Secretii dupa Otita copil 3 ani ( Rog opinie Dr. Flueraru)

14-10-2018
GuestAna
Nu este medic/terapeut
GuestAna
Buna ziua,

Am o fetita de 3 ani care a tusit doar la somn(pranz sau noapte) fara alt simptom 3 saptamani. La aspirat nu ieseau secretii. A facut otita medie congestiva, tratament cu augmentin ES 7 zile si biorinil. S-a vindecat otita, au incetat secretiile. Dupa 4 zile a inceput sa curga nasul(nu f mult) si a revenit tusea productiva (pana cand varsa secretiile din gat) si pe timp de zi dar mai ales la somn.
Facem aerosoli de 3 ori pe zi cu ser. Ii bag apa de mare. A luat sinupret. Inainte de sinupret si fluimucil. Lichide bea. Insa la aspirat cu batista bebelusului nu iese absolut nimic. Se aud din gat(sau unde or fi localizate)dar nu iese nimic. Nici dupa aerosoli si cu nimic. Ma tem sa nu facem alta otita/sinuzita sau altceva pt ca nu poate elimina nicicum secretile. Ce solutii mai exista?!
6 comentarii
0
14-10-2018, ora 18:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 tusea in somn..este semn de reflux gastro-esofagian
cred ca se greseste cu almentatia
vorbiti cu pediatru pentru un antacid la culcare
2 nu ajuta doar aerosolii cu ser. ( apa cu sare)
se pun 5pic de prospan si ceai cald de musetel
faceti trataentul cu colargol in nas
0
14-10-2018, ora 19:41
GuestAna
Nu este medic/terapeut
GuestAna
Va multumesc pentru raspuns.
Am sa ii fac aerosoli cum ati indicat si colargol. Va multumesc!
0
13-11-2018, ora 07:49
GuestAna
Nu este medic/terapeut
GuestAna
Buna ziua,
Am facut aerosoli cu prospan si colargol in nas. Insa nu a eliminat secretiile nicicum. Am fost la ORL iar..polipii mariti insa au spus ca nu este de operat. A inceput tuse...foarte urata. Febra 40..ne-au internat cu bronsita(respira din burtica)..lipsa apetit, nu manca deloc nimic. Dupa 2 zile de cefort, cortizon si aeroeoli ne-au dar acasa cu acelasi tatament insa oral. S-a ameliorat starea ei. Tusea a incetat, secretiile nu se mai auzeau, respira pe nas pt prima oara dupa o luna si ceva. Activa, se alimenta f bine. Am fost la gradinita 2 saptamani si acum iar febra...dar usoara cam la 38. O doare in gat. Dar de speriat ma sperie congestia nazala, iar nu poate sa respire cu nimic. Nasul NU curge si NU merge aspirat nici dupa aerosoli pentru ca nu iese nimic. Ce sa fac sa respire normal? Nu poate sa manance nimic din cauza nasului si respira doar pe gura, vorbeste "fonfait". De ce nu elimina secretii pe nas ca la orice raceala obisnuita? Ce cauzeaza aceasta congestie? Ia aerius antiinfalamator si nasonex si degeaba. Nu se poate lua bixtonim sau ceva asemenanator macar sa poata sa doarma noaptea si sa se poata alimenta? La somn sforaie f rau si se mai trezeste si tuseste si imi spune ca ii vine sa verse(banuiesc ca secretii).
0
13-11-2018, ora 09:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 DA.. pe stare acuta.. 3-5 zile se poate folosi bixtonim, olynth, biorinil sa desfnde nasul. se curata nasul.si dupa se aplicacelelalte spreiuri ca si tratament
2 acea congestie poate fi cauzata sau de refluxul gastric prin acid..sau pe fon alergic din interior
ambele intretinute de alimenttai incorecta sau copilul NU tolereaza anumite alimente
0
24-11-2018, ora 00:16
GuestAna
Nu este medic/terapeut
GuestAna
Buna seara din nou!
Am fost cu fetita sa facem investigatii.
Gastro nu are nimic. Am facut si analize IGE (ne-a spus pediatrul ca acestea ar fi sa depisat fondul alergic) si au iesit bine. Ne-a dat si ASLO si este ok.
Febra nu a urcat peste 38 si a durat doar 2 zile.
Am fost si la ORL din nou. Adenoidita subacuta diagnostic. Am dat biorinil o saptamana, aerius si nurofen cu panadol alternate pentru a reduce inflamatia(5zile).
A fost ok cat a luat antiinflamatoarele(5zile nurofen si panadol), nu mai sforaia, reusea sa se alimenteze, secretiile au inceput sa curga multe...imediat (albe) si aspiram extrem de multe de aproape saptamana. O tuse deranjanta are de la secretii. In gat este perfect. La urechi la fel. Stare buna, energica. Dar de cand am oprit nurofen si panadol alternate (dam aerius si nasonex acum - asa a fost schema de la ORL) iar sforaie si vorbeste pe nas si secretiie s-au cam oprit din curs singure...acum ies doar la aspirat.
Credeti ca iar se inflameaza polipii? Mai avem alte posibilitati de tratament? Oare este cazul de operatie?
Practic intr-o luna jumatate a respirat ok doar o saptamana dupa iesirea din spital si inca 5 zile cat a luat nurofen cu panadol...dar nu le pot da nelimitat.
Mentionez ca ii dam colargol dupa aspirat de nas...de 3 ori pe zi.

In colectivitate(la gradinita) ne recomandati sa mai mergem?
Mai mult de o saptamana nu rezista fara sa ia ceva.

Multimesc anticipat!
0
24-11-2018, ora 13:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul cu antiinflamatoare se poate prelungi si pana la 2 spatamani.. in doze minime
cautati un pediatru si un medic ORLl.. la care sa mergeti permanent cu copilul pana nu rezolvati situatia
nu se poate de la distanta si pe internet
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: