Durere in ureche otita medie supurata

12-08-2014
Andreyyy
Nu este medic/terapeut
Andreyyy
Buna ziua, am fost la medic ORL in legatura cu durere in urechea stanga din care curge puroi umpic rosiatic. Medicul m-a diagnosticat cu otita medie supurata si mi-a prescris zinnat + biotic, flamexin si biorinil(spray nazal) + pinosol(picaturi nazale). De asemenea simt si durere insuportabila in ureche dar si in jurul urechii care s-a mai ameliorat dupa administrarea flmexinului si picaturilor nazale. Cu 2 zile inainte de a incepe durerea, am fost neatent cu betisorul de ureche si mi-am provocat o durere mai mare pe moment in ureche, dar nu am mai simtit nimic suspect timp de 2 zile cand au inceput prezentele dureri. Nustiu sigur daca de la betisorul respectiv s-a declansat toata 'haznaua'; nedumereirea mea cea mai mare este in legatura cu lichidul care pare ca e ramas uscat in ureche. As vrea sa stiu daca e in regula sa il las acolo. Aud foarte rau cu urechea respectiva si de asemenea aud un tiuit/vajuit. Ar trebui sa mai iau si alte masuri pe langa cele recomandate de medic? Ma gandesc sa imi fac un suc de ceapa la storcator si sa torn 2-3 picaturi in ureche, dar nu sunt sigur daca e o idee buna :). Multumesc.
2 comentarii
0
13-08-2014, ora 08:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebuei sa te intorci la ORL..sa.ti aspire iurechea si sa clarifici
daca este otita externa...
sau este otita medie supurata ( cu Perforatie de timpan)
tratamentul difera si riscul complicatiilor e cu totul altul
2 daca e otita externa.. se poate pune si apa oxigenata ca sa curati secretiile si sucul de ceapa
3 daca este timpanul perforat.. NU se pune ceapa.. ca o sa te usture foarte tare
este riscul de mastoidita si e bine sa mergi in clinica ORL.. sa vada si acolo timpanul la microscop
0
13-08-2014, ora 10:15
Andreyyy
Nu este medic/terapeut
Andreyyy
Medicul a zis ca e cu perforatie in timpan, iar daca nu vad ameliorari in decurs de 2 zile sa ma duc la clinica ORL. Singura imbunatatire pana acum(dupa 24 de ore) e ca nu mai aceeasi durere sau uneori nu o mai simt deloc. In schimb, dopul format din lichidul uscat s-a marit, a avansat inspre exteriorul urechii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: