scurgere albicioasa si branzoasa, iar iubitul meu are mancarimi si tot un fel de scurgere

03-01-2012
ingridd
Nu este medic/terapeut
ingridd
Buna seara..am si eu cateva intrebari daca ma puteti ajuta.
Sunt fata am 21 ani si am o relatie stabila de 2 ani. bineinteles ca fac sex numai cu iubitul meu, nu facem sex protejat si nu iau anticonceptionale, dar avem grija sa nu facem un bebe.
Am scurgeri vaginale ca orice femeie, nu miros urat doar ca sunt foarte abundente uneori iar dimineata cand ma trezesc am pe labii aceasta secretie numai ca intr-o forma mai branzoasa gen bilute daca ii pot spune asa...nu o vad ca pe o problema mare atata timp cat nu am mancarimi sau usturimi doar ca prezenta ei este mai inconfortabila.Imi puteti spune ce reprezinta aceasta scurgere sau daca e vreo boala ceva??..si inca ceva de vreo 2 saptamni incoace iubitul meu a inceput sa aibe mancarimi in interiorul penisului si i se scurge un lichid albicios...ma tot banuieste pe mine ca as fi facut ceva cu altcineva si as fi luat vreo boala cu transmitere sexuala, dar nici vorba de asa ceva...imi puteti spune de ce are aceste mancarimi si lichid albicios? ma gandesc ca poate el o fi facut ceva cu altcineva neprotejat si tot da vina spre mine ca din cazua scurgerii mele..ma puteti ajuta?? va rog frumos...
Multumesc!toate cele bune
9 comentarii
0
03-01-2012, ora 11:16
Tamanna
Nu este medic/terapeut
Tamanna
Buna ziua! Dupa simptomatologia descrisa, este foarte probabil sa fie vorba despre o candidoza. Aceasta se transmite prin contact sexual, dar poate sa apara la femei si in alte circumstante. Sfatul meu este sa faci un test de secretie, iar daca se identifica prezenta acesteia, atunci o sa primiti amandoi tratament. Numai bine!
0
03-01-2012, ora 12:42
ingridd
Nu este medic/terapeut
ingridd
aha. multumesc...in afara de candidoza alte presupuneri ??
si daca e candidoza sa zicem..as fi putut sa iau aceasta boala chiar de la iubitul meu?
0
03-01-2012, ora 19:42
Tamanna
Nu este medic/terapeut
Tamanna
Nu am alta presupunere deoarece aceste simptome indica prezenta candidozei. Si da, puteai sa o iei si de la el(dar aici apare intrebarea in ce circumstante a dobandit-o el), dar puteai sa o dezvolti si singura. Este o boala destul de frecventa la femei. Iti recomand spalarea zonei genitale cu un amestesc de apa cu bicarbonat de sodiu. S-ar putea sa iti amelioreze situatia. Numai bine!
0
22-01-2012, ora 13:18
marimar85
Nu este medic/terapeut
marimar85
da, si eu cred k e candidoza!Faceti un test de lame la un ginecolog si o antifungigrama sa vezi la ce microb moare, apoi faceti direct tratamentul adecvat!Succes!!!
0
23-02-2012, ora 13:12
ab_cd
Nu este medic/terapeut
ab_cd
Buna ziua, as vrea sa va vorbesc despre simptomele pe care le am eu si prietenul meu.Eu am fost la control, si astept rezultatul analizelor.Asadar, eu am avut mancarimi la exteriorul vaginului si o secretie branzoasa care a trecut dupa cateva zile, ramanand doar cu secretie alba ( eram si inainte de ciclul menstrual)Aveam si dureri la penetrare.El a avut acea secretie branzoasa cu mancarimi pe canal, ulterior ramanand doar cu o secretie incolora si rare mancarimi pe canal, pe care acum le simte pana aproape de anus.Nu prezinta mancarimi sau usturimi la mictiune sau ejaculare...Ce ar putea fi ? Precizez ca nu au aparut nici bubite si nici vreun miros neplacut al secretiei nici la mine, nici la el.Multumesc
0
02-03-2012, ora 20:26
Pryss
Nu este medic/terapeut
Pryss
Buna ziua.Am o problema! Nu o înţeleg deloc! Ultimul cm a fost in data de 09.ianuarie si de atunci pana acum 02 Martie nu s-a întâmplat nimic. Am făcut nenumărate teste de sarcina, 2 dintre ele au ieşit pozitiv(a doua liniuta uşor vizibila) iar aproximativ 5 teste negative. Si nu ştiu ce sa mai înţeleg. Aştept un răspuns dacă se poate. Multumesc.
0
09-03-2012, ora 01:59
raisuca
Nu este medic/terapeut
raisuca
buna pryss
problema testelor de sarcina este ca daca nu le folosesti dupa cum scrie pe ambalaj poate apare eroare. La fel am patit si eu ca in loc de patru picaturi de urina am folosit cinci si mi-a aparut si a doua liniuta usor vizibila chiar daca nu eram gravida. Acum mai depinde si cum te simti daca vomiti sau iti simti pieptul tare. Daca nu esti ferm convinsa daca esti sau nu gravida o solutie ar mai fi sa mergi la un consult genecologic sau sa-ti faci un test de sange pentru verificarea sarcinii. multa bafta
0
09-03-2012, ora 02:09
raisuca
Nu este medic/terapeut
raisuca
buna ab_cd sper ca raspunsul meu sa fi venit dupa rezolvarea problemei tale dar totusi iti spun parerea mea. este sigur candida si sincer poti sa ai candida si fara sa ai contact sexual cu cineva pentru ca este o bacterie care este benefica pentru femei in anumite conditii dar care este sensibila daca acele conditii sunt schimbate(de exemplu chilot supraelastic prea stramt, sapun intim prea bazic, o spalare intima mai violenta), sincer nu am auzit cazuri sa aduca partenerul candidoza femei mai mult invers dar asta este. Da ce ai spus tu cu buburuze si mancarime este specific candidei si e neplacuta la contact sexual atat tie cat si partenerului si exista crema si pastila vaginala pentru tine chiar face reclama la ea iar pentru partener o singura pastila de la farmacie destul de scumpa dar asta este. sfatul meu este sa discutii cu medicul tau ginecolog mai in detaliu despre aceasta problema. Multa sanatate
0
22-07-2012, ora 14:52
yna_love
Nu este medic/terapeut
yna_love
Buna.Am si eu o problema.am avut mai demult o infectie pe care am tratat.de atunci a mai avut secretie.acum nu demult mi-o disparut tot si nu aveam nimik.da de cateva zile dintr-o data mi-o aparut o secretie alba branzoasa si mancarime.La fel are probleme si prietenul meu are mancarimi si curge ceva pe varful pensisului.eu m-am spalat cu bicarbonat cu mio zis cineva si m-am dat cu galbenele si tetraciclina.Mio trecut mancarimea si secretie mai am putin.intrebare mea e ca daca ma duc la ginecolog ce tratament ar da la prietenul meu(ca e f ingrijorat)?am intrebat la farmacie si acolo mi-o zis ca doxicilina si nidoflor dau de obicei.oare sa ma duc sa iau pt prietenul meu sau sa astept pana ma duc la ginecolog?ar putea sa imi dea altceva decat astea?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •