secretie vaginala anormala

11-02-2012
iulika08
Nu este medic/terapeut
iulika08
Buna ziua! Am 24 de ani, si de 6 luni nu am mai avut contacte sexuale. De cateva zile, am simtit mici sageti in burta, ma gandesc ca din cauza frigului de afara, am racit un pic la ovare. Acum am observat ca secretia vaginala are in ea parca niste firisoare de sange si sunt un pic rosiatica in zona genitala. Acum aproximativ 10 luni am facut un test Papanicolau iar rezultatele au iesit bine. Mentionez ca am o menstruatie foarte dureroasa in primele zile si destul de abundenta. Va rog dati-mi un sfat.
12 comentarii
0
11-02-2012, ora 18:04
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Poate iti recomanda ginceologul o ecografie transvaginala si analiza secretiei. Mergi si cu ultimul PAP sa-l vada. Endometrioza stii cumva ca ai? Numai la un consult poti fi lamurita, de la distanta greu de spus, pot fi cauze multiple.
Sanatate!
0
12-02-2012, ora 13:42
iulika08
Nu este medic/terapeut
iulika08
Va multumesc mult pt raspuns. Problema e ca ieri, dupa ce am postat comentariul mi-a aparut o pata maronie pe slip. Simt usturimi cand urinez. Sunt ingrijorata si din cauza faptului ca NU sunt inregistrata la un medic ginecolog. Momentan lucrez in Bucuresti, iar acum aproximativ 10 luni cand am facut consultatia, testul Papanicolau si analiza secretiei vaginale m-am dus la Ambulatoriul Spitalului Municipal Bucuresti, unde m-am consultat o d-na Doctor, care nu prea mi-a placut, dar nu am avut de ales. Nu stiu sa am Endometrioza.
Vreau sa merg cat mai repede la o consultatie la un medic ginecolog bun, dar nu prea cunosc prin Bucuresti. Sunt destul de speriata de aceasta problema a secretiei vaginale anormala, pentru ca am inceput sa ma documentez de
pe internet si nu gasesc motive sa stau linistita.
0
12-02-2012, ora 13:55
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Daca nu ai bani sa te duci la un control la clinica particulara, tot numai la urgenta poti incerca, eventual la Floreasca. Ai asigurare medicala? Nu musai sa ai medic de familie in Bucuresti, dar sa ai asigurare medicala. Poate ai o infectie ceva, vaginal si poate urinar. Deci tot numai cu analize poti afla ce e. Poti intreba la faramcie ce sa iei ptr infectie urinara, dar e de dorit sa nu iei fara sa stii ce ai.
Daca pot sa te ajut cu ceva, sa scrii.
0
12-02-2012, ora 14:27
iulika08
Nu este medic/terapeut
iulika08
Cand e vorba de sanatate, sincer nu ma uit la bani. Lucrez, iar institutia in care activez ca salariat, a platit asigurarile medicale catre Casa de Asigurari Bucuresti, pentru ca aici am medicul de familie. Sa merg la medicul de familie si sa imi dea o trimitere la un medic ginecolog, pe care mi-l recomanda el? Sau sa merg la o clinica privata? Intr-adevar la ultimele analize de sange si urina mi s-a depistat o usoara infectie urinara, dar trb sa recunosc nu am urmat tratamentul. Va multumesc!
0
12-02-2012, ora 15:12
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Urmeaza tratamentul si fa-ti si control ginecologic in zilele urmatoare. Eu am zis de lipsa de bani, in ideea ca sunt tot mai multe persoane care chiar nu-si permit nici macar un consult, nu mai spun de analize, , ,
0
12-02-2012, ora 15:35
iulika08
Nu este medic/terapeut
iulika08
Va multumesc mult pentru sfat. Multa sanatate va doresc.
0
21-03-2012, ora 14:41
iguanan
Nu este medic/terapeut
iguanan
buna ziua, de vreo 2 luni am o secretie, galbuie, uneori urat mirositoare, am mers la un cabinet am facut papanicolau, si un examen secretie vaginala, la care imi scrie urmatorul rezultat : epitelii poligonale; flora microbiana polimorfa;pmn-frecvente;frecvente celule levurice multe din ele inmugurite.va rog sa imi cititi msg si sa imi dati un raspuns, va multumesc, am ceva GRAV?
0
21-03-2012, ora 14:46
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
iguanan,

La PAP ce scrie? Din ce ai scris pare ca ai o inflamatie din cauza unei candidoze.Oricum, trebuie sa te intorci la medic cu analizele, sa-ti dea tratament exact cu ce ai nevoie, nu cu ovule la nimereala.
Sanatate!
0
21-03-2012, ora 15:30
iguanan
Nu este medic/terapeut
iguanan
la PAP :frotiul contine celule scuamoase superficiale, intermediare, parabazale, celule reactive de tip inflamator, numeroase polimorfonucleare, flora bacilaracandida.DIACNOSTIC CITOLOCIG PAP frotiu fara leziuni intraepiteliale, inflamatie, candida. ASTA m gasit la observatii si de asemenea pe foaie, E DE RAU???multumesc de raspunsul anterior,
0
21-03-2012, ora 15:34
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ce clasa scrie? Sau ceva litere cu majuscule gen L-SIL, H-SIL etc?
In principiu nu-i grav, dar trebuie sa faci tratament.
0
21-03-2012, ora 15:40
iguanan
Nu este medic/terapeut
iguanan
clasificare bethesda este bifat doar NILM ?(negativ ptr leziuni intraepiteliale sau malignitale)si apoi apare bifat la infectie: candidaalta infectie flora bacilara si inflamatie, atat,
0
21-03-2012, ora 16:07
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Da, cum spuneam, ai candidoza si o inflamatie din aceasta cauza. Mergi pentru confirmare si tratament la medic, sa faci exact ce tratament iti spune. Nu ai nimic grav daca scrie NILM.
Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreții (scurgeri) vaginale albicioase - normale sau nu?
  • Cele mai bune metode de a scăpa de crampele menstruale
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Dureri menstruale puternice - cauze, tratament, remedii, sfaturi utile
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •