
Nu este medic/terapeut
Name87
Buna !

Nu stiu daca "povestea mea" are legatura cu tema discutiilor, dar sper sa reusesc sa ma sfatuiti in vreun fel.
Am cunosc pe cineva in urma cu aproximativ 3 luni.Prima luna a fost ok, chiar EL era. Intr-o seara, eu am cazaut prada tentatiei... l-am inselat cu un tip pe care il cunoscusem in seara cu pricina, sex = inselat. Nu am mai pastrat legatura cu persoana respectica dupa, pt ca stiam ca nu am facut ceva ok. stiam ca l-am tradat, si incepusem sa regret inca de pe atunci...Problema cea mai grava a fost ca el stia tot timpul ce fac, unde eram, cu cine (asculta convorbirile mele telefonice, imi citea conversatiile de pe messenger, facebook, verifica mail-ul)... asa ca, in seara acea " a luat parte la...ce-am facut eu".Relatia a continuat dupa acest moment inca vreo 3 saptamani in care el era la fel de neschimbat, dimpotriva era mult mai ok.Pana cand.. intr-o seara a rabufnit si.. mi-a spus ca el stia de-atunci :(, astepta doar sa ii marturisesc eu.. nu credeam ca se poate intampla asta, desi stiam ca imi mai ascultase telefon etc.Ne-am mai intalnit de cateva ori dupa ce ne-am despartit, prezenta lui imi facea bine, dar a mea cred ca ii facea rau. timp in care am mai "dragoste", dar de fiecare data el suferea mai tare... si spunea ca regreta ca a facut-o...am incercat sa fim prieteni..amici, dar nu am putut eu, nu pot sa il vad nici acum ca pe-un prieten, inca mai am sentimente pt el si vreau sa mai lupt...Are si el niste probleme de sanatate (chist pe creier), am stiut de la inceput si l-am acceptat asa ; vestea buna e ca acel chist a inceput sa se diminueze ; sper sa dispara de tot!
Problema este ca... intr-adevar nu am putut sa am rabdare.. inca il mai sunam, il mai cautam... nu putea sta fara el.Mi-a spus ca are nevoie de timp, nu isi poate explica "DE CE AM FACUT-O" ?! sincera sa fiu.. NICI EU ! nici eu nu gasesc un raspuns concret, curiozitatea, ideea de a insela, nu pot sa imi dea seama nici acum...
Problema este ca... nu vrea sa mai vada acum...momentan este in concediu;dar... va pleca in Elvetia, chiar si pentru o operatie pt problema lui.
Nu stiu ce sa fac... nu stiu ce pot sa mai fac sa il intorc din drum...Vreau sa il mai astept, sa il astept inca 2 luni, pana se va intoarce si voi putea vorbi cu el, SPER din tot sufletul ca va putea trece peste asta;eu il vreau inapoi;nu pot dormi bine, nu pot manca; nu ma pot concentra... nu mai sunt eu.Simt ca o iau razna!
As fi vrut sa merg dupa el acasa, in Bacau...se duce in concediu acolo si dupa va pleca in Elvetia.Nu vreau sa ii fortez mana prea mult, deja simt ca am facut-o... Nu stiu ce sa fac??! As vrea sa il mai vad inca o data inainte sa plece... dar nu ma lasa... ce pot sa fac?Pe de alta parte, imi e teama ca se poate intampla ceva chiar si-acolo, cu operatia cu tot, nu stiu cat de riscant poate sa fie, dar totusi...e creierul.
Oare se va mai intoarce la mine ??
Avea planuri, chiar din prima luna... vroia o familie cu mine (desi are 22 de ani, este un baiat care stie ce vrea);s-a uitat chiar dupa un inel de logodna..
Nu pot sa cred ce-am facut.. ce-am putut sa stric... am stricat o relatie ce mergea-. si mergea destul de frumos... de ce-am facut asta?!?!Am gresit enorm si stiu ca nu o voi mai face niciodata, a fost prima data cand am inselat pe cineva..am invatat din asta, sunt sigura!
Ce pot sa mai fac ??!
0
18-08-2012, ora 00:15
stie_tot
Nu este medic/terapeut
stie_tot
Nu-mi arde de glume dar chiar asa singura esti..de obicei sunt 10 baieti buni la o fata.Oricum daca vrei sa te regasesti si simti ca ai pierdut ceva este faptul ca esti depresiva deoarece ai jucat un "rol de dragoste" in viata si acum l-ai pierdut. totul est la nivel de conceptie nu este de luat antidepresive sau intaritoare de nervi prin spitale de psihiatrie.Ok.Sper ca m-am facut inteles deoarece noi in viata jucam telenovele :drame, dragoste ;iar cand nu mai putem face ce am facut de obicei un lucru deosebil: o cariera, o idila ne interiorizam.
Nu sunt psiholog nici psihiatru, am patit-o si eu.Apoi merita sa te spovedesti la un preot daca crezi in Dumnezeu si sa cercetezi Biserica lui Dumnezeu:
http://www.youtube.com/watch?v=RsQlahqCcIA
http://www.youtube.com/watch?v=l1J2R-pjrBc

TAINA IUBIRII:
http://www.youtube.com/watch?v=6QLWq7JMhN8feature=related
0
18-08-2012, ora 00:18
Name87
Nu este medic/terapeut
Name87
Multumesc pentru sfaturi !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •